Vidiecky lekár Franza Kafku

(festivalový názov)
  • Česko Venkovský lékař (festivalový názov) (viac)
Animovaný / Krátkometrážny / Psychologický
Japonsko, 2007, 21 min

Réžia:

Kódži Jamamura

Predloha:

Franz Kafka (poviedka)

Scenár:

Kódži Jamamura

Zem je pokrytá hrubou vrstvou snehu a noc je mrazivá. Skromný lekár dostáva správu o naliehavom prípade. Absurdná dráma inšpirovaná poviedkami z dielne českého spisovateľa Kafku. (Fest Anča)

Dudek

Kodži Jamamura dokázal jednu naprosto nevídanou věc. Kafkovu povídku převedl do audiovizuální podoby natolik doslovně, až dal vzniknout z hlediska atmosféry dílu kafkovitějšímu než Kafka sám napsal. Přesto však funguje Venkovský učitel v původní formě mnohem lépe. Kafka brilantně drží vysoké tempo příběhu díky ich-formě a zkušenému skládání slov. Jamamurova vizuální forma je oproti tomu relativně statická, plná dlouhých záběrů, kde se postavy různě protahují a smršťují, čímž, navzdory své originalitě, tak krátký příběh mírně trpí. ()

Zíza

Zajímavá animace - ano, opravdu doplňuje atmosféru. Ale já jsem Kafku nikdy neměla. Přečtena Proměna, Proces a s mladým židovským Němcem žijícím v Praze jsem si prostě nesedla. Ponuré dílko Kojiho Yamamury mi také zrovna dvakrát nesedlo, ale těch 20 minut tomu může věnovat každý a poté přemýšlet, co tím chtěl básník říct. Ale přece jen si odcizení představuji trochu jinak... ()

BuchtiCZ

Kafka mě vždycky fascinoval tím, jak dokáže popsat scénu, kdy někdo vstane, uvaří si kafe a namaže rohlík s máslem tak, že to "zní" jako popis stavu depresivního psychotika těsně před sebevraždou...Geniální kresba a animace v japonské verzi Kafkovy povídky posouvá originál snad ještě dál v absurditě a snovosti. ()

phata

Kafku jsem přečetl celého a můžu říct, že atmosférou se mu tenhle krátký film velmi zdatně přibližuje. To hlavně kvůli temné kreslené animaci - je noc, černí koně, postavy jsou oblečeny v černém... Postavy se často různě distortují, zužují, protahují a naopak smršťují. Hudbu tvoří různé dark-ambientní zvuky. Díky tomu se tu objevují typické Franzovy rysy - snovost, deprese, absurdnost, nelogičnost, bezmocnost (třeba ten sníh ve mě okamžitě evokuje Zámek). Nevím proč nedat 5*. ()

StaryMech

Roztomilá dílka (i) pro děti z let 1993-95, najmě "Kipling ml." a seriál o Karovi a Pijobuptovi, se mi líbila víc než "Venkovský lékař" a další drobnosti pro dospělé, často drsně černohumorné, překypující nadreálnými vztahy a proměnami v duchu Topora nebo Švankmajera. Všechna díla - viděl jsem jich patnáct na jediném pěkně vypraveném DVD - pojednávají o lidech, zvířatech a jiných podivuhodných bytostech formou osobitou, básnivou a (místy možná samoúčelně ?) hravou. Výrazným prvkem autorova slohu je omezení textu ve prospěch výtvarné a hudební složky (obojí na vynikající úrovni a ve vzácném souladu). ()