Další část zachycuje jednu z největších krizí v jejích dějinách. Obrovská říše byla rozdělena mezi čtyři vládce, kteří mezi sebou neustále bojovali. Jeden z vládců, Konstantin, našel cestu k řešení pod heslem – jedna říše, jeden Bůh, jeden císař. Opíral se o sílící vliv křesťanů a podařilo se mu v mocenském boji zvítězit. Jako neomezený vládce prováděl nezbytné reformy a předsedal prvnímu ekumenickému koncilu. Ze všech císařů je Konstantinův odkaz nejrozsáhlejší a nejtrvalejší. (Bontonfilm)

Arsenal83

Konštantín Veľký je zobrazený dosť tyransky, hoci chápem, že tu chceli tvorcovia poukázať na fakt, že prijal kresťanstvo asi z politických dôvodov a že to nebolo žiadne neviniatko, pritom u Pravoslávnej cirkvi je dokonca svätcom. Keď už, mohli sme sa potom trochu povenovať aj jeho údajnej Donácii. V roku 316 mal Konštantín údajne vydať túto listinu vtedajšiemu pápežovi Silvestrovi I. na znak vďaky za svoje vyliečenie z malomocenstva vtedy rozšíreným liekom - svätenou vodou. Podľa tejto legendy mal mať cisár, ešte nepokropený sakrálnou vodičkou, najprv dostať zase svoje obdobie vidín a zočil v sne svätého Petra i Pavla, ktorí mu zvestovali, že mu nepomôže žiadny lekár. Jediné, čo ho môže zachrániť je prijatie krstu z rúk hlavy kresťanskej cirkvi. Cisár súhlasil a po krste razom vstal ako rybička. Ako poďakovanie pápežovi udelil absolútnu moc nad Rímom i jeho okolím a nadradené postavenie aj nad inými územiami ako bol Konštantínopol (od roku 328 sídlo Rímskej ríše namiesto Ríma), či Jeruzalem. Pápež sa tak na základe falošného dokumentu stal svetským mocnárom nielen rovnajúcim sa cisárom, ale mal stáť dokonca nad nimi. Takto do podrobnosti ale tvorcovia žiaľ nešli. ()