Pápežka Jana

• Česko Legenda o Janě (viac)

9. století, Anglie. Mladou Janu čeká tradiční úděl žen tohoto věku - práce, rození dětí a smrt v mladém věku. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií strmě vzhůru a riziko jejího odhalení je pořád větší... (oficiálny text distribútora)

Juto

Tento historický epos sa môže pochváliť virtuóznym predstavením nemeckej herečky Johanna Wokalek a je napínavý od začiatku do konca. 6/10 ()

dr.fish

http://druidova.mysteria.cz/TAJEMNO/Papezka_Jana.htm -něco polopravd a legend. I Jan Hus prý o ní věděl. A já do dneška nic. Už jsem si to ale našel a nestačím se divit, jak zásadní to byla legenda ve středověku a renesanci. Velice slušný film, závěr trošku pokulhal, ale nakonec dávám čistých 85%, a to jen proto, že kostýmy a stavby jsou z 11-14. století. Chápu ale, že staveb z 9. století v Evropě už moc nestojí a skoro nikdo to nepozná. Jde přece jen o myšlenku a ta je v pohodě.... ()

Woody77

Fikcia alebo reálne žila? Podľa mňa na všetkom je zrnko pravdy a aj keď ju cirkev zaprela verím ,že tento príbeh sa ozaj mohol stať. Veď nakoniec pravda môže ležať vo Vatikáne a prečo potom vlastne vymysleli stoličku s otvorom?  Pokiaľ ide o pozadie filmu , exteriéry , interiéry a taktiež kostými až na malé odchýlky z historického hľadiska nie je čo vyčítať. Scénar poniektorí zvozili pod čiernu zem avšak také zlé to určite nie je . Tento film nebol nikdy reklamovaný ako veľkofilm o legende takže tu musíme čo sa týka kritiky trochu ubrať. Je to pekný historický film , kde pri sledovaní si človek dobre oddýchne a po skončení filmu si zapne počitač a začne hľadať fakty alebo zmienky o Jane na Wikipédii a iných serveroch. Herecké výkony boli v poriadku a určite tento film bol plný emócií. Takže suma sumárum kto ho nevidel nech si ho pozrie pretože sa to oplatí! ()

ecceHOMMO

Film bez väčšej chyby, ktorému nechýba hádam nič....a pritom sa naň veľmi dobre díva a to i napriek kontroverzie, ktorú prináša. ()

skretik

Zatiaľ som za polovičkou... ale aj napriek pár hlúpostiam (vyzabíjaná dedina, muž na vojne, ale na druhý/tretí deň je v dedine?) je to výborný film, silná atmosféra, uveriteľné, výborne zachytená doba myšlienkami + aj sa občas človek zabaví (napríklad keď sa vyslanec biskupa potkne a oni to tam nechali :D), hudba výborná :) Som zvedavá, či budem taká nadšená aj na konci. /niektoré pasáže síce mohli skrátiť, ale na kvalite to neuberá/ Na konci... koniec je síce pritiahnutý za vlasy a 2. polovička je podstatne pomalšia ako 2., ale stále si stojím za 5*, ten film ma obohatil a vážim si tých hereckých výkonov, geniááááááááálne... ()

ondrula

Pro mě dost velké překvapení, protože tenhle film je prakticky úplně neznámej (asi proto že je německej) a já se k němu dostal přes slídění po rolích Johna Goodmana (kterej tu hraje papeže a je výtečnej) a byl jsem překvapen velmi příjemně. Ten film přináší takřka dokonalou atmosféru, kterou bych chtěl mít v historickém filmu. A je velmi pozoruhodné, že se někdo rozhodl zpracovat téma, které se odehrává v době raného středověku, protože tato doba je dost obtížně uchopitelná a historiograficky nedostatečně zmapovaná. ()

KatRi

Vezměme jeden mýtus, okořeňme ho špetkou historických análů, ale ne moc, aby to náhodou nenudilo. Z jednoho mýtu udělejme ještě větší, přimíchejme do toho trochu romantiky a můžeme jít na trh.... Hereckými výkony průměrná Papežka neobstojí coby historický velkofilm snažící se převyprávět jeden z velmi zajímavých příběhů církevních dějin. A neobstojí ani coby "romantika", na to je tam příliš neatraktivního církevního prostředí - kromě výpravy a poměrně zajímavých exeriérů nemá mnoho co nabídnut. Je to totiž tak pohádkový a zromantizovaný film, až to škodí. ()

ddf76

Historicky epicky film s mezinarodnim obsazenim (Franka Potente v tomto filmu nehraje, mela hrat hlavni roli, ale byla nahrazena Johannou Wokalek). Sice standartni pojeti, zadne nove postupy vypraveni necekejte, je tu mix romantiky, dramatu plus par akcnich scen. Je pravda, ze vsichni maji cisty hadry, takze opravdu to pokulhava s navozenim 9. stoleti, ale nesmime byt takovy hnidopisi :)). Je to film na hrane mezi 3 nebo 4 hvezdickami. Jelikoz mam rad historicke filmy a nektere myslenkami obsazenymi ve filmu soouhlasim (veda :)) ), davam 4 hvezdicky. Po Agore uz druhy film, ktery se zabyva zenskou hrdinkou. ()

PhillM.

