Kde se sakra skrývá Usáma Bin Ládin?

(festivalový názov)
  • Francúzsko Where in the World Is Osama Bin Laden ? (viac)

Tvůrce Super Size Me hledá Usámu... Na své cestě přes Saúdskou Arábii až nakonec po Pákistán se snaží přijít na to, co si obyčejní Arabové o tomto muži myslí. Někteří ho obdivují, ale někteří ani nevědí, kdo to je. Na největší nepochopení ovšem narazí v Izraeli, kde při jeho tradiční otázce, kde najde Usámu, lidé vyhrožují, nechtějí se s ním bavit a poté málem ani pustit zpět ke svému autu... (Corey)

maverick10

Morgan se zde snazi predevsim o jednu vec: Vstipit do hlavy neprilis inteligentnim americanum, ze lide zijici na blizkem vychode nejsou vsichni teroristi. Vsichni, bez vyjimky, maji jeden spolecny cil - zit v miru, mit rodinu a deti, kterym by poskytli vzdelani, diky kteremu by nedelali chyby jako lide, kterym se to vdelani nedostalo. A tohle je cil vsech lidi, tak proc k sakru jsou teda ty valky? Tenhle dokument, vam rozhodne neda odpovedi, ale donuti vas nad temito vecmi alespon premyslet.......... ()

MartinNDL

Originalitou a volbou tématu si získal fanoušky natočením Super Size me. Jasně, lidi nevěděli ani potom, jak se ten kníratej chlapík jmenuje, ale kdykoliv se připomnělo, že je to ten, co málem umřel při bigmacový dietě, byli doma. Už před měsíci se chvástal, že je další Michael Moore, čemuž jsem se smál. Jako furt si myslím, že s Mekáčem měl spíš štěstí a trefil se do středu terče, byť střílel na slepo. Nyní si troufl na vážnější téma, hurá do politiky a zjebem Ameriku. Je to snadný? Primitivně a neoriginálně stopro. Ale s nějakou invencí a neotřelejma cestama už se nekráčí tak snadno. Zásadní otázka je, jak se to Morganovi povedlo. Hlavně v první půlce super dokument, sranda i zajímavé. Postupně trochu ztrácí, ale úplnej konec je slizká hollywoodská kašička, kterou krmí třicetiletý kočičky svoje impotentní gay dětičky. ()

LTeez

Hodně dobře řežijně i obsahově zvládnutý dokument! Morgana Spurlocka vnímám podobně jako brýle pro krátkozrakého. Pomáhá lidem otevřít oči! ()

Andre3000

Někdo očekával film a byl sklamán. Já očekával dokument a byl jsem mile překvapen. Nejde o to jakou formou je to podáváno, ale o to jak můžete vidět názory lidí islámských zemí na USA, ale vlastně všechny země západního světa. Média jsou mocná a dají nám nahlížet na svět, tak jak to potřebují vlády těch států. Tady sme se mohli setkat s opravdovými názory a zamyslet se. Hodně zajímavých názorů zde bylo vyslyšeno. Ale asi mají pravdu, tím, že chytí, nebo zabijí pár vůdců, nezlikvidují ten konflikt. je to už něco víc, je to jako rakovina a americani se vydali bojovat s ni do jejiho prostredi. Měli bychom se zamyslet v jakém světě chceme žít... ()

neoBlast

Ehm, cože? Spurlock se nám jaksi trochu změnil. Nadmul se pýchou z úspěchu, dostal více peněz, postavil sebe a svoji přítelkyni do centra zájmu dokumentu... a je extrémně pod pantoflem. Naprosto beze smyslu, chovajíc se jak správnej americkej balík, bloumá po arabském světě, kde trousí opravdu mimózní hlášky a zbytečné dotazy. Celková informační hodnota - naprosto nulová. 30 % ()

