Milionár z chatrče

• Česko Milionář z chatrče (viac)

18-ročný mladík Jamal Malik (Dev Patel) sedí v televíznom štúdiu naproti moderátorovi indickej verzie súťaže Chcete byť milionárom a čaká na poslednú otázku, ktorá ho delí od rozprávkovej výhry 20 miliónov rupií. Ešte pred krátkym časom bol chudobným chlapcom z bombajského slumu, chlapcom, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do sveta nepredstaviteľnej biedy. Ako sa chalan z ulice dokázal dostať tam, kam sa nedostali ani mladíci z lepších rodín, ani učenci s niekoľkými titulmi vo vrecku? Odpovede na tieto otázky bude z Jamala ťahať niekto oveľa nepríjemnejší ako televízny moderátor. Pred poslednou otázkou má Jamal iba jeden deň na to, aby sa pripravil. Bohužiaľ, prípravu mu strpčujú policajní vyšetrovatelia, ktorí ctia prezumpciu viny a snažia sa aj s použitím brutálnej sily získať od Jamala odpoveď na kľúčovú otázku - akým podvodom sa dostal na krôčik od rozprávkového bohatstva. Jamal im rozpráva svoj životný príbeh, z ktorého policajti pochopia, prečo pozná odpovede na všetky zákerné súťažné otázky. A tiež sa dozvedia, že Jamal má aj ďalšie dôvody k účasti v slávnej televíznej súťaži než len vidinu hromady peňazí, napríklad úsilie nájsť stratenú lásku... (TV JOJ)

Zeddi

Když film vyšel neměl jsem o něj vůbec žádný zájem. Moje první smyšlená domněnka byla, že je to jen další příběh jednoho chudáka co dostal šanci. Film jsem tedy shlédl až po tom co dostal Oscara a popravdě mi vyrazil dech. Nejen, že naprosto předčil mé očekávání, ale přibil mě naprosto do křesla. Příběh dvou bratrů a jedné krásné Latiky popisující strasti a těžký život v indickém slumu (přístřešky zbudované ze všeho co se najde) je opravdu jedinečný filmový zážitek. Po shlédnutí věřím, že Jamall musí být ve skutečnosti pro tamější lidi obrovskou ikonou. Danny Boyle si vzal na bedra opravdu velké sousto se, kterým se dokázal mistrovsky poprat. Dokázal, že špičkové herecké obsazení není důležité k tomu, aby film získal jakousi pochybnou záruku kvality. Dokázal, že i s naprosto neznámimy herci se dá vytvořit mistrovský kousek, který nemá obdoby a to hlavně z hlediska příběhu a perfektní režie. Opravdu klobouk dolů. ()

petan416

To šílenství okolo tohoto filmu mne doopravdy znechutilo. Ani nevím proč ale byl jsem jasně proti tomuto filmu. Pak jen kvůli mamce jsem se na ten film podíval a již od první minuty mě zaujal. Ironický a zlý moderátor (velmi děkuji českému dabingu že do této role obsadili Vladimíra Čecha - suprový), citový kriminalista, perfektní děj a strhující podání herců činí tento film něčím úžasným. Abych nezůstal jen u kladů, v některých místech je to až trochu fádní a neplynulý děj, ale jinak doopravdy úžas. Kdyby šly procenta, dal bych 98,5%. Takže jasných 5*. ()

Amaranta

Nemám z toho moc dobrý pocit. Zatím nevím přesně proč... O měsíc později: film, po kterém pes neštěkne, ale dívat se na to dalo pěkně. ()

bonvivan

Po úvodných piatich minútach už bolo všetko jasné a to som o tom filme fakt nič nevedel. Jediný plus hudba resp. kamera...a to je dosť málo_in other words_ako prišiel tak odišiel :) ()

wrána

Záčátek filmu mě mírně vyděsil, jednou či dvakrát mě přišel nelogický, taktéž jednu či dvakrát trošku zdlouhavější, ale to jsou jen malé chybky na celkovém výsledku, který jednoznačně stojí za plný počet bodů. Děj vás vtáhne do sebe, příběh vás zachytí drápky a už nepustí. Je to jako horská dráha. I když pomaleji stoupáte na jeden z vrcholů, tak jste pořád napnutí a čekáte na sešup který následuje s neuvěřitelnou rycholstí. A vše to spěje k finále, které mne přikovalo k sedadlu a přinutilo hrdinům i hlasitým výkřikem a podvědomým drcením láhve od pití držet palce (pro ty co již viděli - když Latika běžela zvednout telefon na který volal Džamal). Je to prostě krásný film, pohádka o ztracení, hledání, přátelství a hlavně o lásce. Ale pozor, není to žádný kýč, působí to velmi opravdově, možná i proto, že se to odehrává na pozadí děsivé chudoby části Indie. A jednu poznámku na konec: chce to kino, žádný PC. ()

sutech666

Príjemný filmík, ale predsa k plnému počtu tam ešte niečo chýbalo. A tú dance party na stanici na konci filmu si fakt mohli tvorcovia odpustit, kazí dojemný koniec (takže v kine do zaverečných tituliek výnimočne neostávajte!!!) ()

