Futbaloví chuligáni

• Veľká Británia Football Hooligans International
všetky plagáty
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2007, 10x40 min

Všetci vieme, že futbaloví výtržníci - rowdies - sa zrodili vo Veľkej Británii. Ale nepekná, násilnícka stránka tejto nádhernej hry sa brutálne prejavuje aj inde, veď futbalové násilie prekvitá vo všetkých krajinách sveta. Program "Football Hooligans International" uvádza Danny Dyer, hviezda filmu Football Factory Danny Dyer, ktorý nám predstaví historickú i súčasnú tvár futbalového násilia vo Veľkej Británii. Danny bol fascinovaný touto témou, čo ho viedlo k rozhodnutiu vytvoriť prieskum výtržníctva ako jedinečnej subkultúry. Z tejto unikátnej perspektívy sa divák vydá na cestu do brutálneho a niekedy bizarného sveta futbalového výtržníctva. Počas cesty okolo Európy a Južnej Ameriky sa Danny stretne s firmami a preskúma sociálne stránky problému chuligánstva, ako ich formovali mestá, kde násilníctvo vzniklo, a to kultúrnu integráciu, cudzie spôsoby chovania sa alebo kultúru užívania drog. (oficiálny text distribútora)

Tjaden

Unikátní projekt, který vás vtáhne přímo doprostřed světa fotbalových výtržníků. Laikovi může připdat, že se všude na světě jedná o to samé, ale opak je pravdu. Každá z 10 představovaných zemí má v oblasti hooligans svá specifika. I když se pokládám za fotbalového znalce a o nenávisti jednotlivých klubů (Celtic x Rangers, Feyenoord x Ajax...) toho vím skutečně hodně, tento dokument mi i tak řadu věcí osvětlil. Tvůrci si zaslouží vyhrát nějakou cenu pro dokumentární filmaře-ono totiž není jen tak, zajistit, aby si vůdci skupin připustili Dannyho k tělu a otevřeně s ním mluvili o své vášni. Oceňuji jak autentičnost, tak také objektivitu-Danny se vždy snaží navázat dialog s oběma nespřátelenýmy tábory. Za tento dokumentární cyklus jsem neskonale vděčný, něco takového na našich obrazovkách chybělo. ()

Tomco

Pre každého futbalového nadšenca, či už z radov pasívnych fanúšikov z pohodlia obyvačiek alebo tých priamo zúčastnených v kotloch svojich klubov, je tento dokument povinnosť a radosť sama o sebe. Výpovedná hodnota celého projektu mi ešte viac dáva za pravdu, že bez futbalu a vyvádzania na tribunách si už svoj život asi ani neviem predstaviť. ()

Pítrs85

Výborný guide po fotbalových firmách v různých koutech země. Po velkém úspěchu první epizody, která pojednávala o anglických hooligans, se k názvu Football Hooligans připojilo International a moderátor tohoto projektu Danny Dyer nasedl s celým crew do letadla, aby nám mohl ukázat, jak to chodí v takových společenstvích napříč spektrem nejen národním, ale i kulturním či sociálním. Pro tyhle lidi není fotbal jen sportem, je pro ně jednoduše vším, dýchají ho, žijí jím a klidně by za svůj klub položili i život. Dyer, který se osvědčil už v tématicky stejném filmu The Football Factory a který je sám velkým fotbalovým fanouškem (klubu West Ham United) je tou správnou osobou, která nám tento pro spoustu lidí nepochopitelný a bizarní svět představuje. United Till I Die!!! ()

BuryGol

Můj idol Danny Dyer nám ukáže hooligany z celýho světa. Skvělej dokument, u kterýho mi nevadil ani slovenskej dabing. V Anglii dostanete přes hubu, v Polsku do vás hoděj nůž, na Balkáně vás čeká kulka a v Brazílii možná ani nepřežijete. Musim říct, že na Dannyho místě bych se v určitejch situacích hodně bál. Tihle kluci nejsou žádný mazánci. Jinak ten seriál ukáže světlý i stinný stránky týhle kultury a vysvětlí pojmy Hooligans a Ultras, kerý lidi mylně házej do jednoho pytle. Nicméně kdyby dnešní hools měli pokřiky jako Italové, zápal jako Turci, klubovnu jako Nizozemci, slovo jako Argentinci a fér pravidla jako Rusové, bylo by to určitě lepší. Snad se někdy dočkáme druhý série, chtěl bych vidět hools z Německa, Francie nebo i z Čech. ()