ganz

Ražisér z toho evidentně chtěl udělat o něco vtipnější dokument, ale když se dostanete na místa kde byl, promluvíte si s lidmi s kterými mluvil, tak vás podle mě smysl pro humor vás opoustí. Film mi vyvrátil některé předsudky ohledně Arabů a většinu času jsem se nenudil. Pravdou je že americký proslov na konci mě za srdce moc nevzal. ()

ghatos

To byla hrůza! To co funguje u Super size me (celkový koncept), nemůže fungovat u takového tématu jako je nejhledanější terorista. Je to naprosto dětinské, zjednodušené a stupidní. Vyumělkované napětí (část v Afghánistánu) + rozhovory z manželkou (neuvěřitelné přeslazené) nebo přiblblé otázky okořeněné o vlastní hloupé úvahy jsou silné kafe. Trefování se do Ameriky a jako že rádoby vtipným způsobem vysvětluje historii jejich politiky, kterou neumí vůbec vsadit do mezinárodního a historického kontextu a vybere si jen co se mu hodí. Další stupidnost byla provokovat ortodoxní židy. Co čekal? Cíleně (tak jak to autor dělá celý film) zkresluje a manipuluje (dělá to však dost neobratně). Největší odpornost byla podlézavost a obhajoba muslimů…ještě větší chudáčky měl z nich udělat. ()

Borat

Jde spíš o takové megainterview s muslimy o Usámovi Bin Ládinovi. Jak pokračuje film, tak se čím dál tím více vžíváte do muslimského prostředí a určitě v něčem, dokonce i v mnoha věcech musíte dát muslimům za pravdu. Film nemá ani tak za cíl najít Usámu, i když jako cíl je to vtipné a originální, ale spíš vžít se a pochopit myšlení, právě těchto lidí. Mě osobně nejvíce překvapila Saudská Arábie. Sice peněz jak ****, ale svoboda slova žádná a s tímto se bojovat proti něčemo v Zemi nedá. V Afghánistánu je vidět mnoho zničených škol, které slibovali Američané opravit. Po 2 letech jsou a tom pořád stejně, ale vina neni jen v Američanech, ale i v muslimech, kteří si za mnoho věví, můžou prostě sami. Jakožto polodokument, je "Where in the world is Osama Bin Laden" velmi zdařilou věcí. Morgan Spurlock zase ukázal, jak zaujmout diváka, aby se nenudil a něco se přiučil. Plusy+: Morgan, kamera, odvaha Mínusy-: - Hodnocení:|90%| ()

BMAJTZ

Hledání Osámy není tak řízné jako Supersize me, nemá totiž onu myšlenku cokoliv dokázat. Tenhle "dokument" pouze prezentuje názory obou stran jak nepřátel tak spojenců, bohužel je těžké na základě shlédnutí říci kdo je vlastně nepřítel a kdo spojenec. Každopádně tento film přinejmenším ukazuje tolik zmedializované muslimské dábly v naprosto odlišném světle a to jako normální lidi. Smutné ovšem je, že žádnou zásadní otázku tenhle film neodkrývá a ani se nedočkáte nějakého výrazného ponaučení. ()

baXter

Ze začátku jsem se opravdu popadal za břicho, poté jsem se (stejně jako dokument) ustálil a pozorně sledoval. Vidět něco takového je velmi přínosné, protože člověk pochopí a uvěří že "tam" nejsou jen ti špatní, ale že většina z místních jsou stejní jako my, jen nemají to co my :/ Od místních lidí je hodno ocenit, že nesnáší americkou politiku a nikoli americký lid. Když to shrnu, tak tento dokument bych dal povinně na každou americkou školu do všech tříd ke shlédnutí. A klidně i do zemí evropských, je velmi zajímavý, poučný, napínavý a zamyšleníhodný ! ()

1860

Tohle mi přišlo hodně uhozené a neměl jsem ani pocit, že by šlo o dokument.. někdy mi přišlo, že se snaží jenom někdo opět vytěžit nějaký ten peníz z momentální "popularity" terorismu a ze jména Bin Ladin.. ()

