Zem - história jednej cesty

• Slovensko Domov (viac)
Dokumentárny / Dráma / Rodinný
Francúzsko, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, televízna verzia: 2x55 min)

shini

Nejlepší dokumentární film o planetě Zemi, jaký jsem kdy viděla. Audiovizuální skvost! Dynamičnost, síla, chronologie, vyváženost, pestrost tvarů, barev, struktur, komentář, naprosto dokonalá kamera, scény trvají tak akorát… Jediné, co mi ze začátku vadilo, byl hladký a laskavý hlas pana Svěráka. Byla jsem toho názoru, že měli zvolit nějaký hlubší, možná důraznější, ale postupně jsem to musela odvolat. Jeho výprava byla příjemná. ()

Nufa

Nádherná první půl hodinka, ve kterých je ukázána Země v plné krásé, plná rozmanitých věcí a živočišných druhů, navíc vše doplněné vskutku zajímavým komentářem. Pak se ovšem na plátně objevil první člověk a postupem času cítíte, jak vám počáteční úsměv pomalu mizí z tváře. Sice nevím, nakolik je vše důvěryhodné, přeci jen mi některé věci přijdou trochu přehnané, ale asi nejde ani tak o to poučit, ale spíše varovat, kam se náš svět postupně řítí. ()

Oudee33

Pozoruhodný dokument minimálně k silnému zamyšlení se nad přístupem k naší matičce zemi. Smutný, jakým směrem se to celé řítí! Drsný kontrasty krásy přírody s dopady našeho snažení, jak zabezpečit přísun potravy či energií pro celých 8 miliard lidí... Smutný! A Svěrák jako vypravěč k tomuto dramatu? Vyloženě tahalo za uši. Přesto 90% ()

Marcos

Home neřekne a ani neukáže nic co by jsme už neviděli v jiných dokumentárních filmech a s jeho myšlenkou blízkého katastrofického skonu lidstva určitě nebude souhlasit každý. Jeho síla je v záběrech z ptačí perspektivy nebo výšky,které pusobí jako samostatné obrazy. Díky autorovo oku a natáčení z balónu nebo helikoptéry tvoří z naší planety umělecké dílo. Za tento vizualní zážitek dávám lepší 4*. ()

BruceW

Kompilace zajímavě poskládaných leteckých záběrů na naši planetu, které ukazují Zemi tak, jak jste ji ještě neviděli. Dlouhé pohledy na nejvyšší hory i propasti hlubin podbízivě dokumentují nádheru našeho světa a zároveň pukazují na to, jakým způsobem se k tomuto bohatství chová člověk. Celkové ladění snímku doplněné zejména o velmi kvalitní instrumentální hudbu donutí diváka k zamyšlení, což je očividně i hlavním cílem filmu. Originální francouzský komentář k tomu svou melodičností dodává nádech skutečného vcítění do obrovského ekosystému v podstatě jako do lidské osoby, jež nám neustále pouze dává a my přitom vracíme tak málo. ()

piglit odpad!

Velice krásné a poučné. Záběry barevných věcí jsou natočené z té správné vzdálenosti. Protože když se přiblížíte, uvidíte svrab a neštovice, smrad a plíseň... Omlouvám se citlivějším duším, ale asi to chce tuhle agitku trochu vyvážit. Vzpomeňte si na dětské vojáky v Africe, když jim dojdou živé cíle, budou lovit chráněná zvířátka. Nějak se zabavit musí... Prasečí chřipka, ebola, lepra, nemají taky právo na svoje místečko na NAŠÍ krásné zemi? Až se lidi vymlátí, příroda zůstane - krásná, a za chvíli i nenarušená - naším ušlechtilým multikulturalismem. Takže na co čekáte? Volte zelené, dejte jim svoje peníze, aby vám mohli sebrat auta, zavřít elektrárny a ubytovat zbylou, přeživší desetinu populace na soběstačných farmách. Myslím, že to byl Pol Pot, kdo začal tuhle politiku provádět. Akorát to nedotáhl do konce. Ještě k faktům - na severní polokouli se už tání zastavilo a led zase narůstá, naopak jižní polokoule kompenzovala tání severní nárůstem a teď zase taje (http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/). Takže dohromady jedna velká nula. Náklady na přizpůsobování jsou cca desetinové proti boji proti GW. Navíc se zdá, že víc než člověk, ovlivňuje teplotu na zemi Slunce svými cykly. A současný cyklus č. 24 má zpoždění - měl naběhnout před dvěma roky a stále nic. A pokud nenaběhne, budeme tu mít hezkou dobu meziledovou. (http://www.solarcycle24.com/) Takže doporučuju použít zdravý rozum a držet si peněženky... ()