Viero

Představte si, že chcete žít čistý bezstarostný život, v němž není místo pro násilí a nenávist, jenže se narodíte v lokalitě a v době, jež tomuto životu nepřejí. Je těžké zůstat svůj a zachovat si čest ve světě, kde korupce prorůstá do nejvyšších míst, kde pochybné skupinky lidí mezi sebou bojují všemi prostředky o lepší postavení a kde zároveň původ do jisté míry určuje budoucí život jednoho každého jedince, kde rovněž to takzvané „tržní hospodářství“ pomalu ale jistě roztahuje svá tenata i se vší tou špínou popírající základní lidské hodnoty a křivící lidské charaktery a jakýkoliv odklon od právě se rodícího světaběhu je tvrdě trestán. Kdo včas nezachytí ten „správný“ směr větru, je nemilosrdně zadupán do země. Naopak ten, jenž se větru zachytí, může časem prozřít a ztratit iluze o světě v němž doposud žil, až nakonec při pohledu zpět za svými činy ze sebe chtě nechtě vyzvrací veškerou hnilobu a špatnost, která mu již drahnou dobu dusila tělo i duši. Dokáže se v tomto šílenství prosadit chlapec, jenž se vydává na strastiplnou cestu za svou láskou, se kterou nechtěl nic jiného, než pouze prožít spokojený a šťastný život? Dokáže se vzepřít svému původu, jenž ho vytrvale sráží na kolena při každé nepatrné příležitosti? Ustojí v boji proti nelítostné dravosti lidí ženoucích se bezohledně za bohatstvím? Zvítězí v boji za svou svobodu a lásku? Asi jsem se nechal trochu unést, ale skutečně už nějakou dobu pěním nad současným stavem světa, o němž teď díky tomuto dílku přemýšlím. Film je skutečnou oslavou lásky, čestného jednání a pravdy jako silných zbraní proti zášti, bezohlednosti a nenávisti. Precizně zrežírovaný příběh, který skrze svou zdánlivou naivitu a otřepanost hovoří o krutostech dnešního světa vynucujícího si na lidech obrovské oběti: ztrátu identity, znehodnocené mezilidské vztahy, odcizení... Nádherný příklad filmařiny, který ukazuje, že skromnost a láska k práci mnohdy vede k lepším a hlavně krásnějším výsledkům než snaha o co nejlepší obalové efekty a nablyštěnost, neskrývající však v sobě zhola nic. Asi budu muset přehodnotit žebříček svých oblíbených filmů. Dávám 99/100. Mimochodem, více lidí se tu pozastavovalo nad nereálností filmu a nad tím, že takto to v životě nechodí. Ano, to je pravda. Avšak síla filmu netkví v uvěřitelnosti osudu hlavních postav, nýbrž v poselství, které se za onou neuvěřitelností skrývá. ()

DaWz

Ze začátku se mi to nelíbilo a v jednu chvíli jsem měl chuť to vypnout (v podstatě jsem nevěděl o čem ten film bude, takže mě to vyděsilo), ale nakonec jsem byl rád, že jsem to neudělal, protože ke konci jsem se rozmýšlel, jestli dám 4 nebo 5. Po hodině od shlédnutí dávám 4*. ()

Cocteau

Filmový démant, který je tak čisý jako láska hlavních hrdinů. Klenot, který si budeme dlouho pamatovat. Díky Danny, je dobrý si zase jednou připomenout o čem ten život vlastně je. A že jsi natočil pohádku? Každý přece může zažít tu svou pohádku, chce to nesedět, vstát a něco s tím životem udělat. ()

Violet.

