Od 6. února 2008 se na ČT objevuje nový magazín – pořad RETRO. Jde o cyklus mapující design a trendy v Československu po roce 1948. Tvůrci pořadu si vzali za cíl představit divákům České televize fenomény naší nedávné všední minulosti. Tématem cyklu, který připravuje redakce zpravodajství, se tak stanou především fenomény a předměty, které nás v této době chtě nechtě ovlivňovaly – od užitných a spotřebních materiálů po aktivity a způsob života běžných lidí.
„Naše ambice je zkoumat předměty, reálie a fenomény období let 1950 až 1989 – chceme ukázat, co nás obklopovalo v každodenním životě, vysvětlit proč a najít paralely ze začátku 21. století,” říká dramaturgyně cyklu Pavlína Kvapilová. Není to nostalgie, ale reflexe, která nám stále chybí, soudí autorský tým.
Vedoucím autorského týmu je šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov, dramaturgii mají na starost Pavlína Kvapilová a Jan Rozkošný. Moderátorské role se ujala Martina Vrbová, reportéry magazíny jsou Petra Schubertová, Bohumil Vostal a Tomáš Voženílek. V režisérské roli a za kamerou se střídají např. Filip Racek, Vlastimil Urban, Roman Šantúr, Ivan Bareš a další. (oficiálny text distribútora)

bosch-k

Pohled do historie naší země. Pořad je vtipný, ale zároveň poučný. My, Husákovi děti si na tuto dobu ještě vzpomínáme. Pro mladší generace je to dobrá výuková látka, obzvlášť když občas v anketách vidím, že nemá ponětí co se stalo např. v 17. listopadu 1989. ()

George.Camel

Tento pořad se mi líbí a hodně povedený byl díl o Silvestrech. Bylo zajímavé slyšet a vidět něco ze zákulisí tehdejší tv tvorby a z dramaturgie, která dnes bohužel chybí. ()

t.b.kat

Dokument, který ukazuje život, práci a kulturu před rokem 1989. Musím říci, že jsem si díky tomuto pořadu opět vzpomněl na sposty zajímavých momentů, výrobků nebo kulturních pořadů, jediné čeho se bojím je, že tento pořad působí nostalgicky a příliš onu dobu idealizuje. Jenže, která generace neidealizuje svou dobu a život. 3* ()

Teachman

Tento televizní projekt je vhodný do hodin dějepisu nebo českého jazyka a literatury pro dokreslení kontextu dvacátého století. Uplatnění najde jak na druhém stupni základní školy, tak na střední škole. ()

hiroito

Občas se přistihnu, že bezmyšlenkovitě přepínám program za programem. A jednou jsem narazil na program Retro. Nedokáži to vysvětlit, ale nedokázal jsem z kanálu ČT24 na nic jiného přepnout a zvýdavě jsem hleděl do televize a sledovat návrat do dob nedávných. I když jsem z této doby moc nezažil, tak mě těší, když něco poznám nebo i pochopím pojmy, které jsem slýchával, ale nevěděl jsem co znamenají. Doporučuji promítání do škol. ()

oskiii odpad!

Mě se na tomhle sranci líbí dvě věci: 1. Moderátorka, která ve vzpomínané době ležela v kočárku, ale rozumuje o 106. 2. Výběr "hostů", kteří vše haní a vysmívají se tehdejší době, přitom tehdy byli členy KSČ, případně figurovali na vysokých postech. Dědek ironicky komentuje tehdejší dobu, přitom za totáče dělal náměstka ve státním podniku. Všichni věděli, že to stojí za hovno....ale 40 let seděli a nic nedělali. Teď mektají. Nesnáším komanče a nesnáším ani tento paskvil, který jim dává prostor. Další ČT odpad...co taky od nich čekat. Úroveň Novy. ()

Rahowaa

Super pořad, který hodnotím velice kladně!Připadá mi ovšem, že s přibývajícími díly, pomalu docházejí zajímavá témata... ()

nobodyx

Neobjektivní paskvil!!! Paskvil ve kterém je plno polopravd i záměrných nepravd. Tonhle seriál se asi pouští na schůzích ODS a nebo se na něj dívají děti pravicově založených diváků, aby se naučili historii podle toho, jak se to hodí současným mocipánům. Seriál v každém dílu zní jako kritika tehdejší doby, jako že se tehdy žilo hůř, zatímco nyní se nám žije krásně. Tvůrci tohoto paskvilu byli v době o které točí tohle své "veledílo" dětmi a chtějí nás, kteří tu dobu prožili poučovat, jak to tehdy bylo. Korunu tomu dodává paní moderátorka Martina Vrbová. Je vidět, že se vdávala v Austrálii, protože tahle série Retro ma podobnou vypovídající objektivní hodnotu, jako by pořad skutečně natáčeli protinožci z Austrálie. ()