Krátká vzdálenost dělící Afriku od Evropy představuje pro mnohé nepřekonatelnou bariéru v cestě za štěstím. Španělské drama podle skutečných událostí. V roce 2003 odjel španělský dokumentarista Gerardo Olivares do africké pouště Ténéré natáčet snímek o karavanách přepravujících sůl. Ocitl se tak na hlavní imigrační trase, po které každým dnem proudí stovky Afričanů, snících o lepším životě. Nákladní auta přetížená lidmi směřují na sever do Alžírska a Maroka, odkud se imigranti pokoušejí doplavit do vysněné Evropy. Velká část těchto lidí při nebezpečné a náročné cestě beze stopy mizí...
Inspirován jejich příběhy natočil Olivares svůj druhý hraný film. Příběh tří mladých Nigerijců, prchajících před chudobou a násilím, ukazuje příčiny situace, jejíž důsledky v těchto dnech otřásají Evropou. (Česká televize)

Anderton

Dokumentární??? Prečo sem píšu popisy k filmom ľudia, ktorí konkrétne filmy nevideli?....To iba na začiatok a trochu mimo. 14 Kilometrov je film o veľmi závažných veciach nášho sveta, ktorý po divákovi ale predovšetkým chce, aby sa stotožnil s hlavným hrdinom a držal mu palce pri jeho ceste k cieľu. Čiže divák má z filmu najmä tento, povedzme že prvoplánový (bez najmenšieho náznaku urážky) pôžitok silného deja. Bohužiaľ medzičasom podobné filmy zaplavili všetky festivaly a rýchlosťou vetra na púšti strácajú akýsi punc inovatívnosti a tak aj tento starší film asi bolo lepšie sledovať v roku 2007. 14 Kilometrov je formálne tradičný fesťákový film. Naliehavé však filmy o migrácii budú vždy, špeciálne v dnešnej dobe a trochu sa obávam monotematickosti toho, čo nás čaká v Cannes, na Berlinale a všade inde najbližšiu dekádu. ()

slunicko2

Působivý a přesvědčivý snímek zobrazuje detaily cesty tří emigrantů z jižního Nigeru do Evropy. 1) Film je hraný, s dokumentem má společného jen fakt, že ho natočil režisér dokumentárních filmů. 2) Podstatu útěku do Evropy vyjádřil otec tuarežské rodiny: Co bude s Afrikou, jestliže z ní všichni odejdou za bohatstvím? ()

spotczek

Chápat, že být doma, a to stejně v Africe jako v Evropě, je velká hodnota. A že domov nevytváří ekonomické podmínky, nýbrž vaši blízcí (ať už z rodiny nebo národa). Přínos snímku vidím hlavně v jeho dokumentárnosti, kromě strastí cesty především v zobrazení toho, jak se jednotlivé kultury směrem na sever Afriky mění. Kéž bychom všichni pochopili a dokázali respektovat, že každý kout na zemi umí být stejně krutý jako nádherný. Ráj na zemi nedělá žádný Alláh, Bůh nebo Jehova; ti všichni jsou taky jenom lidské výtvory. A my jsme stejně jako naše Země krutí a nádherní zároveň. ()

DannyBoy80

Film obsahující současnou tématiku, přestože je natočen v roce 2007. Natočeno je to dost realisticky, i když se režisér hodně vyhýbal těm nejtěžším chvílím, které uprchlíci během cesty zažívají, takže to v konečném důsledku mohlo být mnohem drsněji natočeno. Bohužel zobrazuje i zbytečnost také cesty, kdy prvotní impuls hrát fotbal je naprosto nedostačující. I když je na tom film postaven viz poslední titulek. Nicméně velké moudro pronesl nomád, Myslím, že to by se mělo tesat do kamene. Afrika si musí pomct sama. ()

DaViD´82

"Nesluníčkářsky" drsná road movie o ekonomických muslimských migrantech ze Střední Afriky a jejich očistné cestě za vidinou lepšího(?) evropského života, kde pečení holuby létají přímo do huby. Je z toho jasně vidět, že režisér je spíše dokumentarista. Působí to tedy velmi reálně a ústřední trojice si vyžere snad každý aspekt odvrácené strany cesty za (ne)štěstím. Krom herců zaujme kamera, především v pouštních pasážích umí tu její působivou strohost neskutečně prodat. ()