Krutý sever

• Česko Na sever (festivalový názov) (viac)

Reálnými událostmi inspirované drama vypráví o skotském rybáři, který v nouzi přijme lidský náklad, jenž má propašovat do Anglie. Vše se ale zvrtne v tragédii antických rozměrů.  Pro svůj celovečerní debut si britský režisér a herec Steve Hudson vybral zfilmování kontroverzního příběhu, který se zakládá na skutečné události. V jeho centru stojí mladý skotský rybář Sean, jehož finanční nouze dožene až k extrémnímu řešení - na své malé lodi Providence má propašovat skupinu čínských emigrantů ze Severního moře do Anglie. To vše bez vědomí svého otce, kapitána a majitele plavidla. Plán je jasný, naložit, vyložit a hlavně žádné zbytečné otázky. Jenže i něco tak jednoduchého se může změnit v noční můru. Původně několikadenní cesta se totiž nečekaně prodlužuje, což je problém především proto, že černí pasažéři v podpalubí nemají co jíst ani pít. Každým dnem navíc stoupá možnost jejich prozrazení. A už tak děsivá situace se ještě více zhoršuje poté, co loď na volném moři potká nebezpečná a ničivá bouře. Vše směřuje k tragickému finále s rozuzlením, které uzemní i ty nejnáročnější milovníky vycizelovaných point. Mezinárodně veleúspěšnému nezávislému dramatu, které obdrželo hned šest různých festivalových cen a také tři nominace na cenu BAFTA, vévodí herecké výkony Martina Compstona, Petera Mullana a Garyho Lewise. (oficiálny text distribútora)

J0hny5

Celkem překvapení, tak dobré jsem to nečekal. Sean udělá velkou chybu, díky které dojde k tradédii. Pro mě příběh neokoukaný a zajímavý s neočekávaným koncem. Film patří k tomu lepšímu co jsem poslední dobou viděl. silné 4, 80%. ()

zdenny

Film jsem zhlédnul kvůli proklamovanému neočekávanému a zároveň tragickému závěru. Proto jsem již během filmu tipoval, jak by film asi mohl skončit. Tak, jak nakonec bylo s utečenci naloženo, byla jedna z možností, kterou jsem tipoval. Někdy je tedy možná vůbec nečíst obsah a ani komentáře. Tím ale, jak film dopadl, přesunul se do roviny thrilleru (celý film byl jinak drama) - tedy do klasické polohy. SPOILER - Šlo o to, že tady toto řešení prakticky neřešitelné situace bylo, dá se říct, jediné možné. Všechny aspekty vypovídaly ve prospěch rybářů: 1) peníze měli, 2) nebyli svědci, 3) těžko by se jim něco prokázalo. A když už se situace vyhrotila takovým způsobem, nebylo toto brutální řešení vůbec od věci. Tedy neříkám, že s ním souhlasím, jen jej chápu. Jenže na světě je to zařízeno tak, že 99 % lidí má to, čemu se říká svědomí, takže v tomto směru skončil film logickým způsobem. KONEC SPOILERU. Film se mi ale pod kůži nedostal a to právě díky absenci větší psychoemotivní gradace v závěru. Hlavně tedy vzhledem k tomu, že v průběhu filmu byly všechny postavy velmi dobře a řekl bych beze zbytku vyprofilované. Proto jsem výše uvedl, že závěr filmu se z dramatu přelil do roviny thrilleru - a to ještě očekávaného a nevygradovaného. Závěrem bych chtěl uvést, že dle mého názoru chtěl film řešit dost problémů najednou (od problémů obyčejných rybářů, na jejichž úkor bohatnou obchodníci, až po problém globální - a to, že někde se mají lidé lépe a ve většině světa hůř), což by mi vůbec nevadilo. Musela by se ale prodloužit stopáž a do filmu vložit více existenciální filosofie. Shrnuto: film nebyl vůbec špatný, ale už druhý den ve mně z něj takřka nic nezbylo. ()

ghatos

Za pár liber hodně parády. Nosné téma otevírá otázku morálky, co je vlastně správné. Složitá situace vystavuje všechny zůčastněné drtivému tlaku...75%. ()

Angelino

Veľká škoda poslednej podľa mňa veľmi nepotrebnej a zbytočne patetickej scény. Inak na jednoduchosť spracovania (v zmysle počtu hercov a priestorov) až prekvapivo silné. ()

kwoky

Velice dobře natočené drama, které ukazuje odvrácenou tvář dnešní civilizace. Krutý závěr na mě sice zapůsobil, ale pocitově dávám filmu 3* (na můj vkus se ve filmu nic moc neděje). ()

jacksax

Silné drama s autentickým prostředím. Těm, kterým se zdají postavy nevěrohodné bych doporučoval sledovat míň amerických filmů a víc se dívat kolem sebe. ()

husokachna

Po krátké expozici se neúprosně valíme ke katastrofě, pocit zmaru střídá pocit trošku většího zmaru a začíná být jasný, že tenhle příběh nemůže mít happy end. Všechno mi tam pěkně zapadlo, všechno to parádně klapalo a když už jsem si říkal, co tam dělá "druhá" dějová linka, že bude asi zbytečná, tak nebyla. Jo dobrý to bylo, dobře mi z toho nebylo a díky za to patří parádní režii, fajn kulise a výborným hercům. Rozhodně nesouhlasím, že by se charaktery a motivace postav měnily v průběhu filmu. Jsou jasně nastavený a jasně daný od začátku, jemně, nijak násilně, ale jsou. Proto jakkoliv zdrcující byl vývoj událostí, byl pro mě naprosto uvěřitelný. Čím víc je to civilní a nenápadný, tím je to lepší. ()

warrenur

Vynikajuci, ludsku psychiku skusajuci kusok. O to viac, ked si uvedomime, ze prevadzanie/prevazanie utecencov (nie len z Azie), casto v neludskych podmienkach, prebieha i v sucasnosti. Pre mna kazdopadne velmi emotivny zazitok. 90% ()

KoleckoR

Dlouho jsem čekal, než se začne něco dít. A když už se dít něco začalo, tak byl vlastně konec. Sice nečekaný, ale posledních 10minut z celého filmu něco extra neudělalo. ()

Oudee33

Celkem průměrný scénář drží ústřední trojka pevně ve svých rukách a až závěrem mi s překvapením dochází, proč je ten sever tak krutý... 70% ()

Shitonit

Jediný co z toho mám je depka jak kráva, a už nikdy nevlezu na žádnou loď! No svatá prostato, ja bojoval, kroutil jsem se u toho jak žížala v pasti na myši, hryzal jsem si vocas, žvejkal drápy, podpíral víka, svíral kopyta v pěsti abych to nějak přežil, ale..prostě to nešlo, na ten asi úžasnej konec jsem zkrátka nedošel, páč jsem ...usnul. ()

jafuska

pěkný film o osudu jiné národnosti jejich snaha o emigraci do jiného státu, kde by mohli být v bezpečí a mít lepší život, název tohoto filmu to doslova vystihuje, opravdu je to krutý sever , nečekané zvraty i konce, ()

dzberry

Tuhle jsem otevřel plechovčičku se sardinkami a nevěřili byste, co z té malé kovové rakvičky na mě vykouklo...!!! Ano, ano... Přesně tak. Tušíte správně. Byly to sardinky. Ze Severního moře. Bez čínských příměsí!! Peter Mullen forever. ()