Nemůžu tomuto filmu v podstatě nic moc vytknout, ale přece jen na pět hvězdiček nemá... a to z důvodu jisté prvoplánovanosti. Zkrátka pokud chcete získat Oscara, natočte film a) o homosexuálovi b) o chudákovi z rozvojového světa, který ke štěstí přišel... Tak se všichni Američani podívejte, jak tam v Indii špatně žijí, ale jak i je může potkat štěstí... nemluvě o neuvěřitelně sladkobolném závěru... Navíc se zde filmaři dopustili logické chyby - opravdu si myslíte, že milionář je v přímém přenosu? Pokud bychom pak chtěli využít přítele na telefonu, měl by dost času, aby si správnou odpověď prostě našel... ()

oSiSko

Asi je tu už napísané všetko, tento film som videl už trikrát a stále je pre mňa top. Pri pozeraní sa nenechám vyrušovať a stále pri ňom tŕpnem. Nádherne vykreslené životné hodnoty v chudobe v Indii. Na tomto filme nevidím chyby a pre mňa jediný film schopný konkurencie Forrestovi Gumpovi.. ()

gpx

Snad proto, že jsem od Slumdoga moc nečekal, mi poskytl velmi dobrou a oddechovou zábavu. U srdce mě zahřála nejen scéna, kterou jsem si pracovně nazval "shit monster", ale i výjevy z vlaku či z křižovatek s žebrajícími dětmi. Krásně jsem zavzpomínal na svůj pobyt v Indii. Škoda, že film nedokáže zprostředkovat i pachové vjemy. Specifický indický smrad by zážitek z filmu dozajista ještě umocnil. PS: Na konci si všichni hezky po Bolywoodsku zatancují, takže neodcházejte předčasně od obrazovek! ()

mgm-grand

Krásný film, který dokáže vtáhnout do děje a donutí Vás opravdu držet palce hlavnímu hrdinovi. Většinou to mívám naopak, ale tentokrát jsem si opravdu moc přál šťasný konec. Asi je to způsobeno tak silným příběhem a drsným vyobrazením indické reality. Navíc Freida Pinto dokáže ve scéně na nádraží vykouzlit tak krásný úsvěm, že si řikáte, že ta princezna prostě musí být zachráněna. Jasně že se Boyle snaží hrát na city všemi dostupnými prostředky - zuboženými dětmi, neuskutečněnou láskou, smrtí matky, chudobou... ale v tomhle případě to fakt zabírá!!! Jo a nesmim zapomenout na skvělou hudbu ()

tuxie

Americka akademie ohodnotila tento film osmi Oskary. Odpovida to 1) americke mentalite 2) kvalite filmu. Nevidel jsem nikdy film, ktery by mel tak linearni dej. Predem odhadnutelny. Nevidel jsem nikdy film, ktery by tolik vykradal jine filmy (Mesto bohu). Nikdy jsem si nepomyslel, ze 8 Oskaru muze ziskat tak klisovity, tupy a primocary film. Hra na city? Ah, pardon, slumy Bombaie jsou tak rozdilne od slumu v Riu (opet Mesto bohu). Opravdu jsem "zatlacoval" slzu pri tklivem pribehu youngsteru prchajicich pres cast Indickeho subkontinentu... Koho muze bavit tento film? Romanticko-dramaticka slatanina doplnena o srdcervouci ind-english, to uz radeji urdstinu :) Strasliva ztrata casu, ble. ()

Muso

Pekný lúbivý príbeh s peknou hudbou, ktorý má švih a poväčšinu času nenudí. To je ale asi tak všetko. Z mojej strany sa nič prevratné nekoná. Proste mi je zaťažko prekusnúť celú tú nereálnosť a scénaristické klamy ktorých sa tvorcovia dopustili. Myslím napr.konkrétne tie fakty, že za 1.Milionár pokiaľ viem sa nikdy nenatáčal naživo, za 2. nikdy sa nemohol hráč rozhodnúť opustiť hru pokiaľ mu už bola položená otázka, za 3. tobôž odísť po položení otázky za 10 miliónov rupií(cca 141 tisíc euro) len tak na záchod vrámci reklamnej prestávky. A arogancia s akou jednal moderátor s hlavným hrdinom v prestrihoch so súťaže je taktiež len prvoplánová za účelom vyvolania súcitu s Jamalom. 70% ()

jiricek86

Výborný film, po všech stránkách dobře řemeslně odvedený. Střih dynamizuje a osvěžuje, hudba se nevnucuje a krásně zapadá do žánru a podporuje příběh. skvělé herecké výkony, skvělá režie, není co dodat ()

childe666

Nevím proč, ale mě tento film nějak nesedl. Není sice špatný, ale taky to není ani žádný zázrak bez kterýho bych nemohl být a ten humbuk díky oskarům není pro tento film zasloužený. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

30.12.2010

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (viac)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (viac)