Marys

LFŠ 2011: Veľmi dobrý dokument so zvlášť pútavým úvodom. Postupne si však u mňa pokazil renomé skĺznutím do určitej monotónnosti a záver mi prišiel dosť úchylný. Ale za tú prvúpolovicu veľmi chválim. ()

JM87

Tohodle chlápka mám prostě rád, už v Supersize me dokázal, že umí natočit vtipnej, zajímavej a objektivní dokument. Tady už nejsme sice v amerických ulicích a té zábavy je tu mnohem míň, ale naopak se zabýváme trošku vážnějším tématem, kterej po všech možných informací z massmedií vyznívá velice objektivně. Těším se další Morganův počin. ()

Rekpet

Dokument skvělý. Pořád vzpomíná, jak chce najít Usámu, ale v dokumentu je to (kromě toho připomínání) pouhá řečnická otázky, na kterou stejně odpověď nenalezneme a v dokumentu by to přijde trochu přebytečné. Ale když toto pominu a vezmu v potaz to, jak mluvil s lidmi... myslím že to bylo velmi zajímavé. A ještě musím dodat, že to má skvělý soundtrack a taky citovat jeden z velmi trefných výroků: He´s a son of a bitch, but he´s our son of a bitch... ()

rekkky

Další z osobních projektů tvůrce jménem Morgan Spurlock. V tomto dokumentárním snímku rozpracoval populární téma terorismus, které se stalo nepochybně fenoménem po útocích na WTC 11/11/2001. Celý svět začal díky těmto útokům nazírat na muslimský svět s odporem a nenávistí. Samozřejmě zásluhou médií, vládních opatřeních nebo také dalšími teroristickými útoky se tento pohled začal prohlubovat a hlavně generalizovat. Morgan Spurlock se snaží prostřednictvím dokumentu nabádat diváky, aby zachovali chladnou hlavu a vypravuje se dobrovolně na pátračku po Osama Bin Ladinovi. Utopický nápad samozřejmě končí neúspěšně, ale pointou snímku je nenechat se ovlivňovat veřejnými prostředky, výroky politiků či agendou mezinárodních organizací a myslet racionálně. Zakomponování obrázů z osobního života jen dokreslují jak nesmyslně vnější prostředí může vypadat, nejen pro občany USA. ()

Kublai

Populárně názorně naučné, místy až překvapivě neamerické (a jaký je Spurlock prototypní Američan! ) ... bohatě obsažné, mě se tenhle styl líbí, ideální osvěta coby doprovod dobrého jídla namísto časopisu :) ()

aR3Zz

Dalsi povedeny dokument od toho chlapika. Tentokrat jezdi po blizkem vychode a poklada nejruznejsi lidem ruznych nabozenstvi otazku: Kde ve svete je Usama Bin Ladin? Kdyby se ovsem ptal jen na tohle, vracel by se do statu za tehotnou pritelkyni po kouscich. On vsak pridava otazky mnohem vice zajimavejsi a odkryva tak zazemi muslimu, zidu a obecne lidi zijici v povalecnych ci teroristickych statech. Ukazuje tak, ze at jste kdekoli na svete, vsude jsou priority lidi podobne - chteji zit v klidu a miru a chteji to nejlepsi pro sve deti - bezpeci, vzdelani, budoucnost... Citliva temata, svizny spad, zabavne pojeti a mnohem vice. Dokument, u ktereho se nejednou zamyslite, stoji za to videt! ()

Zemřel dokumentarista Morgan Spurlock

Zemřel dokumentarista Morgan Spurlock

25.05.2024

Svět dokumentárního filmu přišel o jednoho ze svých výrazných představitelů, ve věku třiapadesáti let totiž ve čtvrtek 23. května v New Yorku zemřel americký na Oscara nominovaný dokumentarista… (viac)