Stratená hviezda

• Česko Ztracená Hvězda (viac)

Ve starém sirotčinci ubíhají dny jednotvárně, avšak noci jsou něco úplně jiného; alespoň pro Tima. Jediným lékem na jeho strach ze tmy je odraz hvězdného svitu. Tento strach jej jedné noci zavede až na střechu sirotčince. Zde zjišťuje, že jeho oblíbená hvězda zmizela, a další bohužel mají následovat. Tim zde také nalézá svéráznou postavu jménem Cat Shepherd. Ten má spolu se svým kocourem Tobermorym, který se stane Timovým osobním ochráncem, na starost, aby děti usínaly pokojně a nerušeně. Tim se však do postele nechystá. Svou hvězdu potřebuje více než cokoliv jiného na celém světě, a udělá vše, jen aby ji opět spatřil zářit na obloze. Tim přesvědčí Shepherda, aby jej zavedl k strážci noci Mokovi, kterého úpěnlivě prosí, aby hvězdy vrátil na noční oblohu. Moka však věnuje chlapcovým prosbám pramalou pozornost, a Tim proto požádá Cata Shepherda, aby jej vzal do Majáku hvězd, kde doufá nalézt vysvětlení těchto zvláštních úkazů. Tim, Shepherd a Tobermory se ženou o závod s časem ulicemi Nocturna, světa, kde pracují stovky těch nejroztodivnějších tvorů jen pro to, aby stvořily noc takovou, jak ji všichni známe. Naši přátelé krůček po krůčku zjišťují, že se děje něco divného. Zlověstná hrozba ohrožuje noc i obyvatele Nocturny, a za tím vším, aniž by to tušil, stojí Tim. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

poetická krása, která nikoho neurazí a mnohé potěší, obzvláště animace je super (a některým zdejším komentátorům by slušelo pustit nějaké anime, kdy ho k němu plastovávidlička ví proč přirovnávají, Nocturna nemá s anime totiž společného takřka nic! Natož po formální stránce!). Příběh samotný je pak krásně dětsky hravý a snový, přitom dokáže solidně "přitvrdit", jeden z nejzajímavějších evropskejch animáků, kterej se nesnaží být něčím, co není ()

darkrobyk

Miluji kreslený film, a je-li fantastický, pak dvojnásob. Zdařilá kombinace počítačové a klasické animace ( kdysi mě s tím nadchl Disney v Krásce a zvířeti a pak v Tarzanovi...). Příběh připomíná francouzské filmy, rozličné fantastické postavy filmy japonské. Celkové pochmurnější ladění je příjemně odlehčeno tu zmatky v hale Mokovy věže, tam setkáním s lucernovými světluškami či kočkami neustále pádícími tam a zase zpátky. Pátrání po ztracené hvězdě spěje k setkání s hrozivým Stínem, který připomene Nicotu z Nekonečného příběhu. Dokáže se Tim postavit vlastnímu strachu a zachránit své přátele? ()

Pulper

Mě tenhle film uchvátil kromě poetiky a animace obzvlášť originální postavou Moky, který se většinu filmu jeví jako úlisný hajzlík, aby se z něj na konci vyklubal dobrák par excellence. Celý příběh se dá chápat dvěma způsoby. Buďto jako klasická pohádka nebo jako sen malého chlapce, který se bojí a po probuzení si uvědomí, že není čeho se bát. Oba tyhle modely narušuje právě Moka ("otec"?), jehož komplikovanost je na obyčejnou pohádku zvláštní a jak ve snech, které bývají přímočařejší než skutečný život, tak v jejich filmových zpracováních, se obvykle takové postavy taky nevyskytují. ()

TomasKotlant

Kouzelný vizuál, který docela dobře potlačuje svůj počítačový původ a má tak atmosféru tradiční kreslené animace. Zajímavé krátké záběry s dobrou střihovou návazností. Zásadní problém filmu je v dramaturgii. Na jednu stranu je super, že film není tak dementní jako většina animovaných blockbusterů, ale na druhou pracuje s nedostatečnými motivacemi postav. Zejména zapojení malého hrdiny do celé té zápletky je dosti podivné. Je to někde mezi 3 a 4 hvězdičkami, za svěží zpracování a spousta pěkných postaviček nakonec 4. *** Ve zkratce: Strašpytel, Nocturna a pan Stín. ()

Galadriel

Hezká animace a několik vymazlených nápadů (všechny noční potvůrky a zjištění, kam se ztrácejí ponožky, proč se budíme rozcuchaní nebo třeba okapáčci jako alternativa známých rouráčků) nedokáže úplně zastřít vcelku jednoduchý a málo nápaditý příběh. Hezky se na to dívá, ale jedno shlédnutí bohatě stačí. Neurazí, nenadchne. ()

• Magický pohádkový příběh získal v roce 2008 cenu Goya pro nejlepší animovaný film. (JARDAHONDA)