Hrabě Dracula

• Španielsko El conde Drácula (viac)

Nejslavnější hororový román všech dob ožívá v děsuplné adaptaci, zářící hvězdnými hereckými jmény. Démonického hraběte Draculu ztělesnil Christopher Lee, proslavený mimo jiné rolí Sarumana z Pána prstenů, a vyšinutého Renfielda uhrančivý Klaus Kinski, sám slavný představitel titulní postavy. Jonathan Harker přijíždí na hrad starého hraběte Draculy, aby vyjednal prodej odlehlého sídla kdesi v blízkosti Budapešti. Na hradě se dostává do víru příšerných událostí, které navždy mění jeho život. S vypětím všech sil se mu podaří utéct a dostat se na kliniku doktora Van Helsinga. Zde se setkává nejen se svou snoubenkou Minou, její přítelkyní Lucy, nebo šíleným Renfieldem, ale i s hrabětem samotným. Věčný souboj mezi dobrem a zlem začíná... (oficiálny text distribútora)

Martrix

Pokud už jste tento kousek zakoupili v trafice za 39 KČ, nedejte se zmást tvrzením na obalu, že jde o nejslavnější verzi Draculy. Už z koprodukce uvedených filmových "velmocí" by mělo být jasné, že o žádný zázrak nepůjde. Pravda, slavná jména vynikajících herců mohou klamat, ale herecké bardy jako je Lee, Lom a Kinski velmi obratně zpacifikoval Jesus Frank svým režisérským "umem", takže...děs, běs. I když jde o 70-tá léta, tak triky...lepšího netopýra udělám za pomocí lampičky a máváním rukou i já, vlčáci vypadali jako by se právě ztratili v metru a krev byla nejspíš vyrobená pomocí rybízové šťávy. Když přidáme totálně plochou a topornou postavu Draculy, nevýraznou Mínu a nudného Harkera, působí slušně pouze postava Renfielda a snad Van Helsinga. Viděl jsem pár horších kousků, ale do žebříčku SHIT 5 filmů o Draculovi, se Hrabě Dracula ještě pohodlně vejde. ()

Gorehound

V podstate klasický Dracula, ako ho poznáme, ale ozvláštnený o Francove silné stránky. Hlavne vyprava- Draculov pochmúrny hrad, krásne parky a domy v blízkosti Budapešti, gotické znaky a symboly, to všetko krásne natočené, doplnené o eurohororové farby a naozaj krásne herečky, v nádherných kostýmoch a starožitnosťami preplnenom prostredí. Seduktívna a osobitá je najmä Soledad Miranda, jej stvárnenie upirky je naozaj atmosférické, hoci krátke. Vynikajúci je samozrejme Christopher Lee, ten si svoju úlohu očividne vychutnal, už od prvého blísknutia očí v zahalenej tvári. Dobrý je aj Klaus Kinski v úlohe Renfielda a Herbert Lom ako Van Helsing. Krásne to doplňujú kráska Maria Rohm a eurohororový veterán Jack Taylor. Nahota je len naznačená, krvi veľmi málo, ale o tom to nie je. Je to dôkaz, čo dokázal Franco natočiť, keď mal cast a peniaze a mohol by sa páčiť aj ľuďom, ktorí nedokážu odceniť jeho viac sleazy a menej nákladné osobité kúsky. Ja si dokážem vychutnať obe polohy môjho obľúbeného režiséra. ()

bierce

Další adaptace klasického románu Brama Stokera a tentokrát i velice věrná své předloze. Navzdory poměrně slušnému obsazení je to ale příšerná nuda. Holt Franco se nezapře...Jediné co stojí trochu za pozornost je Klaus v roli šíleného Reinfelda a Draculovo knír. Zřejmě zde byla snaha odlišit se od Hammerovské série, ta ovšem vyšla úplně do prázdna. Christopher Lee s knírem opravdu nepůsobí děsivě, spíš naopak...Ačkoliv mám tenhle žánr a tuhle dobu moc rád, ukrutně jsem se nudil, bohužel. A mimochodem, jakýmsi podivným řízením osudu to u nás vyšlo na VHS. ()

Mariin

Slabší čtyři hvězdičky si tento béčkový horor snad s přimhouřením oka zaslouží. Celkem slušné herecky, ale v exteriérech i ateliérech byly obrovské rezervy. Kladem je věrnost literární předloze, avšak opravdu s bídnou invencí pokud se týče vytvoření napínavé atmosféry. Celkově je tato produkce slabší než britská Hammer. ()

drackula

Ak chcú tvorcovia zaujať musia v rámci prenášania tohto notoricky známeho príbehu na plátno prísť s niečim invenčným alebo zaujímavým. Jesus Franco sa však skalopevne držal predlohy a tak je výsledok pre každého kto videl aspoň jedno spracovanie Stokerovej knihy monotónne a ničím výnimočné. Ako klady by som označil miestami dobre budovanú atmosféru a herecké výkony Christophera Leeho a Klausa Kinskeho, ktorím zdarne sekundoval Herbert Lom. Avšak to je asi tak všetko. Kŕčovité a ničím nové spracovanie sto krát sfilmovaného námetu si priam núti porovnávanie s inými verziami a na tomto fronte Count Dracula jasne zaostáva. Celkovo teda ide o priemerný film, ktorý neurazí ale zase ani vážnejšie neprekvapí. 50 % ()

• Režisér Jesús Franco chtěl původně do role Van Helsinga obsadit Vincenta Price, ten však měl v té době smlovu s American International Pictures. (Dreadd)
  • Christopher Lee, který hraje Draculu, a Herbert Lom, který ztvárnil Dr. Van Helsinga, se nikdy společně během natáčení nesetkali. Všechny jejich společné scény točili samostatně. (Karlos80)