Televizní inscenace podle slavného humoristického románu anglického spisovatele Kingsley Amise (1954). Hlavní postavou je mladý univerzitní pedagog James Dixon (Petr Kostka), který nezapadá do snobského prostředí tzv. „lepší společnosti“. Aby se zalíbil svému nadřízenému profesu Welchovi a získal stálé místo asistenta na katedře dějin, je nucen činit řadu ústupků a přetvářek. Na jednom z večírků v rodině Welchových se seznámí s půvabnou Christinou, ale zároveň se dostává do značně trapných situací... (Mariin)

fragre

U předlohy jsem se více smál, přec jen vybudovat v české inscenaci britskou atmosféru je asi takřka nemožné. Ale Petr Kostka je velmi přesvědčivý, Vlasta Fialová pěkně cynická, Jana Švandová velice pohledná, ostatní více méně zdatně sekundující. Bohužel, konec poněkud ošizený. Ale stejně je to dobré. ()

EKLEKTIK

"Jak můžete něco takového tvrdit? Nikdy nidko neví, co se děje v jeho hlavě. Pokud se tam vůbec něco děje." Je zajímavé, co všechno je na této nezajímavé inscenaci zajímavé. Třeba když podle mých oblíbených uživatelů nedosahuje kvalit její knižní předlohy, přesto zde má tato televizní hra daleko vyšší hodnocení, než stejnojmenný britský filmový přepis z roku 1957. A zajímavé jsou v ní i její myšlenky, že láska je cit lišící se od pohlavního vzrušení nejen kvantitativně, ale i kvalitativně, nebo jak se ženy dovedou připodobnit mužům, se kterými se delší čas stýkají. Ovšem zajímavější je tu Jana Švandová, pro kterou to byla první hlavní role před kamerou, avšak nejzajímavější tady byl samozřejmě Petr Kostka, bez kterého bych tuto utahanou a nevtipnou komedii, určitě nedokoukal. ()

HonzaBez

"O šťastný Jim, jak mu závidím…." Musím říct, že já pro změnu závidím všem těm, kterým se tento film podle  slavného humoristického románu Kingsley Amise nějak více líbil. Za mě hodně šedý průměr, který k těm třem hvězdičkám doslova dotlačil Petr Kostka a možná místy ještě mladičká a určitě půvabná Jana Švandová. Pak už mě snad jen napadá se zmínit o dvou vcelku interesantních myšlenkách, které zde zazněly. Jednak, že "láska je cit lišící se od pohlavního vzrušení nejen kvantitativně, ale i kvalitativně", a pak že "je zajímavé, jak se ženy dovedou připodobnit mužům, se kterými se delší čas stýkají." ()

Mariin

Tak tomu říkám ten pravý anglický humor! (poznámka: mám radši "anglický" humor v českých představách). Pro mne lahůdka, jak literární předloha, tak tato inscenace. Je výborná a Petr Kostka pro mne již zůstane jediným správným Šťastným Jimem. Též se rád dívám na Rudolfa Krátkého v roli senilního profesora Welche (scéna v turniketu je skvělá) či Miroslava Částka v roli bohémského umělce Bertranda, který na večírek přivádí svou přítelkyni Janu Švandovou... ()

sator

Nejsem si jist zda bych to bez Kostky dokoukal, Brno je z toho cítit na sto honů... Petr Kostka v roli Jamese Dixona má scénu kdy je opilí, pro jistotu, v dobách své mládežnické nerozvážnosti, zvolil pro jistotu čtvrt litru vodky aby scéna byla přesvědčivá, a těsně před natáčením scény vypil alkohol na ex, jenže natáčení se prodlužovalo, alkohol začal sedat na mysl i jazyk až nakonec bylo nutno počkat až vystřízliví. ()

• Petr Kostka v roli Jamese Dixona má scénu, kdy je opilý. Pro jistotu, v dobách své mládežnické nerozvážnosti, zvolil pro jistotu čtvrt litru vodky, aby scéna byla přesvědčivá a těsně před natáčením scény vypil alkohol na ex. Jenže natáčení se prodlužovalo, alkohol začal sedat na mysl i jazyk, až nakonec bylo nutno počkat až vystřízliví. (sator)