Jara_II

Earth se snažil svoje ekologické poselství trochu mírnit, Home už ale nijak nekličkuje a jde na to zpříma. Vlastně proč ne. Krásné obrázky v HD kvalitě s patřičně věcným komentářem mohou na část lidí zapůsobit. Problém dokumentu je ale ten, že je určen té nejširší možné skupině lidí - lidé co už se o téma (byť jen okrajově) zajímají se zde nemají co nového dozvědět. Pro ty tu zbývají jen ty krásné záběry a zde už hodně záleží na vkusu každého jednotlivce. Barevné jsou hezky, to každopádně. ()

Soubi

Když mi naigoto řekl, že to je nejlepší dokumentární film, který viděl, nevěřil jsem mu. Teď mu už věřím :). Jistě, je to agitka, ale řekněme narovinu - není na místě? Kde jinde než v těchto filmech by měla mít právo existovat... 5* PS: začínám mít o nás trochu strach. PPS: dovoluji si upozornit na VYNIKAJÍCÍ soundtrack, který se ihned zařadil do mé TOP 5 ()

Zadri

Máme problém o tom snad není pochyb. Do jaké míry za to může člověk, o tom je možno diskutovat. Než však diskuze vyplodí řešení, můžeme každý z nás něco udělat. Stačí jen přemýšlet a chovat se zodpovědně. Dokument nám obrazově zcela úchvatně popsal neradostnou situaci a teď je míček na naší straně. To jsem zvědavý, jak tuto hru zahrajeme. ()

Lennie

Budiž, je to moc hezky natočené, záběry jsou velice působivé, hudba příjemná...a zbytek jsou jen dvě hodiny několikrát opakovaných keců, které jsou sice pravdivé, ale vyslechla jsem si je už tolikrát a z tolika zdrojů, že mi to ten film spíše zkazilo. A co se týče komentáře pana Svěráka, nikdy se mi jeho hlas nezdál jako dokumentový, možná na některá slova dával víc hereckého přízvuku, ale zpočátku mi moc neseděl. Nicméně, časem jsem si zvykla :) ()

kurzweil

tři hvězdy za parádní vizuální stránku, ale jednu (minimálně) musím umazat za ten neuvěřitelnej komentář...agitka agitka agitka....polovina těch faktů není ve skutečnosti vůbec taková jak je předkládána, další dost velká část je zkreslená, aby zaútočila na city....rád bych podotkl, že nejsem nijak fanaticky proti ekologii - naopak, dané téma je hlavní částí mého studia, ale tohle je fakt přehnaný.... ()

dol2004

Tohle dílo těžko hodnotit, jako ostatní filmy zde, nikde ani nemám jistotu, že tomu mohu 100% věřit (viz. tání ledovců, které za poslední léta trošku zase vyrostly) a proto dávám neutrální 3. Ale obrázky byly nádhérné. ()

Cikinko

V celku hodnotný dokument o našej Zemi. Skvelý vyprávač a hudba v pozadí . Užitočné informácie a rozmanitá krajina. To všetko ponúka Home :) Spokojnosť. ()

ondrazig

Podle mě jeden z nejlepších dokumentů. Každý kdo tento film shlédl proste musí vidět co sme my konzumní lidé zač a jak drancujeme zemi..... je to opravdu smutné, ale neskutečně pravdivé ()

mosem

Dlouho jsem váhal, jestli dát čtyři hvězdy, nebo jejich plný počet. Nakonec jsem dal všech pět. Záběry jsou nádherné a působivé, i když někdy zachycují depresivní realitu (slumy, devastované Haiti). Je pravdou, že v některých okamžicích byl komentář poněkud rozvláčný, frázovitý a opakující se, v některých momentech jsem jej jako neodborník uvítal (třeba právě při popisu devastace Haiti, záběrech zahrady v poušti). Právě komentář a úvahy o jeho potřebnosti či nadbytečnosti byl důvodem toho, že jsem váhal, kolik hvězd snímku dát. Ale je pravdou že hlavně díky němu jsem si uvědomil, že to co na obrazovce vypadá jako nádherný obraz a barevná skládačka je tvořeno spoustou škodlivého humusu. Bez kterého bychom ale na straně další nedokázali (a snad ani nechtěli) v mnoha případech dále žít. Ale úvahy o pozitivech a negativech, třeba právě uranu, jeho využítí jako zdroji energii a naší ochotě části našeho pohodlí se vzdát je na úvahu na jiném místě. Každopádně jeden z nejpůsobivějších snímků, které jsem v poslední době viděl. ()

N3O

Bití na poplach podané v podmanivých záběrech barvité přírody. Dokument se až moc okatě snaží nemanipulovat s divákem, přestože tomu fakticky tak je. Ke konci se pak dozvíme, že všechno není zatím až tak špatné. Jako ukazatel na nesmyslnost megalomanského jednání bohatých výborné. ()

Ferenzo

Nádherně natočený dokument o Naší planetě, který velmi krásně a vkusně komentuje v české verzi pan Svěrák, můj kandidát na největšího čecha! doporučuju úplně všem, nejen fanouškům dokumentů. Je dobré vědět o naší planetě co nejvíc a také se podle toho k ní chovat. 90%. ()