Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

rakovnik

Jeden z mála filmů, na který se těším znovu a znovu. Naštěstí ho celkem často opakují v televizi, takže moje touhy jsou tím uspokojeny. Geniální je herecké obsazení, kde trojice Libíček, Sovák a Brodský rozehrávají krásný herecký koncert a navzájem se výborně doplňují. Film je plný hlášek, ohromuje mě inteligentní humor, který mě pobaví i více než po čtyřiceti letech od natočení filmu. Absolutní dokonalost... "Smím prosit? Ježišmarjá." ()

Martin741

Kultova komedia Zdenka Podskalskeho so 6 perfektnymi hercami a hereckami : Brodsky, Libicek, Sovak, Jiraskova, Bohdalova a Janzurova. Skvele hlody, ktorym na krase neubralo ani vyse 40 rokov. Jedna z najlepsich komedii z nasich koncin, 95 % ()

cariada

Jeden z našich nejlepších filmů. Vytvořit trojici herců není až tak těžké ,ale udělat dvě trojice ,které se vzájemně doplnují to je kumšt a to se Z.Podskalskému povedlo bravurně. Co ještě dodat. "Nás bolely zuby" "Všechny tři" "ne každýho jeden,vole" ()

MrPierc

Krásná úvodní hudba, která ale je v rozporu s primitvním chováním našich přátel, kteří sou lidé té doby - bydlí na vesnici, dělají zedničinu a jednou týdně se opijí - takových byla ( a je ) většina z nás. Tito pánové chtějí alespoň jednou v životě žít, jíst a konverzovat jako vyšší vrstva intelektuálů a k tomu potřebují školení.Skvělá na nic si nehrající komedie. Předposlední role Oldřicha Nováka. ()

Nach

Film, který předběhl svou dobu. V éře, která se dělí na kavárníky, sluníčkáře, zemanovce a další nechtěné existence působí Světáci jako zesměšnění těchto stereotypů. A v jistém smyslu se tak stávají nadčasovými. Jeden z ukázkových příkladů áčkové československé komedie nové vlny, která věděla, že přichází její konec (srpen 1968 a jeho následky). Prostě vtip nejvyšší úrovně se smutným pozadím. Dnes nesmrtelná klasika s tyyyyygrem a dalšíma nesmrtelnýma hláškama. Aneb, komedie o tom když si hrajeme na to co nejsme. 80% ()

Trainspotter

Jadna z nejlepších českých komedií. Z pera Vratislava Blažka a pod taktovkou Zdeňka Podskalského vznikla jedinečná komedie v niž tradičně exceluje ústřední šestice a nezapomenutelný Vladimír Menšík. ()

tomtomtoma

Velmi příjemná komedie. Rozverná, zpívané vsuvky, patřičný nadhled, krásná ironie a společenská kritika o stavu zřízení, které je tak jemné, že i přes svoji mrazivost baví. A tak fasádníci ze Šumavy se chtějí bavit na úrovni, neboť touží po tom, co je ve slušné komunistické společnosti zapovězeno: po kapitalistické noblese a eleganci. Prouza (skvělý Vlastimil Brodský) je tím nejdychtivějším po nenuceně intelektuální zábavě. Skopec (dobrý Jiří Sovák) je zase tím nejzatvrzelejším a nejhlučnějším ve své obhajobě, ale nakonec se nádherně pokládá do své nové role. Navíc uvažoval dost ekonomicky, ale marně. Petrtýl (skvělý Jan Libíček) je tím nejprostším, nejpřirozenějším a ne vžy mu dojde vše na první pokus. Dvorský (dobrý Oldřich Nový), profesor chování, který tak rád vzpomíná na staré zlaté kapitalistické časy a nepokrytě lituje příchodu nových časů. Dodává třem fasádníkům alespoň zdání velkého intelektu, a to i přesto, že trojice si prohazuje slova ve svých naučených frázích. Šatnářka a kuplířka Marie Trčková (dobrá Jiřina Šejbalová), v očích snadný zisk, jim připravuje nevšední zážitek v učení tří prostých a zároveň vesele lehčích dívek. A tak zažijou přesně to, po čem touží, i když je to jen jejich představa, že to bylo ono. Božka (jiřina Bohdalová) je z dívek nejhubatější. Marcela (dobrá Jiřina Jirásková) je z dívek nejvíce distingovaná díky své "umělecké" minulosti. Zuzana (Iva Janžurová) je z dívek tou nejnaivnější ve své mladosti. Z dalších rolí je třeba zmínit neodbytného pana Nováka (dobrý Vladimír Menšík) a dalšího napáleného amanta (Otto Šimánek). A tak je nám předváděna velmi příjemně hravá zábava. ()

