Rita

• Česko Rita se vzdělává (viac)

Podivínský profesor literatury Frank Bryant je rozvedený, žije s kolegyní Julií, ta má ale poměr s jeho přítelem z univerzity Bryanem. Frank chodí občas na své přednášky v podroušeném stavu, je věčně ošuntělý a zarostlý. Na univerzitu se zapíše nová studentka, přidrzlá, sebevědomá kadeřnice Susan Whitová, která si podle obdivované spisovatelky nechá říkat Rita a za konzultanta dostane právě Franka. Zpočátku si moc sympatičtí nejsou, časem si ale začínají rozumět. Rita je vdaná za elektrikáře Dennyho, kterému je její studium trnem v oku a dělá vše pro to, aby měli co nejdřív dítě a Rita musela studia ukončit. Rita ale tajně užívá antikoncepci a když na to Denny náhodou přijde, je zle. Frankovi i Ritě se jejich partnerství současně rozpadají, a tak spolu tráví stále víc času - nejde ale o lásku. Rita úspěšně složí závěrečnou zkoušku, Frank v té době ale v opilosti vyvolá skandál s děkanem. To má za následek, že ho akademická rada vyhostí na dva roky do Austrálie. Teď je na Ritě, která mezitím dospěla a vrátila se ke svému jménu Susan, aby profesorovi oplatila jeho péči a vedení, a přesvědčila ho, že sám sebe ničí... (oficiálny text distribútora)

PogoJoe

Krásný a příjemný film stojící hlavně na skvělých charakterech a hereckých výkonech ústřední dvojice. Taky se mi líbila bezva specifická atmosféra Dublinu 80. let, spousta opravdu vtipných detailů a narážek a zábavné dialogy. Poznámka na závěr: pokud se rozhodnete tento film shlédnout, tak jedině v originále, stojí to fakt za to. Prý existuje otřesně dabovaná verze, která může milý zážitek z filmu zkazit. ()

emma53

Je moc dobře, že tvůrci v tomhle snímku odolali pokušení udělat z něj románek s happyendem i když k tomu směřovalo hodně indicií. Dokonalá, brilantní souhra obou hlavních představitelů Michaela Caine a Julie Walters maximálně přispěla k moc příjemnému dojmu z celého snímku. Rita byla kouzelná s tou svou, houževnatostí, hubatostí, cílevědomostí, působící dojmem, že má pěkně tvrdou skořápku a ejhle, když přišlo na věc, tak je to postava plná citů se srdcem na dlani a empatie k těm druhým. A Frank je mužem, který je svým způsobem života unavený, ale přitom je laskavý, zábavný a ten cit k Ritě který tam někde uvnitř něho začíná doutnat dovede velmi umně skrývat. Nesourodá, ale moc fajn dvojice a milý film, kde jsem Ritě držela všechny palce a strašně mě mrzí, že jsem ho nemohla slyšet v originále. ()

DaViD´82

On je starší vyhaslý učitel anglické literatury, co většinu času tráví na procházkách s Johnnie Walkerem. Ona je mladá ukecaná kadeřnice z prostých poměrů, co by ráda od základů změnila svůj život. Dohromady ti dva tvoří jednu z nejnetradičnějších (a nejsympatičtějších) dvojic. Jiskří jim to tak, až má jeden strach, aby všechny ty knihy kolem nich nevzplanuly... Sympaticky posmutněle melancholické způsobem, kterým se dnes již tento typ filmů (bohužel) netočí. ()

Javert

Aneb Výchova dívek v Anglii. Velmi posmutnělé, ale přitom jakýmsi neznámým způsobem naplněné pozitivní energií. Prof. Bryant je bez sebemenšího sporu jednou z nejlepších Caineových rolí (minimálně za posledních 30 let). Hned několik rovin můžeme ve filmu sledovat - i když ta s výchovou "Rity" je vedoucí - je tu Bryantův životní osud jakožto psychicky zruinovaného, na alkoholu závislého talentovaného básníka a na straně hlavní představitelky pak život, cíle a požadavky dělnické třídy v Liverpoolu, ze které "Rita" pochází. Důkaz, že krásná literatura není pouze potravou (pseudo)intelektuálů, ale že může proniknout i do zdánlivě nečekaných končin lidské společnosti. Pro milovníky literatury (zejména té starší) bude film jistě ještě o něco větší zážitek, než pro normálního "smrtelníka". Ritino podání Blakeovy "The Sick Rose" je fajn. ()

Willy Kufalt

Najít jinou písničkou. Objevit v sobě něco nového. Úspěšně zdolávat překážky a zůstat pořád samou sebou... Kdybych byl ženská, asi bych dal rovnou plný počet hvězd, protože zejména pro vnímavé ženy musí být takový příběh Rity silným prožitkem. Ale i mužský milovník filmů s dobrým příběhem si zde může přijít na své a taky ocenit minimálně zdařilý scénář a poklonit se před profesionalitou, s jakou zde sehrávají své role Michael Caine a Julie Waltersová. Jejich vzájemná souhra je velmi působivá, společné chvilky profesora závislého na alkoholu a neobvyklé sebevědomé studentky zde vytvářejí hluboké drama a zároveň i úsměvnou komedii, jež je sympaticky říznutá kapkou romantikou bez klišé a napokon i bez očekávaného happyendu. 80% ()