Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit?

(TV film)
všetky plagáty

Dokument o událostech, které provázely opuštění příhraničních vojenských pevností vojáky čs. armády v době Mnichovské dohody v roce 1938.  Dokumentární film Josefa Urbana a Dana Krzywoně Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit? se vrací do období mnichovské zrady a bezprostředního ohrožení českého národa. Nestor českých bunkrologů Jan Polášek (86 let) a vysloužilý voják Karel Cvrk (94 let) procházejí jednou ze severomoravských pevností, která byla součástí československého vojenského obranného systému. Líčí své zážitky z konce třicátých let a meditují o tehdejších vlasteneckých postojích obyčejných lidí i státotvorných rozhodnutích politiků. Historik profesor Milan Hauner v kontrastu k jejich úvahám hodnotí úlohu Edvarda Beneše a prvorepublikové vlády v kontextu politických událostí těsně před druhou světovou válkou. (Česká televize)

topi

Toť otázka....Pokud by jsme se bránili, dostanem na prdel nejen od Němců, ale i od Poláků, Maďarů, jak povídá jeden z pamětníků, kteří v dokumentu na osudové okamžiky podzimu roku 1938 vzpomínají. Zapeklitá situace a každý si na tuto otázku musí najít odpověď sám. ()

sportovec

Hlavní silou dokumentu je konfrontace základních interpretačních postojů. Závěry jsou jasné a plně podporují Benešovu prozíravou politiku. ()

Javert

Ničím výjimečný, ale přesto velmi povedený a autentický dokument připomínající ony osudné dny, týdny a měsíce roku 1938. Odpověď na to, zda jsme se měli bránit, si ale musí vykoumat každý jednotlivec sám. ()

starbrejkr

Celkem dobrý dokument o roce 1938, který mě ale přesto trochu zklamal. Vadila mi hlavně chaotičnost, kdy se často přeskakovalo z roku do roku a taky bych čekal víc výpovědí vojenských historiků a analýz, jak by to vlastně mohlo vypadat, kdybysme se bránili. Nic proti vlasteneckým starým pánům, ale od dokumentu čekám trochu víc než jen opěvování toho, jací jsme tehdy byli vlastenci a teď už nejsme. ()

harycek

Velmi zajímavý dokument , osvětlující naší historii kde jsou vysvětleny všechny aspekty a příčiny likvidace naší první republiky!! ()

lister_dave

Super téma, ale zpracování průměr. Nejlépe mluvil a mě nejvíc obohatil ten historik. Pán od řopíků se strašně opakoval, ale zápal tam byl no. :-) ()