C0r0ner

Klasická česká neotřelá šedesátková paráda, která staví na skvělém scénáři a trojici hovad. Nejspíš se to celé inspirovalo Kristiánem, ale to vůbec nevadí, protože je to i tak velmi dobrá zábava a je radost koukat na ty zástupy špičkových herců, které ČSR kdysi chrlila. 90% ()

Cheeter

Byla místa, kdy jsem uvažoval jaké hodnocení zvolit. Za mě to špička rozhodně nebyla. Dlouho jsem i přemýšlel, jestli to nebude lehce silnější průměr. Nakonec zvítězil ten jednoduchý a zároveň předvídatelný vtip a Oldřich Nový. Sice je to druhý film, který jsem s ním viděl, ale tu roli zvládl skvěle. A i jinak herecké obsazení bylo zvoleno dobře. Ale místy to chtělo přidat na eleganci filmu. Nebo úplně nechápu dobu. ()

Andre3000

Pokud mě někdy zaujal nějaký starší český film, na který bych se mohl dívat dokola, tak jsou to tihle pánové a jejich vlastní a neotřelý humor. Samozřejmě hlavní postavy jsou skvěle doplňovány, což mě vede k neustálému usměvu na tváři. ()

MarekT

Po těch dobrých referencích jsem čekal trošku více než jen jakousi variaci na My Fair Lady. Vůbec hodně složek je zde rozporuplných - hudba k filmu, jakkoli dobře zazpívaná (Matuška), mě zde spíše otravovala, humor mi nepřišel úplně bryskní, ač se pár opravdových perel, které mě donutilo k záchvatu smíchu, našlo, vzpomenout mohu například tu debatu u stolu, která mi opravdu přijde jak vystřižená ze skutečnosti (u nás ve škole takové dialogy vedou rádi s oblibou :-). Ovšem vyskytly se i hluché chvíle, při kterých jsem se prostě smát nemohl. Nejvíce mě překvapuje, že kolísavá je také úroveň opravdu hvězdného obsazení - největší problém jsem měl s Janem Libíčkem, který mě jako ten "buran" přišel dost nepřesvědčivý, i Sovák mi přišel podstatně slabší než v jiných rolích, Brodský ovšem zahrál své party s noblesou a vychází z ústřední trojice jako nejlepší. Všechny ostatní role jsou ale výrazně lepší - hlavně Menšík, na to, jaký měl prostor, mě dokázal rozesmát poměrně často. Výborný taktéž byl i pan Nový, paní Šejbalová, a taky musím zmínit (nevěřil jsem, že tento přívlastek někdy v jejich případě napíšu) půvabný dámský protějšek ústřední trojice, jenž mi přišel opravdu v tomto směru přesvědčivější než právě zmíněné trio. Celkový dojem je tak na čtyři hvězdy, ale hudební vložky a některé slabší výkony sráží známku o hvězdu dolů. ()

campix

Legendární filmová záležitost. Nádherně se zde snoubí jednoduchost, vtip a trocha té dobové satiry. Všechno zvládnuté na jedničku. ()

necisty

Přece jen je to už dost starý film, pro který bych nemusel mít pochopení, že? A taky nemám, nechápu, proč je tak vysoko hodnocený, myslím že existuje spoustu českých filmů, kterým zub času neublíží tolik jako tomuto. Dnes by byl tento film natočen jistě jinak a tím myslím hodně jinak. Vadili mi scény, kdy se překřikovaly tři hlavní protagonistky, protože jim pak ani nešlo rozumět. Taky mě nijak nevzrušovaly ani když byly téměř polonahé, protože vím, jak vypadají dnes. Nevím tedy jestli se mi tedy vůbec líbil jejich herecký výkon, naopak pánové na jedničku. Námět byl sice zajímavý a v té době možná překvapivý, ale možná zbytečně natažený. Kladně hodnotím tedy pouze námět, zpracování, herecké výkony pánů a humor. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)