Polovina osmdesátých let. Závody ve zbrojení vrcholí a Amerika je ohrožena. Rusové totiž vyvinuli Mig 32, superstíhačku, která se stává hrozbou, jež by mohla zvrátit poměr vojenských sil. Její vývoj velmi znepokojuje CIA i ostatní západní tajné služby. Letoun má totiž takové vlastnosti, že uniknout každému radarovému systému je pro něj stejná hračka jako se vypořádat s přesilou nepřátelských letadel. Navíc dokáže letět rychlostí, která šestkrát překoná rychlost zvuku. Hrozí nebezpečí, že se Mig 32 začne sériově vyrábět a tak zbývá jediné řešení: zmocnit se prototypu s kódovým označením Ohnivá liška, který je ukryt na jedné z leteckých základen v bývalém SSSR. Jenže to nebude tak jednoduché, protože stíhačka má mimo jiné také zcela nový typ ovládání, které reaguje na myšlenkové podněty pilota. A který americký pilot dokáže v bojových situacích myslet rusky? Jeden ano. Jmenuje se Mitchell Gant a je nejen veteránem z Vietnamu trpícím silným postválečným syndromem, ale také jedním z nejlepších zkušebních pilotů. Také ovšem bývalým. Nyní totiž žije osaměle v pustině Aljašky a nechce mít s armádou, zbraněmi a válčením vůbec nic společného. Výmluvnému zástupci vlády se však pilota podaří přesvědčit, aby ještě jednou vyrazil na poslední, téměř sebevražednou misi. Má proniknout na základnu, kde je stroj bedlivě střežen, zmocnit se ho a odletět s ním přes Aljašku do USA. Než se však ke stroji dostane a svede brilantní letecký souboj se sovětskými piloty, čeká ho hra s tím nejnebezpečnějším protivníkem, s bdělou a nelítostnou KGB, které musí uniknout a ještě přitom najít sovětského vědce, disidenta, který se na vývoji letadla podílel a může Gantovi prozradit, jak se stroje zmocnit. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Na poli spionaznych filmov je tento film zatial najdementnejsi, najslabsi a najnudnejsi /a ze mam uz zo spionaznych filmov nieco napozerane...../. Plus je to aj najslabsi film o Studenej Vojne, ktory som doposial videl. Hlavna dejova linka je len slabeho a mdleho ducha, zaciatok sa prilis inspiruje bondovkami, a priserne nudi. Reziser Clint Eastwood sa zasekol, a po slusnych filmoch v 70. rokoch prakticky v 80.-kach nemal co ponuknut. Dementne scenare a la Firefox nepocitam. Kopa hlucheho miesta, prazdnych a nezmyselnych rozhovorov a slabucke herecke vykony. Pre tieto atributy tento film nemam rad a v Eastwoodovej kariere ho povazujem za najslabsi clanok jeho filmografie. Firefox je krasny dokaz toho, ako reziser a herec Eastwood nemal v 80. rokoch co ponuknut divakovi a ako na plnej ciare vyhasol. 5 % za akcne sceny na konci. ()

Han22

Firefoxe jsem kdysi viděl, líbil se mi a pamatoval jsem si napínavý let stíhačkou. Je to na Eastwooda silně netypický film, protože se v akčních filmech většinou držel města. Tady se ale vydává jako špion/pilot ukrást do Ruska supermoderní stíhačku spíše ve stylu Jamese Bonda. A není to jen o létání, z dvouhodinové stopáže totiž hodinu dvacet sledujeme špionážní thriller. Pomalý, jednoduchý ve stylu USA vs. SSSR, ale zato napínavý. Disidenti co mu pomáhají umírají, hrdina má záchvaty paniky a KGB je všudypřítomná, všemocná a chytrá. Finální čtyřicetiminutovka je ovšem parádní letecká jízda plná plánování obou generalit, hrdiny a skvělých záběrů, vrcholící high speed soubojem dvou stíhačů. Za mě rozhodně výborný akčňák, který nastartoval všechny ty high tech vozítka a poletuchy, kterými se osmdesátky jen hemžily. ()

Xmilden

Tak tomuhle říkám průšvih, Clinte. Už Bronco Billy leccos naznačil, ale tentokrát je to ofiko. Clint natočil velmi špatný film, ve kterém jsem celou dobu vyděšeně koukal, proč se pustil do nečeho, do čeho se vůbec nehodí. 80 minut špionážního dramatu vrcholí čímsi co vypadá jako Star Wars. Totální úlet. 20% ()

ClintEastwood

Clint poprvé (a až do Vesmírných kovbojů naposledy) ve filmu, v němž byly použity vizuální efekty. V první polovině jde o nervydrásající špionážní thriller, ve druhé pak, s nadsázkou - o Star Wars. Eastwood má ukrást Rusům nejlepší letoun na světě a během jeho cesty s ním divák prožije několik opravdu napínavých scén. Hlavně ta v moskevském metru, kdy je Clint několikrát kontrolován KGB, pořádně rozbuší srdce. Osmdesátá léta patří k nejchudšímu uměleckému období Clinta Eastwooda a právě třeba za Firefox je některými fanoušky kritizován. Já si to nemyslím, je to vynikající akční film z období studené války, u kterého se, i přes trošku naivní pojetí, pokaždé dobře bavím. Za mě úplně v pohodě. ()

curunir

,,MOJA NENÁVISŤ K ĽUDOM V LONDÝNE, KTORÍ ROZHODUJÚ O MOJEJ SMRTI JE ÚPLNE NIČÍM V POROVNANÍ S TOU, KTORÚ CÍTIM KU KGB." __ V mojich očiach ani nie tak Bondovka, ako skôr veľkolepejšia epizóda s ,,MacGyvera". V prvej, pre niekoho nudnejšej polovici ma skôr potešilo niekoľko väčších či menších detailom, akými sú napr. pomerne realisticky vykreslený východný blok (prostredie Moskvy, ktorú zaskakovala Viedeň), spomienka na inváziu do Československa a tiež vo vedľajších úlohách Hugh Fraser známejší ako kpt. Hasting a Thomas Hill, ktorého som dosiaľ poznal iba ako knihovníka v ,,NeverendingStory". Istotne, druhá polovica má veľmi slušné tempo v ktorom mi akurát prekážalo Eastwoodovo neprestajné komentovanie jeho pilotovania a takisto jeho zbytočné neurózy z Vietnami, ktoré príbehu nijako neslúžia. Takisto záver mi príde trocha uponáhľaný. Téma studenej vojny je už dávno za nami, film obstojne, no miestami aj značne nadsadene reflektuje dané obdobie. (1193. hodnotenie, 69. komentár k filmu) ()

• Původně chtěli filmaři jako Firefox použít švédskou stíhačku Saab JA-37 Viggen. Švédská vláda to však odmítla, a tak filmaři museli stvořit vlastní podobu Firefoxu. (Foxhound#1)
  • Clint Eastwood se učil ruštinu ze zdrojů, které mu poskytl Armádní jazykový institut v Presidio of Monterey v Kalifornii. (Foxhound#1)