Sympatický irský básník Joe Delvin se na veřejnosti angažuje v boji za mír ve své rodné zemi. Méně známá je však jeho podpora O´Conellových závodů, které dodávají zbraně IRA do Belfastu. Během autogramiády je umělec kontaktován dodavatelem Vincentem Pauleyem, který se chce přiživit na úspěchu autora. Delvin nemá s rozhodováním potíže: za zradu vlasti se platí smrtí a Pauley je ve svém hotelovém pokoji zastřelen. V pokoji zavražděného Columbo objeví Delvinovu knížku i s podpisem a vypitou láhev whisky. Zvláštní je, že Vincent Pauley je diabetik a abstinent. A jelikož je láhev básníkova oblíbená značka, stává se z Delvina okamžitě hlavní podezřelý. (oficiálny text distribútora)

PeteBuck

Toto bola prvá časť, ktorú som videl. A tak trochu zvláštna. Columbo a IRA. Spočiatku ma to nechytilo, ale keď som videl ďalšie časti, tak som sa už od toho neodtrhol. Neskôr sa mi táto časť začala páčiť. Íri boli vždy týpci, Columbo absorbuje ich veršovanky, pivo a whisky. ()

LukasCL

Ačkoliv většina považuje tento díl za slabší, tak mě se celkem líbil. I když je pravda, že rozloučení se starou érou mohlo být lepší. Je celkem jasné, na co Columbo vraha dostane (přijdete na to poměrně brzy), ale to vůbec nevadí. Musím pochválit dabing pánů Haničince a Středy. ()