La cripta e l'incubo

• Španielsko La maldición de los Karnstein (viac)

Klasické dílo italského gotického hororu. Laura, dcera hraběte Karnsteina, trpí nočními můrami, které jsou následkem rodové kletby Sheeny Karnsteinové, kdysi odsouzené jako čarodějnice. Hrabě povolá svého studovaného přítele, restaurátora Klausena, aby mu pomohl rozluštit tajemství kletby. Vychovatelka Rovena mezitím přiměje Lauru, aby se zvláštním rituálem spojila se Sheenou. Jednoho dne poblíž zámku havaruje kočár a dosud osamělá Laura získá přítelkyni v půvabné Ljubě. (Mariin)

Mariin

Klasické dílo italského gotického hororu ("Krypta a noční můra"), vlastně černobílá variace na Carmillu. Dcera hraběte Karnsteina Laura trpí nočními můrami, které jsou následkem dávného prokletí mladé čarodějnice. Hrabě povolá svého studovaného přítele Klausena, aby mu pomohl zjistit více o Lauřině trápení. Jednoho dne poblíž zámku havaruje kočár a z něho vynesou mladou dívku Ljubu, jíž Karnsteinové nabídnou pobyt na zámku. V intencích tohoto žánru a v intencích 60. let tomuto filmu není prakticky co vytknout, snad jen to, že v inscenaci atmosféry a napětí jsou jisté rezervy (hudba, herci /zvláště Ursula Davisová je v roli "Carmily" úplně nijaká/, scény u kočáru, tajemno kolem nové návštěvnice apod.). Točeno na zámku Balsorano ve střední Itálii. Neprávem opomíjené dílo, dle mého názoru dosti zdařilé (přesněji 4,5). Mastrocinque o dva roky později natočil neméně povedený gotický horor "Un angelo per satana". ()

Astaroth12

Málo zámkov ma tendenciu zaujať ako práve tento. Ked bol snímaný v noci,bol na neho strašidelný pohlaď.Máme tu vyvolávanie ducha,Flashbacky na inkvizíciu a na proces s čarodejnicou a jej prekliatím.Potom sú tu studené a temné chodby osvietené len niekoľkými sviečkami a tak atmosféra tu bola dokonale hustá.Musím sa priznať že ženské postavy boli dokonalo zmyselné a krásne.Svietnik z odseknutéj ruky,tak to som ešte nevidel.Pár scén tu bolo nedomyslených.Atmosféra mrazivá,strašidelnosť ukážková,napätie silné,herci dokonalí len príbeh má par chybičiek a to hlavne v predvídateľnosti.Aj tak jeden z tých lepších Gotických hororov. ()

darkrobyk

Gothický horror, který by fanoušky žánru neměl zklamat. Stejně jako Karlos jsem si všiml jisté podobnosti s Bavovou Maskou démona, odhalil jsem i literární předlohu Carmilla, jejímž autorem je Sheridan Le Fanu (četl jsem, ale na tehdejší dobu zřejmě skandální lesbické scény mě nechaly naprosto chladným. V tomhle směru se doba posunula o notný kus dál. Literární Carmilla dokonce není ani příliš strašidelná.), avšak oproti předloze je film mnohem tajemnější. Na rozdíl od jiných mi chyběly mlha, hřbitov, pavučiny i vytí vlků, naopak mě potěšily jiné klasické znaky - úžasné interiéry, krby, svícny, netopýři, podzemní chodby, hrobka, kostlivec, bouře, větve stromů zmítající se ve větru, okna rozrážená prudkým vichrem a pohřební místnost ozařovaná blesky. Samozřejmě nezklamala ostře řezaná tvář Ch.Lee, který tentokrát nemá prodloužené špičáky, naopak se bojí, že je má jeho dcera... V závěru nebylo jednoznačně vysvětleno, jak to s Laurou ve skutečnosti bylo, což je škoda. Kromě krásných žen se mi líbily zkrvavený polštář, vzývání Satana a zvonící tulák... ()

G04T

Nechápu to hodnocení. Možná jsem jenom nebyl dobře naladěnej na tenhle film, ale mě to kurevsky nudilo. Sídlo nepůsobí vůbec strašidelně, postavy nedokázaly upoutat mou pozornost, příběh nezajímavej, celej tenhle film je jakoby se natočil za dva dny, herci jsou úplně otrávený, ta Laura nebo jak se jmenovala vůbec neumí hrát, to mě fakt sralo to její herectví. Když křičela hrůzou, to bylo tak trapný. Jedině v posledních 20+ minutách jsem se snad jednou lek a asi na chvíli to bylo napínavý. Jinak fakt bída. Gastaldi se tady scénaristicky nepředved, ještě horší je to s režisérem. Konec byl úplně dementní. Rozhodně nejhorší gotickej horor co jsem měl možnost vidět. ()

corpsy

Aj keď sa tomuto snímku nedá uprieť tá správna gothic horror atmosféra a feeling, všetko ostatné tu akosi hapruje. Napínavých a strašidelných scén je tu poskromne, skôr sa tu len diskutuje a samotné finále, resp. koniec Zla tohoto filmu, je nemastné neslané. A ku (ne)kvalite filmu pomáhajú aj herci, čo je pri takom Leem nemilé prekvapenie. Dielo, ktoré možno mal dostať do rúk kvalifikovanejší tvorca. ()