LOH Barcelona 1992

Dokumentárny / Športový
Španielsko, 2006, 2x57 min

Réžia:

Carlos Saura

Druhé největší město Španělska a centrum pyšného a částečně autonomního Katalánska hostilo hry před 16 lety. Metropole proslavená svým umění, architekturou a tvořivou energií. Všichni jeho obyvatelé se pokusili předvést představení, které okouzlí celý svět. Podařilo se. Proslulý režisér Carlos Saura (Carmen, Krvavá svatba) dostal příležitost chopit se tématu a dát ryze sportovní podívané příběh. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

Na LOH v Barceloně jsem se těšil již od Soulu, dovolenou jsem si naplánoval dlouho dopředu a kdyby mi před domem vybuchla sopka, tak bych to patrně nezaznamenal. Byly to skvělé hry, avšak z mého pohledu nadšeného sportovního fanouška se jedná o zjevný omyl, když někdo pověřil natočit dokument o takové akci Carlose Sauru. Saura totiž příliš popouští uzdu své umělecké vášni, vyžívá se ve zpomalených (a bohužel i zrychlených) pohybech sportovců a z velké části ignoruje sportovní výsledky. Vrcholy her v podobě vystoupení basketbalového Dream teamu nebo slavných běžeckých vítězství Baumanna a Cacha sice zachycuje, ale v jeho podání totálně mizí sportovní emoce. Rád se na podobné dokumenty dívám, ale příště bych byl radši, kdyby je natočil někdo s menšími uměleckými vizemi a větším tahem na branku. ()