Lateef

Nebudu opakovat to, co zde píší ostatní, zaprvé s nimi ve všem souhlasím, mají úplnou pravdu a zadruhé si ušetřím víc místa pro přivítání nového akčního hrdiny. Staří akční hrdinové postupně odcházejí do zaslouženého důchodu, cestu si ještě zpomalují povětšinou nekoukatelnými zhovadilostmi a my, akční fandové, na ně chtíc nechtíc musíme koukat, protože těch nových akčních hrdinů, potažmo jejich filmů moc nepřibývá. Když budu vyjmenovávat, tak tu máme Michaela Jai Whitea (43 let, taky už mu moc bojových filmových let nezbývá), Scotta Adkinse (35 let), Lateefa Crowdera (33 let), Tonyho Jaa (35 let, ten ale zmizel kdesi v džungli) a Iko Uwaise (28 let, zatím spíše neznámý). Vyjádřeno číslem: pět. To není moc. Proto jsem rád, že k nim mohu definitivně přiřadit dalšího Nepostradatelného. Ladies and gentleman, představuji chilské chubasco: Marko Zaror. Ačkoliv jsem viděl Kiltro až po Undisputed 3 a Miragemanovi, až teď jsem si uvědomil, že Marka by si měli začít filmaři všímat mnohem víc a umožnit mu lepší role, lepší příběh, kameru a střih, celkově mnohem lepší film než ve kterých musí učinkovat. Všechno je to pouze zástěrka pro jeho bojové dovednosti, které jsou naprosto impozantní. A jak už předvedl v Undisputed, s klidem a směle se může řadit k Titánům jako je třeba Adkins nebo Crowder. Díky vysoké postavě (184 cm) a akorátnímu osvalení vypadají jeho pohyby neuvěřitelně ladně a díky variabilní bojové průpravě zase obdivuhodně výbušně a mrštně. Mnohé prvky z karate, taekwonda, capoeiry nebo kobuda jsou provedeny tak rychle, že to oni očima nestíhám zaznamenat a když se jeho tělo vznese do vzduchu, zamotá se jako palačinka, aby vzápětí vystřelilo paži nebo nohu do ksichtu protivníka, oněmím úžasem. Stačí se podívat na mnohá jeho tréninková videa, na kterých předvádí všechny druhy salt, s rotacemi a vruty, z nichž švihá nohama jako bičem a musíte uznat, že tohle je prostě nová akční superstar. Navíc jeho vzezření a look je pro akčního hrdinu ideální. Takže film sám o sobě má sračkový nádech i výdech, ale Marko Zaror, to je fakt nová akční bestie. ()

honelnik

Čo dostaneme keď spojíme Čiernu perlu a City Of Violence? No ja neviem ale Kiltro to nebude...Najväčším ťahákom tejto bojovej telenovely je jednoznačne hlavný predstaviteľ. Marko Zaror je niečo medzi Rockym, Shrekom a andalúzskou horskou gorilou, toto ho v kombinácií s pohľadom práve podojenej ovce robí neodolatelným. Zbytok filmu trpí neexistujúcim rozpočtom, čo sa viac ako vtipne podpísalo na interiéroch(a tým myslím všetky tri) a tým pádom aj kamere, ktorá v rámci sebazáchovy neukazuje viac ako je treba. Ovšem vecou, ktorá si zasluhuje pozornosť je hudba. Úvodný titulok nám hovorí, že ju spáchal borec menom Rocco. Google nám o borcovi menom Rocco hovorí (jemne vytrhnem z kontextu) : "...one of the biggest dicks in the industry...". Nezostáva mi než súhlasiť, napriek tomu, že gúgl asi myslel niekoho iného. Tesne v závese sa drží arci-zloduch MAX KALBA™, ktorý má charizmu asi ako epileptický záchvat. Netvrdím, že sa jedná o zlý film, ak napr. plánujete stiahnuť 25 pív, tak sa môže jednať o kvalitnú záležitosť na dlhý zimný večer... ()

