Dvě jubilea Jana Zrzavého

• USA Two Anniversaries of Jan Zrzavy
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1976, 18 min

Jan Zrzavý (*5. 11. 1890 – †12. 10. 1977), malíř nezaměnitelného stylu, jehož snově lyrické obrazy byly vždy nadčasové a ani po dekádách od svého vzniku neztrácejí na přitažlivosti. Helena Třeštíková, začínající dokumentaristka, dostala mimořádnou příležitost „starého pána“ rok před smrtí natočit. Musela to být těžká práce, protože o Janu Zrzavém se vědělo, že skoro nikdy nemluví a už vůbec ne na kameru. Naštěstí byla u natáčení sdílná i paní Dolenská, na den a rok stejně stará, kterou s malířem pojilo důvěrné sedmdesátileté přátelství. Často za ním chodila do ateliéru, aby ji maloval. A pak samozřejmě autorka nechala mluvit za sebe samotné obrazy, které mají samy o sobě pozoruhodnou výpovědní hodnotu skrytou pod povrchem tahů štětcem. (Česká televize)

sator

Paní Dolenská-mimořádná... Prosadit tenhle projekt do natáčení nebylo vůbec, snadné mistr Zrzavý byl nezávislý umělec, který se od socialismu a jeho tvorby distancoval, Helena Třeštíková dlouho o projekt bojovala až zvítězila, a díky ní mohl vzniknout tento snímek. ()

Radko

Dokumentárny portrét k 85. narodeninám jedného z najvýznamnejších českých maliarov a ako vidieť z dokumentu aj ľudsky sympatickej osoby. Spomínam si na jednu z retrospektívnych Zrzavého výstav (myslím že to bolo vo Valdštejnskej jazdiarni) a bol som ohromený. Nuž ale každý talent vymykajúci sa priemernosti sa stáva v istom období života veľmi obľúbeným terčom závidiaceho a menejschopného okolia, o čom vypovedá aj samotný pán Ján Z v Dvoch jeho jubileách, citujem:" Kór s malováním se mi každý smál hrozně. Plivali mi na to, nafackovat mi chtěli.". ()

swamp

85. narozeniny (tedy necelé 2 roky před smrtí) a zároveň sedmdesáté výročí malířské kariéry velkého umělce Jana Zrzavého - toť ona dvě jubilea z názvu. Setkáme se zde se samotným mistrem, jeho dlouholetou přítelkyní a kamarádkou, ale zhlédneme i některá z jeho děl, jejichž sledování je zvukově podloženo poetickými texty. ()

• Prosadit tenhle projekt do natáčení nebylo vůbec snadné. Jan Zrzavý byl nezávislý umělec, který se od socialismu a jeho tvorby distancoval, Helena Třeštíková dlouho o projekt bojovala až zvítězila, a díky ní mohl vzniknout tento snímek. (sator)