Vavča

Seriál nikoliv bez chyb na kráse a občasných výpadků tempa, ale na korejské poměry stále vysoký nadprůměr. Příběh z dob 3 korejských království Vám osvětlí mýtickou minulost korejského poloostrova, nebudou chybět ani meče, magie, epické souboje armád. Hlavní hrdina je navíc zahrán výborně, Yong-joon Bae mu vdechl život a reálné kontury. Na výpravě seriálu se nešetřilo (akorát mě pobavila snad jediná viditelná chybka používaní sedlových podušek z 21.století, to je lehce ahistorické:) Souboj zlých a dobrých se obešel v zásadě bez porušování zdravého rozumu a logiky, série je rozhodně reálnější, než mnohé korejské a asijské protějšky obecně. Lee Ji-ah má snad vepsáno ve hvězdách, že vždy musí hrát nemotorné charaktery, ačkoliv je to kočka k pohledání, být jí už mě za stereotypizace rolí začne štvát:) Ale tady teprve začala kariéru, takže nemohla tušit jakou nálepku si do budoucna ponese. Seriál mě vskutku zaujal, dozvěděl jsem se o Koreji něco nového, navíc akce je tady luxusní, postavy přemýšlejí o taktice, strategii, nejde jen o bezhlavou řež, kde všichni ostatní jsou jen kanónfutr. Dejte sérii šanci, pár dílů trvá, než se pomalu rozjede, poté ovšem nabírá čím dál větší obrátky. Od dílů 5-6 jsem byl unešen, zde uvidíte zápas póla, kde jediné pravidlo je neudeřit koně soupeře, jde vážně nevšední o zážitek. Seriál se navíc může pochlubit i odpovídajícím hudebním doprovodem, který vcelku solidně evokuje epickou atmosféru doby sjednocování korejských království. ()

Zelilu007

Epické, nádherné, dobové (s fantasy prvky), historické, bitevní, (prvky romance). Já vlastně nevím co napsat. To musíte vidět. 24 dílů je akorát na zapamatování celého děje (ještě, že tam byli ty flashbacky). Války mezi královskými rivaly byly úchvatné. Jak já se na to ráda koukala. Spolu s Dance in The Sky to nejhezčí historické fantasy co jsem viděla. Myslím z těch starších, ale zato skvěle udělaných a zahraných dob. Korejská mytologie mne čím dál tím víc zajímá. ()

• Čtveřice mýtických postav, Azure Dragon Of The East, The Vermilion Bird Of The South, The White Tiger Of The West a The Black Turtle Of The North, nejenom jakýchsi panovníků svěřených oblastí, ale rovněž i vládců či ochránců vždy jednoho z přírodních živlů, mraků, ohně, deště a větru, pochází z korejských bájí a mýtů. Co je ale no tomto televizním zpracování jaksi inovativní, je filmovými tvůrci nastíněný vztah bájného krále Damdeoka, častěji v bájích objevujíc se pod jménem Hwan-woong, k celé této čtveřici mýtických postav. (Conspi)
  • Jihokorejský herec Yong-joon Bae (Damdeok) obdržel za natočení každé ze čtyřiadvaceti seriálových epizod honorář ve výši 250 mil. korejských wonů, tzn. 217 tis. amerických dolarů. Tím se v dané době stal nejštědřeji placeným hercem televizních obrazovek. Podobná finanční ohodnocení v té době patřila výhradně úspěšným filmovým hercům. (Conspi)
  • Celkové náklady vyčleněny na výrobu televizní série, jež započala v březnu v roce 2006 a skončila v prosinci roku následujícího, tedy v roce 2007, se televizní produkční společností Kim Jong-hak Productions odhadly na celé 4 biliony korejských wonů. (Conspi)