Marek1991

Tento seriál som nechcel pozerať postupne od prvej časti, keďže v tejto téme nie som začiatočník. Vyberal som si podľa svojich pocitov. Som bývalý futbalista, hrával som len v detskom veku za klub Venglošova futbalová akadémia (VFA) u nás v dedine Most pri Bratislave, ktorá neskôr pôsobila ako Polygraf a hrávala svoje zápasy v Bratislave v mestskej časti Petržalka. Potom som skončil a onedlho sa dostala do existenčných problémov Artmedia Petržalka, ktorá sa zachránila spojením práve s týmto klubom. Som dlhoročný fanúšik Slovana Bratislava a navštevujem jeho zápasy. Keďže som znechutený momentálnou situáciou vo futbale, zápasy si vyberám, ale napriek tomu sa považujem za skalného, veď som zažil napríklad aj oslavy domáceho titulu a pohára, zápasy s tímami ako Rapid Viedeň, Crvena Zvezda Belehrad, samozrejme derby zápasy a iné udalosti. Vždy som uznával Ultras, mám rád choreografie so svetlicami, ale keďže som kresťan neuznávam kradnutie suvenírov protivníkom, neuznávam prerušovanie zápasov, hádzanie svetlíc a iných predmetov na súpera, bitky a hanlivé pokriky. Preto sa nepovažujem za chuligána. Podľa mňa sa dá povzbudzovať aj bez toho a česť si prejavovať aj inak. A teraz prejdem k seriálu. Je podľa mňa príliš stručný a ide len o podstatné zhrnutie, chcelo by to vážnejší formát s viac dielmi venovanými skoro každej krajine, kde tento fenomén ako tak existuje a rozobraním dopodrobna, nie nalinkovanou dĺžkou trvania. Ako prvý som si pozrel diel o Balkáne, keďže Crvena Zvezda Belehrad sa mi páči ako klub, Dinamo Záhreb tiež, Hajduk Split je v krásnom prostredí s pekným štadiónom a Partizan Belehrad je ďalší obávaný tím. Páčia sa mi aj iné tímy ako Rabotnički Skopje, Borac Banja Luka, Zrinjski Mostar a iné. Veľmi sa páčilo ako to bolo zjednodušené, ale predsa tu by to chcelo dopodrobna rozobrať a chýbalo mi vyjadrenie ľudí z fanklubu Crvenej Zvezdy. Nepáči sa mi však to, že to berú z nenávisti, z pomsty aj keď majú asi najlepšie choreografie, z tou nefutbalovou stránkou nesúhlasím. Ďalej som si pozrel Rusko, kde však rozobrali iba pár klubov aj to nie taký Zenit Petrohrad dopodrobna. Páči sa mi to, že im ide o fair-play a o česť, aj keď tiež nie je správne všetko. Poľsko je špecifické, kým Krakov je násilnícky a zlý obraz chuligánstva a preto ani nebudú jedným z usporiadateľov Majstrovstiev Európy v roku 2012, tak zvyšok krajiny uznáva skôr ten ruský štýl, kde ide o fair-play a o česť. V Krakove ide o život, je to malá občianska vojna, kde napriek tomu, že nezažili vojnu ako v Juhoslávii sa k sebe správajú brutálne a vraždia sa. Následne som si pozrel prvú časť o Anglicku, aby som si pripomenul začiatky. Pekne sa ukázala povaha Angličanov, ktorí ochotne ukazovali svoje klubovne, svoju minulosť a najmä je to možno tým, že väčšina z nich už má zákaz chodiť na štadióny. V Anglicku si totiž s nimi polícia poradila za cenu totálnej kontroly, totálneho monitorovania a vlastne vedia o pomaly všetkých všetko. Škótsko bolo zas o veľkom derby a módnej vlne iných skupín z iných fanúšikovských táborov. V týchto dieloch sa ukázalo, že chuligánstvo sa ľahko dedí, lebo ho berú za životný štýl, kde k niečomu patria, berú to ako dobrodružstvo a únik zo sivého sveta. Holandsko je zas ukážka preberania týchto policajných metód z Anglicka, pretože tu si tiež nectia ľudské životy a prechádza to do nezmyselných bitiek a vrážd. Osobne si nemyslím, že v Holandsku sa to nezastaví aj keď to tvrdia, sú to len reči. To, kde je to skutočný problém a kde sú bitkárske fanúšikovské skupiny až mafiánskymi skupinami, volia si svojich prezidentov v kluboch a majú totálnu nadvládu nad klubmi a často aj políciou je Argentína. To je totálny fanatizmus, šialenstvo a združovania sa chudobných ľudí do partií, za ktoré sú ochotné vraždiť a bojovať. La Doce, teda niečo ako dvanásty hráč je naozaj asi jedna z najobávanejších skupín na svete, ktorá je schopná prerušiť zápas, aby svojmu tímu podľa nich pomohla. Obe veľké derby boli ukážkou nespútanosti a anarchie, ktorá tam vládne, už chápem, prečo sa hovorí, že bláznovstvo ako z Južnej Ameriky. Po vzhliadnutí brazílskeho príbehu mám pocit, že tam žijú tí najhorší, najsurovejší a najšialenejší výtržníci z celého sveta. Vraždy sú roky na dennom poriadku, pre nich je futbal, čiže hra, najdôležitejšou vecou na svete, dôležitejšou ako rodina, nemajú žiadny súcit, žiadne výčitky svedomia a myslím si, že sú dosť šialení. Tá streľba v priamom prenose tomu dosvedčuje, tu je asi najhoršia situácia na zvládnutie na celom svete a mám pocit, že čím bližšie išli k rovníku, tým to bolo horšie. Turci naopak sú najšialenejší z nášho kontinentu to tak vyzerá, majú veľa spoločného s Juhoameričanmi, ale niečo aj s Balkánskymi a Talianskymi fanúšikmi. Rozhodne však sú tiež ochotní vraždiť. Taliani sú skôr na choreografie a občasné bitky, ale ani oni nie sú mierumilovní, napriek tomu, že kritizujú niektorí Angličanov, robia presne to isté v istých smeroch. Korupcia, mafia, vraždy, nože, tyče, fašizmus a mnoho iných vecí dokazujú, že to je choré. V celom dokumente mi niekedy vadili tie opakované frázy a časti, tie pohľady pri cestovaní, ale páčila sa mi guráž s akou do toho išiel moderátor. Za tie roky je to skvelý pohľad do tohto sveta, dobré zosumarizovanie a myslím, že sa to stalo jedným z najznámejších dokumentárnych seriálov, jedným z najšokujúcejších, priamo z centra tohto bláznovstva, ktoré kazí tvár futbalu a nebyť jeho nebolo by toľko zákazov a monitorovania. Zlo plodí zlo. Po tomto vzhliadnutí nebudem mať pochopenie pre tie hlúposti aj keď choreografie budem uznávať, ale malo by to zostať len pri nich. Rozhodne toto bolo však vynikajúce. () (menej) (viac)