No, na velkofilm v Emmerichově stylu je to malé. A přitom hyperstupidní scénář a herci narežírovaní do křečovitých postaviček tomu přirovnání nahrávají. Jako největší slabinu filmu vidím právě herecké výkony - s čestnou výjimkou Wokalek, totiž jen kvůli ní se to dá dokoukat. Jinak selhávají všichni, místy výkony připomínají besídku zvláštní školy, ani jinde aspoň sympatický Goodman není k vydržení (zřejmě má být vtipný). Faramir většinu času jen tupě civí. Herci okolo (např. scéna, kdy papež Goodman zakáže demolici chudobince) jsou jako z grotesky. Bohužel však nejsou němí. Suma sumárum, film s hloupým scénářem a lobotomizovanými herci. Jinak ale povinnost pro ty, kterým se líbí placaté Němky... Kolik takových ale je, že? ()

KOZEL84

Úloha žen podle svatého Pavla:''Nedopustím,aby se žena učila,ani aby ovládala muže.Raději at' je pořád zticha.''Další skvost:''Když se dívka hodně učí,jak jistě víte,tak se jí sráží děloha.''-Tak jak holky?V neděli na mši? X-DDD.Jinak s tou Angelikou souhlasím.Tohle je romantická pohádka a nic víc.Černobílé postavy a hodně nepravděpodobný děj.Johanna Wokalek,kterou mám v topce nijak zvlášt' nezáří.To už spíš mladší představitelka Joan (hezky je tam párkrát setřela;-)).Má to pěknou výpravu a já mám pohádky ve finále celkem rád. ()

Galahad

Johanna Wokalek prokázala, že je v současnosti asi nejvšestranější německou herečkou, po rolích novinářky v horolezeckém dramatu "Nordwand" a teroristky ve filmu "Baader Meinhof Komplex" se skvěle zhostila role "Papežky Jany" a já si na jejím místě těžko dokáži představit jinou představitelku. Poslední dobou dávám německým počinům většinou plný počet, ale tady mi k absolutoriu něco málo chybí. Film mě dokázal pohltit, vyvolat emoce, nevadila by mi ani romantická úlitba, jedná se koneckonců o legendu, nikoliv o podloženou historickou událost, ani by mi nevadil malinko feministický podtext, ale když se příběh odehrává v 9. století, tak bych očekával, že na mě dýchne 9. století, což se, myslím, nepodařilo. Každopádně tupost křesťanství byla znázorněna dokonale... ()

BOURQUE

Filmu pánovi Wortmannovi by sa dalo vytknúť niekoľko vecí, ale to nie, že tie minimalistické možnosti, ktoré má k dispozícii, nevyžíva správne. Rekonštruované prostredie, nehovoriac o kostýmoch, pôsobí vierohodne, čo potvrdzuje len to, že nie vždy je potrebné „drahé zelené pozadie“. Forma zachytenia príbehu Johanny von Ingelheim je v klasickom štýle – rozdiely medzi filmom a knihou však neviem posúdiť, pretože dielo Donny Woolfolk Crossové nepoznám. Z hereckej stránky si nespomeniem ani na jedno závažnejšiu chybu alebo nedostatok – všetci sú na dobrých miestach a hrajú svoju rolu s potrebným presvedčením. Johanna Wokalek v roli Jany je výrazná. __ Kresťanské versus prírodné vedy sú zastúpené vyrovnane – režisér našiel potrebnú rovnováhu. V centre pozornosti je Jana a jej nekonečná túžba o nové poznatky a vedomosti, ktoré však nikdy nešli na úkor jej kresťanskej viery. Práve naopak, doplňovali sa navzájom. Jej boj vo svete mužov a zostať „ako žena“ v pozadí reflektujú ťažký život žien v danej dobe. __ O živote prvej a poslednej žene, ktorej sa podarilo stať hlavou cirkvi, sa dozvieme niekoľko vecí. Jej príbeh je legendou alebo skutočnosťou? – o tom sa musí rozhodnúť každý sám. Jedno je však isté. Jej filmové spracovanie na úrovni TV filmu patrí v rámci daného žánru medzi tie lepšie vydarené. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

dlouha_potvora

taková časová kapsle z devátého století. příběh trochu přitaženej za vlasy, ale prostředí zobrazený docela věrně; celkem mě potěšilo, že i při takový produkci se tam herci neproducírovali nalíčený a čisťoučký. jen konec mě trochu zklamal. ()

