V roce 1971 natočila Československá televize sedm pohádek na motivy orientálních příběhů "Z tisíce a jedné noci". Vznikly tak černobílé miniatury, příběhy vyprávěné Š. Haničincovou a hrané známými herci. (Česká televize)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (6)

O vytrestaném soudci (1971) (E01)

Tato pohádka je ze série Tisíce a jedné noci pro mě poměrně neznámá. Nejvíc jsem se ale po celou dobu podivoval nad tím, jaké má Consuela Morávková šaty. Ty byly opravdu velmi zvláštní. Pravda však je, že i když tentokrát se mi líbily kulisy a výkony, to prozření soudce nebylo zase až tak důmyslné. Divák nemá ani za mák šanci posoudit, zda je pravda, co žena soudce tvrdí. Zda opravdu soudí špatně, ač ten to nakonec skutečně přiznává. Kdyby to ovšem šlo tak jednoduše i v současném soudnictví, to by bylo hladových... ()

Alí Baba a čtyřicet loupežníků (1971) (E02)

Pohádky z tisíce a jedné noci jsou jedny z těch nejlákavějších orientálních pohádek. Natočeny ve studiu a pořád s těmi samými herci už jen jejich děj je zárukou vcelku zajímavé podívané. Herci jsou též kvalitní a tentokrát i scény. Tvůrci se toho navíc nebáli a představovali i to, jak se tenkrát trestala neschopnost. Jen bych vyřadil Štěpánku Haničincovou, protože společně s Hanou Maciuchovou jsou tak vypravěčky dvě a to už je trochu moc. ()

Abú-l Hasan čtverák (1971) (E03)

Pohádky z tisíce a jedné noci mají neopakovatelné kouzlo téměř nezkaženého Orientu a vůně dálek. Proto se i u nás staly tak oblíbené. Mě pohádka docela bavila i díky příjemným kulisám a hereckému obsazení. ()

Alladinova kouzelná lampa (1971) (E04)

Pohádky tisíce a jedné noci mají své neopakovatelné kouzlo Orientu, který ještě lákal svou vůní krásné starodávné exotiky. Příběh o Alladinovi je navíc jeden z těch nejlepších. Ve snesitelných kulisách s dobrými a kvalitními herci je to pěkná půlhodinka. Vzhledem k tomu, že se jedná právě o sérii Pohádky z tisíce a jedné noci o to více lituji, že nemáme možnost jednotlivé epizody vidět barevně. To jediné mírně kazí zážitek. ()

O ptáku se smaragdovým peřím (1971) (E06)

Ani herecké výkony ani kulisy nejsou vyloženě špatné. Možná se budu opakovat, ale Pohádky tisíce a jedné noci v sobě mají neopakovatelné a naprosto jedinečné kouzlo. Vůni dálek a exotiky. V dětství vysílali hned několik animovaných a hraných seriálů s podobnou tématikou. Asi nejslavnější byly Sindibád a Aladin. Tato pohádka je jen další z mnoha. V ní syn musí se zavděčit otci, který jej ani tak nemiluje, jako miluje zlato a bohatství. A málem prozře docela pozdě. Na druhé straně nikdo neřeší, že by třeba ptáku nechali volnost a v klidu ho žít. Ne, pták musí být chycen, polapen a hlavně držen v zajetí jen pro potěchu lidského oka. Klasický člověk. ()

Ebenový kůň (1971) (E07)

Příběh o tom, kterak si jednu princeznu kradli mužové navzájem. A přitom ona zoufale milovala toho prvního. Studio není provedeno špatně, jen panáček na koni už dnes musí působit směšně. ()