Lacike

Mix telenovely a klasickeho martial arts filmu uz z principu nemohol dopadnut dobre. Marko Zaror ma evidentne talent, ale film obsahuje asi tak 10 minut slusnych bitiek a 80 minut neskutocne nudnej romantiky v dost amaterskom prevedeni. Fakt neviem komu je tento film urceny. Chlapi si od nudy ohryzaju nechty na vsetkych rukach a nohach a zenske neznesu tych niekolko minut zbytocne krvavych mlaticiek. Pokial toto malo uspech, tak v Chile ziju divny ludia. ()

TERRORDROME

Jediné čo ma donútilo pozrieť sa na poloamatérsky Chílsky akčák je samozrejme Marko Zaror, borec ktorý dokáže neuveriteľne rotovať vzduchom. Tuto hrá nejakého fagana čo sa snaží očariť jedno dievča a poritom ho občas niekto zmláti. Raz príde do mesta korpulentný zloduch s cool pazúrnatou palicou a rozpúta teror. Zabije jedného arabáča, hrdinovu matku a japončíka zavesí na reťaze. Taktiež hrdina skončí s rozbitou držkou, ale ten sa vydá na cestu a stretne chlapíka čo vyzerá ako schudnutý bud Spencer, čo je v skutočnosti majster bojových umení. Ten mu dá hneď skraja vypiť nejakú samohonku po ktorej sa prebudí nahý v púšti, čo je asi nevyhnutné pre začiatok výcviku. Samotná tréningová sekvencia je potom dosť smiešna, Marko pred pozadím s namaľovaným západom slnka stále opakuje dva druhy skokov a snaží sa majstrovi zobrať z ruky orech či-čo. Vážne kurevský drill ako v Šaoline! Každopádne stále žiadna akcia, len sa v pomalom tempe kecá a občas niekto schytá zloduchovým pazúrom. Vo flashbackovej scéne s brušnou tanečnicou som už začal škrípať zubami a to bolo tuším ešte pred polovicou. Napokon marko vytiahne mamin rúž, pomaľuje si bojovo tvár, nasadí ostruhy a poriadne krvavo zmasakruje zástup grázlov v podstate jedinej regulérnej akčnej sekvencii. A kopať teda sakra vie, to človek len čučí. Súboj s hlavným zloduchom mi potom prišiel len taký kvázi, pretože ten vyzerá skôr ako operný spevák, zjavne bojovať nevie a robí iba nevyhnutné decentné pohyby v štýle Davida Carradina v seriáli Kung-Fu. Hlavné slovo má teda strih a komická snaha o dramatický efekt. A keď už sme pri tom, srandovný bol aj ten trpasličí Obi-Van v chajde na útese. Kiltro je z väčšej časti nudná telenovela, z technického hľadiska celkom slušne zvládnutá a s imitáciou Morriconeho westernovej hudby navrch. ()

kitano

Na jednej strane je to sice prehryznutelna, ale aj tak priserna bachorka a na druhej strane je to exbicia Marka Zarora, ktory ma potencial stat sa novou martial-arts hviezdou. Akcie nieje vela a v 90% percentach Markovi pomaha strih a kamera, no aj tak je jasne, ze ten chlapik sa hybe naozaj skvelo a je schopny vysrajat naozaj paradne akrobaticke kusky. Za pomoci poriadneho stunt-teamu, vyssieho rozpoctu a scenaru, ktory by bol aspon lepsi ako tento, by sme sa mohli dockat spickoveho akcneho narezu. Treba len dufat, ze tu sancu Marko dostane, a tento film sa nestane len vyhasnutou hviezdickou nadejneho talentu. (6/10) ()

• Marko Zaror ve filmu nejenže hrál, ale byl také výkonný producent a choreograf bojových scén. (Rominator)