ER

Poměrně zručně natočený film o postavení žen vůči tomuto světu (mužům), které i přes nepřízeň osudu dokážou něco nevídané - být chytrými (podobný námět byl využit ve snímku Agora s kterým je film "spřízněn" i historicky). Film má slušné dobové reálie a je natočený s určitou dávkou syrovosti, která k této době patří, což je podpořeno i vybranými typy herců (snad jen Goodman mi v roli papeže nesedl,ale za to na Davida "Faramira" Wenhama se dívá velmi dobře). Bohužel k mínusu patří menší dramatičnost, která se začala z filmu s přibývajícími minutami vytrácet. Začátek totiž sliboval mnohé a drsný katolický kněz, uzurpující rodinu jen proto, že byl fanatik a božské poselství si vykládal po svém, byl příslibem dosti velkým. Střet rozumu a víry nakonec trochu rozbřednul ve scénách, které neměly až takový význam pro příběh,na druhou stranu nebyly ničím rušivé. ()

Petulka88

Jana to v životě neměla lehký. Bratříček ji umřel, otec ji řezal a navíc ji zakazoval to, po čem nejvíc toužila, učení. Až pak se dostala na klášterní školu. Tam to taky nebyla procházka Ordinací v růžové zahradě, protože se jako vzorná šprtka stala terčem šikany spolužáků a aby toho nebylo málo, ještě si na ni zasedl soudruh učitel. Celkem logicky se Jana nakrkla, vzala si na sebe mužský hadry a vstoupila do kláštera, kde si hodlala doplnit vzdělání. A tak se šplhala level po levelu víš a víš, až z ní byla první papežka v historii. Jen na prsa ji už žádnej upgrade zřejmě nezbyl. Jana je taky pěkně rafinovaná a aby její převlek nikdo neprokoukl, jde na to od lesa: vypadá jako ženská, hlas má jako ženská, chodí jako ženská, takže si všichni logicky myslí, že je to chlap. Zkrátka je to pořád jenom Jana tady, Jana támhle, Jana tamto, Jana onohle. To by bylo v pořádku, koneckonců se tenhle film jmenuje Legenda o Janě. Kdyby se to jmenovalo Legenda o Květoslavovi, pobíhal by tam nějakej Květák, u kterýho by ani tolik nevadilo, že nemá prsa. Horší už je, že se film celou dobu tváří, jako věrná reprodukce historických událostí. Upřímně, Legenda o Janě je všechno možné, jen ne historicky přesná. Stačí se podívat na Normany. kteří vypadají jako germánští barbaři, kteří sem utekli z Gladiátora. I celý kariérní postup Jany působí až směšně. Ale abych byl aspoň trochu pozitivní, na evropskou produkci to má celkem slušnou výpravu a ti, kteří mají rádi historické pohádky by mohli být i spokojení. Fanatické feministky s nevyvinutým poprsím budou u filmu kvičet blahem určitě. ()

krizi

Byl jsem příjemně překvapen. Takhle nějak vznikal feminismus a bořily se tradice, že muži jsou páni tvorstva. Feminismus nemám rád, ale tady je to podané tak nějak normálně, přijatelně. ()

newer_more

Kolik z nás se vydalo stezkou těžší, než ji mají jiní..mne film docela dojal, i když legendu znám a jsou tam samozřejmě odchylky (například to, že Jana byla zamilovaná do mnicha /nejdřív ve Fundě, pak Vatikáně/ a ne do šlechtice- to je už trochu moc romantická představa autorky předlohy). Ale jinak se mi film líbil, 9. století pro mne bylo celkem "příjemným" prostředím. ()

marmeli

Jsem uchvácena. Nebýt kamaráda, nikdy bych se o tomto skvělém filmu nedozvěděla. Je to vskutku zajímavá představa, že by se Jana mohla stát jako žena Papežem (čili Papežkou) a je ještě zajímavější, že by po celá ta léta dokázala zdárně předstírat, že je muž a nikdo si ničeho nevšiml. Snímek má své chyby, ale celkový dojem je více než jen kladný. Po dlouhé době jsem se od filmu nechtěla odtrhnout ani na malý moment. To samozřejmě v jistých momentech mohl způsobit okouzlující David, který svou roli zahrál opravdu přesvědčivě. Jistě se však najdou ti, kterým se snímek líbit nebude - ať z historických nesrovnalostí (kterých tam je požehnaně) nebo z nějakých jiných důvodů (viz. slabší hodnocení). Ale i tak to nic nemění na faktu, že to je velmi vydařený snímek, který si zaslouží, aby se o něm lidé dozvěděli. ()