Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Krátce po Baladě o sedmi oběšených došlo k druhému uměleckému setkání Emílie Vášáryové s nedávno zesnulým režisérem Martinem Hollým. Uprostřed nádherné tatranské přírody, daleko od nastupující normalizace, vznikl romantický příběh, který dodnes společně s volným pokračováním Orlí pírko (1971) patří mezi nejoblíbenější slovenské filmy. Tři kamarádi, Pirin, Valér a „R“, pracují na malé vysokohorské chatě. Poté, co na chatu dorazí Pirinova manželka Saška, je do té doby nerozlučné přátelství tří mužů vystaveno těžkým zkouškám. „Byl to pokus o útěk před životní realitou. Bukovčanův scénář jsem se snažil ještě víc posunout tak, aby vznikla atmosféra nostalgie po něčem krásném, neuchopitelném a nenávratném,“ vzpomínal režisér. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (204)

HonzaBez 

všetky recenzie používateľa

"Člověk může utíkat před lidmi, nikdy však neuteče před sebou…" Dech beroucí scenerie tatranských hor, dech beroucí hudba Zdeňka Lišky a především lidsky silný příběh tří přátel, do jejichž společného života v horách osudově vstoupí jedna krásná žena v podání Emilie Vašáryové. Žena, jež je jako "motýl, kterého se nikdy nepodaří chytit do dlaní". Tato skutečnosti je příčinou žárlivosti, která má nakonec dvojnásobně tragické důsledky. Jediné, co mi na celém filmu moc nesedlo byla ta pašerácká dějová linka, která v samotném závěru poněkud přebije celkové vyznění snímku. Jakoby tu ani tolik nešlo o ono vyústění osudu postavy Pirina a jeho manželky Sašky, ale o to, jak skončili jeho kamarádi. Jsem si vědom toho, že film má volné pokračování, které s onou dějovou linkou dále pracuje, přesto mě ale závěr v tomto směru maličko pokazil celkový dojem z filmu. Jinak by to totiž bylo jasných pět hvězdiček...Ale třeba až na to kouknu někdy podruhé, ještě tu pátou hvězdičku přidám. ()

Fiftis 

všetky recenzie používateľa

Je to jeden z najlepších slovenských filmov. Opisuje príbeh troch kamarátov, horolezcov, ktorí žili v horskej chate vo Vysokých Tatrách. Vysoké Tatry, Slovensko, 70.te roky a v nich sa odohral príbeh troch kamarátov, do ich relatívne pokojného života vstúpila žena a na malér bolo zamiesené - došlo k nedorozumeniu - kým ju podozrieval, že mu bola neverná, ona ho milovala. Tragédia na seba nedala čakať. Film sa mi celkovo páčil, krásne zábery na majestátne horské štíty, hudba, aj celkovo vykreslený chlapský svet, do ktorého prišla na "návštevu" žena. Je to taký netypický film, ktorý niečo povie o Slovensku. Našiel by som tu kombináciu žánrov. Poetiku - nádherné prostredie Vysokých Tatier, kde sa príbeh odohráva. Pri vhodnej kombinácii s hudbou vzniká i romantika. Spoznáme tu však aj drámu a tragédiu. Film sa rozbieha romanticky a humorne a mení sa v celkom iný žáner. Už kvôli prostrediu a atmosfére si snímka zaslúži vysokú známku. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

V Medenej veži je všetko osudové. Osudové kamarátstvo, osudová žena, osudová nehoda a osudový záver. Napriek tomu si scenár dokáže udržať určitý nadhľad a film nepôsobí gýčovito. Je asi zrejmé, že v inom prostredí by tento scenár fungoval o niečo menej, ale našťastie tu máme krásne slovenské veľhory, ktoré určite pridávajú na tunajšom hodnotení nezanedbadeľné percentá. U mňa je to rovnako. ()

farfalla 

všetky recenzie používateľa

´Medená veža´ je prvým filmom z tzv. horskej trilógie. Po ňom prišli ešte ´Orlie pierko´(1971) a ´Stratená dolina´ (1976). ´R´ (Ivan Mistrík) rozpráva príbeh svoj a svojich dvoch kamarátov Pirina (Štefan Kvietik) a Valéra (Ivan Rajniak). Sú chatármi v Stratenej doline. Táto sezónna práca im vyhovuje. Sú ďaleko od ľudí, majú čas na lezenie po skalách, len občas prídu turisti. Ivan Bukovčan vo svojej neskoršej tvorbe vytváral postavy, ktoré boli uzavreté, mali svoj okruh ľudí, neprispôsobili sa priemeru, mali vyhranené vlastnosti, ktoré im spôsobovali problémy. A takíto sú aj traja kamaráti. Úplne si vyhovujú, ich život je jednoduchý. Ale iba kým sa Pirin neožení so Saškou (Emília Vášáryová). Tá s nimi síce zostane a prispôsobuje sa, ale pomery v chate sa pomaly menia. Pirin je stále so Saškou a ´R´ si zostal s Valérom. Valér má svoje pašovanie z Poľska, ´R´ zase pozoruje, ako sa Pirin mení. Saška je ako motýľ, je priateľská, ale potrebuje slobodu a dôveru. Tie jej však Pirin kvôli svojej žiarlivosti nemôže dať. Situácia sa vyhrotí, keď zistí, že Saška má tajomstvo. Každá postava a jej myšlienky vynikajú v ľudoprázdnom prostredí na pozadí skál. Ich mohutnosť akoby koncentrovala charakter človeka. Herci v hlavných aj vedľajších postavách sú výborní a režisérovi Hollému sa podarilo zachytiť číre kamarátstvo. ()

Slartibarkfast 

všetky recenzie používateľa

Příběh tří nejlepších kamarádů, mezi které se vetře ten nejhorší nepřítel. Žena. Společně pak překonávají nástrahy vzájemných vztahů a nepříjemných situací. Komorní drama o tom, že láska a přátelství jsou v životě nejcennější, ale je těžké si mezi nimi vybrat. Sympatičtí herci a nádherná příroda slovenských Tater vytváří dokonalé prostředí pro hořko sladký baladický film. Emílie Vašáryová je zde naprosto okouzlující a mladý Mistrík příjemně dokresluje hudební kulisu příjemným vypravěčským přednesem. Dílo ze staré školy, které by nemělo býti zapomenuto už jen pro tu úžasnou poetickou zápletku a nezapomenutelné výkony zasloužilých umělců. 85% ()

Galéria (23)

Zaujímavosti (29)

  • Kríž, ktorý Pirin (Štefan Kvietik) umiestnil na vrchol hory, bol z novoduru, mal asi poldruha metra a bol upevnený lankami. (Raccoon.city)
  • Premenlivé horské počasie komplikovalo nakrúcanie a pre niektoré zábery boli nútení tvorcovia filmu učiniť až štvorhodinové výstupy. (pravo)
  • Ivan Bukovčan sa inšpiroval umiestnením kríža na vrchol skaly príbehom chatára z Rysov a jeho priateľa z 50-tych rokov. Filmový kríž bol na jednom z vrcholov Vidlového hrebeňa a ležal tam spadnutý ešte v roku 1978. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bolo zmenené