Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize "The Informant" popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se vysoce postavený úředník společnosti ADM (Archer Daniels Midlands) Mark Whitacre (Matt Damon) přizná agentovi FBI Brianu Shepardovi (Scott Bakula), že řídící pracovníci včetně Whitacrea samotného se opakovaně scházeli s konkurenčními společnostmi, aby upravili ceny lyzinu – potravinářské přísady. Byla to původně Whitacreova manželka (Melanie Lynskey), která Whitacrea přiměla, aby nelegální upravování cen zastavil, jinak půjde na FBI sama. Bylo to vůbec poprvé, co se přímý účastník takového kartelu dobrovolně přiznal... Mark Whitacre asistoval FBI při shromažďování důkazů tajným nahráváním veškerých aktivit během obchodních jednání ve všech koutech světa včetně Tokia, Paříže, Mexico City a Hongkongu. Po dobu jeho práce v utajení, která trvala téměř 3 roky, se podařilo shromáždit stovky hodin audio a video nahrávek, které dokumentovaly ilegální úpravy cen potravinových přísad po celém světě. Jednalo se o největší kauzu svého druhu. Whitacre byl považován za národního hrdinu. Pro některé ale jen do té doby, než tiskem po celém světě proběhla zpráva, že Whitacre během práce v utajení pro FBI zpronevěřil 9 milionů dolarů společnosti ADM. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Kdyby Matt Damon nehrál takovýho šílenýho kreténa, kterýho jsem snad v ani jedný scéně nedokázal vystát, tak bych tomu možná dal víc. Jenže kdyby ho nehrál, tak by to nebylo o člověkovi, který skutečně existoval. No a já jsem koneckonců rád, že jsem o něm nikdy neslyšel, protože bych mu asi musel vlepit facku, aby se probral a začal žít v realitě. ()

T2

Rozpočet $22miliónovTržby USA $33,316,821Tržby Celosvetovo $41,771,168▐ ║Tržby za predaj DVD v USA $6,678,652 //počet predaných kusov 417,311║ Chýba tomu jednoznačne lepšia svižnosť, toto by bola téma skôr pre Jasona Reitmana, Matt Damon je fajn ale to je asi tak všetko, tých pár sucho humorných scén to nezachráni. /40%/ ()

JohnSmith odpad!

Chtěl jsem dát alespoň jednu hvězdu za Damona, ale on je v tom filmu tak příšerně nesympatický a ještě k tomu divný. Nevím, jestli i kniha, která byla předlohou, je napsaná stejně strašně, ale spíš se přikláním k tomu, že režisér Soderbergh opět potvrdil to, že dokáže točit filmy pro velice úzké publikum, které nejspíš zahrnuje jen jeho rodinu a přátele. ()

Jara.Cimrman.jr

"Možná ve své hlavě jsi ten dobrý, ale pro ostatní jsi ten, kdo ukradl devět miliónů dolarů a pak lhal." Mark Whitacre rozehrál odvážně zamotanou partii s FBI, ADM, tiskem i právníky. Lhal, lhal a zase lhal, což mu mé sympatie nepřineslo, ale počet odcizenejch miliónů to nijak nezměnilo. Kdybych měl možnost tohoto parchanta a jeho zbožňovatele Soderbergha nakopat do koulí, tak bych byl určitě spokojenější, ale nakonec on neokradl mě, ale velkou firmu ADM a za nos vodil FBI, což jsou organizace, jejichž skon bych zcela jistě neoplakával. ()

ZkuKol

Doteď nevím, kolik toho Mark vlastně z defraudoval, jak je to z jeho rodinou a co si myslí o sjednávání cen lysinu. Ale je to fakt zajímavý chlapík, kterého skvěle ztvárnil Matt Damon a Soderbergh o něm natočil film, ze kterého počátek 90. let jen prýští (nejen oblečení, účesy a vybavení kanceláří, ale i ostrost obrazu, barvy apod.). Jen bych přístě poprosil o trochu míň kolovrátkovější soundtrack a víc vtipu, protože na 2 hodiny je ironický úšklebek málo. Přesto firmu ADM už znám a nemám ji rád a lysin si budu v potravinách hlídat. Jo a je to dobrý film :-) Markovi se nelíbí kartelové dohody jeho zaměstnavatele, jde za FBI, ale ta zjistí, že nejen neumí udržet tajemství, ale má potíže s defraudováním a lhaním... 70% ()

• Ginger Whitacerová (Melanie Lynskey) říká psychiatrovi, že mají osm aut a tři z nich nebyla nikdy použita. Whitacre během filmu skutečně řídí pět aut - Porche 911 Carrera S, Ferrari 348, BMW řady 8, Mercedes-Benz SL a Lincoln Town Car. (Sony1994)
  • Stejný případ se objevil i v americké sérii The American Life, díl č. 168. (CliffLee)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí

17.03.2009

Ať už vás napadlo cokoli, následující řádky jsou samozřejmě o možných pokračováních úspěšných trilogií. Matt Damon potvrdil, že se s Paulem Greengrassem opravdu chystají na dalšího Bournea, ale že… (viac)