Improvvisamente l'inverno scorso

• USA Suddenly, Last Winter
všetky plagáty

Luca a Gustav spolu žijí a milují se již osm let a rádi by se vzali. Katolická Itálie, která je jejich domovem, však stále nepřijala obdobu zákona o registrovaném partnerství, který by jim jako partnerské dvojici zaručil některá základní práva. Rozhodnou se proto natočit dokument o tom, jakým způsobem politici a političky žonglují s tímto "problematickým" návrhem zákona a jak se vlastně k legalizaci soužití gayů a leseb staví italská veřejnost. Hravý snímek, který získal řadu ocenění na světových festivalech, ukazuje dvě základní roviny zkoumaného problému. První, více očekávanou, je skutečnost, jak se s odlišností vyrovnávají instituce jako církev či státní aparát, které byly dosud konstruovány spíše pro "většinovou" společnost. Ve druhé pak sleduje, jak se do procesu prosazování vlastních práv zapojují jednotlivci a kde jsou hranice, za něž nechtějí nebo nemohou jít. Jaká jsou naše skutečná občanská práva a povinnosti? Kdo všechno rozhoduje o naší budoucnosti a na základě jakých kritérií? (Jeden svět)

Cimr

Zpočátku mě dokument hodně bavil. Je pravda co se tu píše - zábavná neotřelá forma atd. Hlavní postavy jsou vážně sympaťáci, měli jsme možnost s nimi ve Světozoru na Jednom světě mluvit a kdybych měl hodnotit jejich osobnosti, dal bych pět hvězdiček. S filmem je to ale trochu složitější. Někde v polovině mu dojde dech a pak už se točí jenom pořád dokola ,,Proč nemáte rádi homosexuály?" ,,Je to proti přírodě, Bůh si to tak nepřeje!" Film určitě má co říci, hlavně v přísně katolické Itálii, ale bombastický zážitek to úplně není. ()

Ducharme

Co se týče vizuálního zpracování je to prostě amatérský běs - všechno je to až přehnaně růžové, přepálené, duhové .... Myšlenka je ale skvělá. Nikdy by mě nenapadlo, že i v dnešní době můžou mít lidé v Evropě (konkrétně v Itálii) takhle zcestné názory, postavené na nesmyslných a často se popírajících argumentech odvolávající se na boha jakožto na to jediné možné a správné. "Pravá ruka, to je prostě ta, kterou se křižuji" Byla jsem naprosto v šoku, co všechno jsou lidé schopni vypustit z úst. "Být homosexuál je nemoc, ale být gay je ideologie..." Nejste-li i vy homofobní jako většina Itálie, určitě se na dokument podívejte, je to dobrý vhled do duše "dokonalých" Italů! ()