Reklama

Reklama

Sovietsky príbeh

  • Česko Příběh Rudého zla (viac)
Lotyšsko, 2008, 86 min

Obsahy(1)

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

(viac)

Recenzie (68)

Slasher 

všetky recenzie používateľa

Temná lekce z 20. století. Byť je to jen kratší dokument a vhodný by byl rozsah celé série, tak dobře prezentuje velmi podstatnou skutečnost, o který většina veřejnosti nemá vůbec ponětí. Sovětský komunismus má na svědomí srovnatelný (ne-li vyšší) počet obětí a svinstev jak Hitlerovo Německo. Srp & kladivo rovná se hákáč, tečka. No a vidíte, dnešní Rusko dále ohýbá fakta a používá starý trik s "denacifikací" jako záminku k mezinárodní agresi. ()

ghatos 

všetky recenzie používateľa

Filmová Černá kniha komunismu. Srovnávání národního socialismu a sovětského komunismu je působivé. Samozřejmě je to uděláno tak, aby se to co nejvíce hodilo. Provokativní proklamace a důkazy o bratříčkování jsou super. Zakomponování Putina je na místě, dát tam současnou ruskou neonacistickou scénu..., budiž to je lehce zavádějící. Drobné nedostatky přebíjí úžasný tah na branku. Už dlouho jsem neviděl podobně nebojácný dokument, který si nebere servítky. 84%. ()

Reklama

laik_60 

všetky recenzie používateľa

Veľmi silný dokument. Som rád, že v ňom bolo spomínané ono Engelsovo a Marxovo vyhladení "druhotriednych menejcenných" národov Európy (Bretónci, Srbi, horskí škóti, špinaví Slovania). Je to film o nezmyselnej moci. "Dám Ti do rúk moc, a zmeníš sa na diabla" :(. Ten plátok o obesení sto kulakov aby boli vidieť široko ďaleko, podpísaný Leninom , by mali zväčšiť na transparent a pribiť Iljičovi na bránu jeho mauzólea. A to nebol spomínaný hladomor v Ukrajine v časoch takzvaného vojnového komunizmu, Kedy matky ,aby prežili, jedli mŕtvoly svojich detí. Keď bol v tých časoch americký reportér John Reed v Rusku (autor 10 dní ktoré triasli svetom) pýtal sa na to priamo Lenina. Dostal len lakonickú odpoveď ..."taká je doba: :(. Každý bod, každá hviezda menej za ocenenie takéhoto filmu by bolo potieraním toho o čom ten film je :( ()

BoncheR 

všetky recenzie používateľa

Pekne zhrnutý príbeh o tom, ako nacizmus a komunizmus išli ruka v ruke a ako bol Stalin rovnaký ... ako Hitler. Svižný a rýchly spôsob spracovania okorenený dobovými videami a výpoveďami ako historikov, tak aj tých čo to všetko prežili. Mňa napríklad úplne dostalo to, že Stalin konfiškoval jedlo ľuďom na Ukrajine a nosil ich nacistom... ((76%)) ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Boľševizmus i nacizmus majú, napriek deklarovanej rozdielnosti, k sebe oveľa bližšie, než by sa na prvý pohľad zdalo. Blízkosť spočíva v potrebe likvidácie nepriateľa. Triedneho (komunisti, nacisti) alebo rasového (nacisti). Defilé masových vyvražďovaní počas Stalinovej vlády, vo vojne i po vojne má svoje odrazy v podobe súčasných, etnicky orientovaných vrážd ruskými krajnými pravičiarmi, ticho tolerovanými vládnym režimom. Dejinné krutosti boľševikov sprevádzajú výpovede preživších, trpko a s plačom spomínajúcich na hrôzy minulosti. Defilé hrôz neprináša záujemcom o históriu 20. storočia zásadne nič prevratné, no určite je potrebné pre mediálne vyváženie dokumentov, pripomínajúcich len hrôzy nacizmu. Pozn.: Zverstvá Červenej armády sa nediali len v Sovietskom zväze. Masové odvlečenia obyvateľstva oslobodeného Slovenska (odhadom až 20 000 ľudí) do pracovných táborov v Sovietskom zväze jednotkami SMERŠ, vraždy civilného obyvateľstva sovietskymi vojakmi, aj časté znásilňovania po ukončení II. svetovej vojny. To všetko zdokumentoval exilový slovenský historik František Vnuk v prvej časti monografie "Po úsvite súmrak" (Post Scriptum, Bratislava 2020, 708 strán), nazvanej "Volga sa vliala do Hrona". ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (2)

  • Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)
  • Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)

Reklama

Reklama