Malšínem obchází strašák kolektivizace. Do rodné vsi se z vysokoškolských studií vrací mladý Čeněk Kotál (Ivan Luťanský). Na rodném statku hospodaří jeho nesmlouvavý otec Bedřich (Ota Sklenčka) a otcova neprovdaná a zahořklá sestra Marie (Dana Medřická). Zatímco starý Kotál udržuje poměr s hospodskou Boženou (Karolina Slunéčková), mladý Čeněk se zamiluje do služky Gabriely (Eva Jakoubková). Nicméně má ze svého otce z dětství zakořeněný strach a nedokáže se jí zastat před hrubým otcem. Marie, která svého bratra nenávidí, živí spory mezi ním a jeho synem. Napětí v rodině začne ještě více narůstat poté, co někteří vesničtí sedláci zakládají družstvo.

Divadelní hra Jiřího Bednáře a Karla Štorkána byla nejdříve zpracovaná pro televizi. V Tylově divadle měla premiéru až rok po té televizní. Inscenace dala především velkou a ojedinělou příležitost hereckému výkonu Dany Medřické v roli nenávistné a chamtivé Marie. Ta jediná také následně převedla svou roli i na divadelní prkna. (Bart)

Marthos

Dana Medřická hraje tu bezcitnou hyenu zajíkající se patologickou nenávistí a lakotou tak, že tuhne krev v žilách, ale nutno předznamenat, že stejnojmenná divadelní hra, kterou Sokolovský o něco později (1978) inscenoval také na jevišti pražského Národního divadla, je škvár nejhrubšího zrna. ()

Elden75

Fantastický výkon paní Medřické. Bylo vidět, jak si roli užívala. Musel být skvělý zážitek vidět ji v této roli i na divadle. Moc se mi líbil i výkon Ivana Luťanského, který bojoval hlavně sám se sebou. Pro srovnání, tady je herecké obsazení v divadelní verzi: http://archiv.narodni-divadlo.cz/inscenace/608 . Bylo by zajímavé pro srovnání vidět v rolích otce a syna Kotálových Martina Růžka a Jiřího Štěpničku. ()

andrii

Krokem. Téměř shakespearovský thriller z českého venkova. Neotálej s koltem, když oni na nás s "výnosným" pachtem. Seber flintu. Nebude pro loutkáře ži(vo)ta. My, sedláci b(ř)itvy. Hned lokty ve slovech, činech. Jen tvrdost a lakota. Majetky jsou minová pole. City jako jed. My i zatrhnout chtěli, kosit osení mládí. Májové louky Romea a Julie nechat porůst krvavým býlím. Za smrt ve stavení. Smrt stavu nového, hromadného bytí. Hrobovým hromům requiem. ()

vitekpe

KS jako hostinska a moc ji to slusi. Jinak je to typicka divadleni zfilmovanka a pres dobre obsazeni pusobi klisovite a susti papirem. Obzvlast dialogy jsou typicky divadleni a ve filmu pusobi neprirozene. Nade vsechny vynika divoka Medricka v roli ultrazle, az polosilene statkarovy sestry. ()

Andrmen221

Medřická byla off the limits! Až bláznivě předsvědčivý výkon. Strašně se mi líbila Eva Jakoubková, jak křehkou a nádhernou osobou byla a jakou roli stvárnila. O to víc mě zamrzel fakt, že se uchlastala, bohužel se upnula na nesprávného muže a své problémy nedokázala vyřešit nějakou přijatelnější cestou než chlast a prášky. What a waste... Každopádně tohle bylo super! ()