Heima: film kapely Sigur Rós

(festivalový názov)
  • Česko Sigur Rós - Heima (festivalový názov) (viac)

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

Arequipa

Sigur Rós neznám a i když skupina v dokumentu působí sympaticky, jejich hudba mě neoslovila. Písně mě připadaly stále stejné, způsob zpěvu iritující. Po vizuální stránce nejde nic vytknout a právě za to dávám ty ***. Zaujala jízda na kole v moři (nevěříte? Je to fakt!), vysychání stop v bahně na pláži, koupání v moři (ještě teď mi je zima, brrrr) a práce kameramana. Pokud mě u hudebního filmu nezaujme hudba, nemůže to jakkoliv skvělé zpracování vykompenzovat. Jako reklama na přírodu Islandu dobrý, ale co dál? ()

Withree

Monumentální reklama na Islandká města, vesnice, pláně, fjordy, vyhaslé sopky, vysočiny i na samotnou skupinu Sigur Rós a její početný doprovod. Nikdo jiný neudělá několik koncertů kolem své rodné Země zadarmo a ještě si aparaturu rozloží třeba na louce nebo ve staré továrně na kraji vesnice, ve které žijí dlouhodobě pouze 2!! obyvatelé. A své "closing number" umí podat tak, jako nikdo jiný. ()

ceruzisko

Môj pohľad je skreslený, možno až kreslený. Mám slabosť na všetko chladné, poetické, pomalé, búrlivé, anjelske... Mám slabosť na všetko čo ma odvedie mimo tento svet, čo vo mne vyvolá citovú búrku. A presne taký je Island, presne takí sú Sigur rós. ()

woo-hoo-hoo

Ak na výlet na Island, tak len so zoskupením Sigur Rós v slúchadlách, čím by sa ale z výletu stala púť. Lež pravda, túto hudbu tak možno doniesť aj do našej prírody, na hrad, jazero či iné miesto, aj do celého sveta až niekam za hranice ambientu… ()

pekl

The Best of Sigur Rós v nádherných islandských kulisách. Kameramanům pozlatit ruce. Šňůra po bohem zapomenutých islandských městečkách a vesnicích (jedno koncertní místo mělo oficiálně 2 stálé obyvatele) připomene podobně koncipovaný záznam turné The White Stripes - Under Great White Northern Lights. Oproti nádhernému "randálu" The White Stripes je zadumaná hudba Sigur Rós ještě působivější, a na ten randál také dojde. Nádherné setkání s nádhernými lidmi v nádherné přírodě... ()

hero_bk

Je to úžasné prolínat krásnou hudbu Sigur Rós s záběry na nádhernou islandskou přírodu... Jediný problém je přelétávání z místa na místo, z koncertu na koncert a přestřihy na rozhovory s členy kapely, což ničí atmosféru, kterou by koncert měl, kdyby byl čistě jenom jako záznam. Ale i tak velice příjemně strávený večer :) ()

RedRain

Sigur Rós ovládají nejabstraktnější umění tak dokonale, že to skutečně bere dech. Jejich hudba zní jako z jiného světa. A není nadevší pochybnost, že tímto světem je Island. Spojením jejich putování a koncertování po vlasti (Heima), kde se nám před očima maluje zvláštní a krásná isladnská krajina, s jejich pomalu gradujícími písněmi, vzniklo pozoruhodné dílko. Věřím, že Heimu ocení nejen fanoušci kapely Sigur Rós. ()

miki68cz

Absolutně jiné, s ničím se nedá srovnávat, jiný pohled na svět - lepší, čistší. Hudba, která vychází z lidské podstaty, z přírody. Textům jsem nerozumněl, ale cítil jsem v nich slova jako země, lidé, příroda, úcta, porozumnění, láska, klid, mír. Úžasný zážitek, přijal bych i delší stopáž tento film navždy zařazuji do svých nejoblíbenějších, má v nich místo navždy, stejně tak jeho odkaz v mém srdci a duši. DOPORUČUJI Z CELÉHO SRDCE UŽIJTE SI JEJ JAKO JÁ ()

HChinaski

Duši hladící dokument (resp. reklama na Island:) o jedné z nejoriginálnějších kapel současnosti. Božská hudba této islandské formace v Heimě dostala kulisu krásné přírody a melancholických tváři zádumčivých obyvatel této severské země. Režisér skvěle zachytil povahu kapely a přenesl jí na plátno nezapomenutelným způsobem. ()

smatana.sk

Nájdete medzi TOP hudobnými filmami nejaký iný, kde nie je o návykových látkach, sexe a psychických poruchách umelcov prakticky žiadna zmienka? A kde hudobná skupina na vrchole svetovej popularity podnikne turné zdarma po najmenších dedinách svoj krajiny, aby splatila časť svojho dlhu voči rodákom? ()

Keram42

Zajímavé, nejen jako hudební DVD, ale i jako vizuální dokument o Islandu... Celému projektu by slušela jen hodinová stopáž, takhle je to celé vláčné, podobně jako písničky Sigur Rós. Ale je to neskutečně atmosférické, podmanivé a ten konec nemá chybu... ()

Gandalf.T

Moje nej nej hudební skupina ke které jsem se dostal právě přes film. V roce 2001 jsem s užasem poslouchal hudební dobrovod závěrečné scény Vanilkového nebe a žasnul. To jsem ještě nevěděl, že se jedná o tento islandský zázrak a jejich Untitled 4. Má cesta za poznáním v té chvíli začala... Film se podle mého soudu musí líbit i nezasvěceným, kteří jsou naladěni na podobnou vlnu a třeba jen budou žasnout nad tou neuvěřitelnou kásou severské krajiny a sem tam si řeknou že ta hudba není zas tak zlá. Naprostých 100% ()

capka

Tak toto je Island ve své plné kráse. Ta hudba, členové kapely, myšlenka turné i jeho průběh... Zkrátka úžasná země, plná úžasných lidí a úžasných tónů ve filmu, který ji ani nepřidává, ani neubírá, zkrátka je reálný, okouzlující, přívětivý a je svůj - jako i celý Island. Spojení tónů Sigur Rós a záběrů Islandu nemá chybu, oblaží duši a vryje se do paměti. ()

milanko8

Neskutečný vizuál. Jinak hudba Sigur Rós je jak dělaná do filmů, prezentací... ale věnovat tomu pozornost 90 minut je moc :) Skutečně úchvatné záběry z Islandu. ()

zdeci

J*A*S*M má recht; já tomu kvílení a halekání na kloub nepřišel, nicméně mám namířeno na Island, takže trochu tamější "kultury" v tomto podání určitě neuškodí :-) Tak ani napodruhé mi to nesedlo, jsem myslel, že to jsou syntetizátory resp. to zpívá buchta, ale zřejmě nějaký eunuch (nic proti)... ()