Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

schindler

Další kousek, který poukazuje na nesmyslnost Iráckého válečného tažení. Hodnocení mohlo být vyšší, ale na můj vkus až moc dokumentaristický a tudíž neutrální. ()

ghoston

5 hvězdiček nedávám jen proto, že nevím jistě zda je tento film ve službách nějaké propagandy. Bylo mi špatně z toho filmu. Děsilo mě, jak snadno a alibisticky se ve válce řeší problémy, jak ti skuteční viníci zůstávají skryti a tahají za nitky. Prostě víc už k tomu nechci psát. Podívejte se určitě na to, a jděte pak nad tím kontemplovat, tedy až poté, co vám přestane být špatně. ()

krijka

Od začátku až do konce film v dokumentárním stylu, jak už je to dneska tolik módní. V případě takového filmu je snazší tvářit se nezaujatě a neutrálně, i když je to samozřejmě jen přelud, protože každý tvůrce dává do svého díla část sebe, takže je jasného, že se do výsledku promítají hlavně tvůrcovi osobní názory. To se koneckonců děje i v dokumentech. I zde je vidět, že tvůrce je spíše na straně Iráčanů, jak je to ostatně v dnešním levicovém Hollywoodu zvykem, ale není to tak okaté. Američtí vojáci, podle Broomfielda jsou jenom nevyzrálý, zmatení kluci, co jsou zblbnutí agresivními bojovými hesly a při první příležitosti propadnou amoku a vystřílí všechno, co se hýbe. Je to asi zjednodušující, nemyslím si, že by jakákoliv úspěšná armáda něco zmohla, pokud by ji tvořili takovýto jedinci a že americká armáda úspěšná je, nelze zpochybnit. Ano, v Hadithě se něco podělalo, ale mohla za to nejspíš únava a psychické opotřebení. Jenže režisér svoje vojcly pojímá natolik civilně a uvěřitelně, že jsem mu to ochoten rád odpustit. On navíc nijak nešetří ani jejich protivníky, iráčtí teroristé se opravdu řídí heslem, že účel světí prostředky a proto je super zaútočit v civilní čtvrti, protože Amíci pak postřílí spoustu civilistů a budou za padouchy. Cynismus je na obou stranách stejný a největšími parchanty jsou tak ti nahoře, ať už jsou na straně Američanů, nebo Iráčanů. A v tom má nejspíš pravdu. ()

cajda77

Britské antimilitaristické vojenské drama popisující události ve městě Haditha během války v Iráku. Opět jiný pohled na válku (z druhé stránky). Násilí produkuje násilí ... ()

Poga

Akokoľvek by som chcel viac, nedá sa ohodnotiť vyššie ako lepší priemer. Zámer bol isto dobrý, avšak chcieť povedať všetko v čom celý systém vojenskej ofenzívy spojencov v Iraku zlyhal a ešte k tomu ukázať aj pohnútky ktoré viedli (vedú) mužov a chlapcov z Iraku na stranu krvavého odporu... To nedokáže hoc kto, tu sa k tomu ešte pridala aj snaha ukázať aký asi sú mladí vojaci bojujúci proti nepriateľovi, ďaleko od domova, a vlastne ani riadne nevedia prečo... 60% ()

Jardatekk

V současné době velmi aktuální téma rozkladu Iráku. který nastal před více jak deseti lety zásahem Američanů. Film je natočem velmi realisticky a z natočených scén až mrazí. Stačí jedna chyba a nemůžete v této části světa vyhrát. Pro mě rohodně jeden z nejlepších filmů na toto téma. ()

alyk.fake

parádní valečný kousek!!! mlady kluci, tvrda muzika, pohoda az do chvile, kdy nekdo prijde o zivot... potom masakr. každopadně ukázka světové politiky a také bezvýchodnosti situace v Iráku. Absolutně mě dostala závěrečná věta atentátníka, který sleduje fanatiky v mešitě: "Obávám se toho, aby, až odejdou Američané, nepřišel někdo ještě horší!!!" ()

whoof

Tenhle snímek na mě zpočátku zapůsobil docela mocně. S odstupem času mě však hlodá myšlenka, jestli tomu takhle opravdu bylo ? Není to jeden z těch filmů, který můžete jen tak zhltnout a dál se nad ním nezamýšlet. Je to natočeno velmi působivě. Pokud však nechcete jen slepě hltat to co vidíte, tak s tímhle dílkem budete mít po čase docela velký problém. Nabízí totiž mnoho spekulací a málo faktů. Jediné co jsem si odnesl je to, že vždy musí trpět nevinní a že válka dělá z nadšených mladých lidí v uniformách trosky. Ale to už všechno víme přece. I přesto je to zajímavá psychologická sonda a řadím je k tomu lepšímu. ()

marhi

Lidi by si měli už konečně uvědomit že pokud útočí na vojáky tak to bude bolet. A každý chce hlavně přežít. Je to možná v některých pasážích trochu přehnané, ale velmi realistické. ()

ciapok

dosť rozpačité; trochu problém s prečítaním hlavného odkazu (nehľadám odpoveď prečo invázia v Iraku a kto je vlastne ten zlý a kto dobrý). Jedno mi ale prišlo zvláštne - mal to byť snáď film z kategórie hraný výpovedný (sugestívny) polo-dokument, ale ak by mal byť mienkotvorný, tak istá pasáž bola prehnaná, až propagandisticky proti americká a bud tento film ešte nik s takouto náladou nevidel, alebo som len nepostrehol že bol film zakázaný. Tu by som určite prijal názor niekoho kompetentného, ideálne vojaka, ktorý v podobnej operácii bol, lebo teoretizovať pri PC vie asi veľa pisálkov, že :) Určite ale film stojí za povšimnutie, veľmi zaujímavý a pomerne autentický pohľad do irackého sveta z bližšia (veľa scén v pôvodnom znení). Pod 3 hviezdy by bolo nespravodlivé, ale ak by som mal niekomu ušetriť čas, tak v danej kategórii by som skôr siahol na Black hawk down ()

Hookiuko

Kvalitny vojnovy snimok, krasne poukazujuci na to, co je to ta "demokracia a sloboda". V dnesnych casoch sa cim dalej tym viac stretavame len s informaciami o tom, aky hnusny a tyransky bol Sovietsky Zvaz a ako velmi su v dnesnom Rusku porusovane prava, aki su to okupanti a neviem co vsetko ... problem ale spociva v tom, ze realita je skor opacna a ti, co sa hraju na osloboditelov, su pravymi teroristami ... odporucam zhliadnut kazdemu, napriek pomalej prvej casti naberie akcia vo filme asi po polovici plne obratky ... po technickej aj pribehovej stranke nemam co vytknut, za mna 5* ()

funesfilm

Oko za oko. Zub za zub. Na to všetko sa to zvrtlo. Vojna, v ktorej niet víťaza. Tí, ktorí sa mali starať o poriadok a nejaký ten náznak mieru, zlyhali. Podľahli emóciam. Podľahli tlaku pomsty. Reálne zobrazenie udalostí niekoľkých hodín. ()

andy60

Natočeno polo - dokumentárním stylem, což podtrhuje autentičnost snímku, ale bohužel ubírá na zábavnosti. Amíci tady kupodivu nejsou vykreslení jako jako ti správní hoši, kteří musí zjednat pořádek i za cenu svých životů (jak to bývá v hollywoodské produkci zvykem), ale jako parta přisprostlých chlápků, kteří si myslí, že uniforma jim dává právo zabíjet. ()