Hrabě Dracula

• Španielsko El conde Drácula (viac)

Nejslavnější hororový román všech dob ožívá v děsuplné adaptaci, zářící hvězdnými hereckými jmény. Démonického hraběte Draculu ztělesnil Christopher Lee, proslavený mimo jiné rolí Sarumana z Pána prstenů, a vyšinutého Renfielda uhrančivý Klaus Kinski, sám slavný představitel titulní postavy. Jonathan Harker přijíždí na hrad starého hraběte Draculy, aby vyjednal prodej odlehlého sídla kdesi v blízkosti Budapešti. Na hradě se dostává do víru příšerných událostí, které navždy mění jeho život. S vypětím všech sil se mu podaří utéct a dostat se na kliniku doktora Van Helsinga. Zde se setkává nejen se svou snoubenkou Minou, její přítelkyní Lucy, nebo šíleným Renfieldem, ale i s hrabětem samotným. Věčný souboj mezi dobrem a zlem začíná... (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Tento film mě dost rozladil a to jsem se na něj celkem těšil. Nevím jestli si filmaři chtěli udělat z diváků prdel, nebo to mysleli vážně. Gumový netopýr, špatná kamera, falešní vlci (vlčáci), průměrné výkony jinak skvělých herců: to všechno bych ještě možná přešel. Co už však nemůžu je naprostá neznalost zeměpisu a historie- Burgas, Transylvánie, Maďarsko- okružní jízda za jeden den, prosím dejte dvě eura a zažijete dovolenou vaších snů s naší cestovní kanceláří Dracula Tour. ()

drackula

Ak chcú tvorcovia zaujať musia v rámci prenášania tohto notoricky známeho príbehu na plátno prísť s niečim invenčným alebo zaujímavým. Jesus Franco sa však skalopevne držal predlohy a tak je výsledok pre každého kto videl aspoň jedno spracovanie Stokerovej knihy monotónne a ničím výnimočné. Ako klady by som označil miestami dobre budovanú atmosféru a herecké výkony Christophera Leeho a Klausa Kinskeho, ktorím zdarne sekundoval Herbert Lom. Avšak to je asi tak všetko. Kŕčovité a ničím nové spracovanie sto krát sfilmovaného námetu si priam núti porovnávanie s inými verziami a na tomto fronte Count Dracula jasne zaostáva. Celkovo teda ide o priemerný film, ktorý neurazí ale zase ani vážnejšie neprekvapí. 50 % ()

Mariin

Slabší čtyři hvězdičky si tento béčkový horor snad s přimhouřením oka zaslouží. Celkem slušné herecky, ale v exteriérech i ateliérech byly obrovské rezervy. Kladem je věrnost literární předloze, avšak opravdu s bídnou invencí pokud se týče vytvoření napínavé atmosféry. Celkově je tato produkce slabší než britská Hammer. ()

Boss321

Byl jsem opravdu hodně zklamán! Zvláště, když jsem si na obalu DVD přečetl, že jde o nejslavnější verzi Drákuly! Po skončení to považuji za výsměch vydavatelů divákovi! Herecké výkony téměř o ničem (nebýt Leea, Kinskiho a Loma), atmosféra by mohla být mnohem hutnější, triky na bodu mrazu a režie Jesuse Franca také není žádný zázrak. Zatím se jedná o nejslabší verzi Drákuly, co jsem doposud viděl....... ()

Mi Nü-Chai

[MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY] Dílko Jesuse Franka je průšvih po všech stránkách, od dějové přes hereckou až po po obrazovou - tak strašnou kameru jsem neviděla pěkně dlouho, chvílemi se mi z ní houpal žaludek. Minutové detaily na obličeje jsou též pekelný nápad. Herci si nezadají s výše uvedenými profesemi a to včetně Christophera Lee, který předvádí sice zcela novou versi kníratého Draculy, ale rozhodně ne charisma, natož démoničnost. Podezírám jej, že odvedl práci odpovídající honoráři. Totéž Klaus Kinski, jeho si mohl Franco dovolit nejspíš jen proto, že za celý film nepronese jediné slovo a střídá přibližně jeden a půl výrazu. Zbytek postav je na tom naneštěstí ještě hůř. Scény jsou převážně statické, představitelé všech asi osmi rolí mají výhradně urputné, nebo naopak zcela kamenné tváře. Navíc se odehrávají z větší části v chudičkých interiérech, sem tam se střihne na dům, kus hradu nebo pár stromů imitujících hustý les. Imitací je tam povícero - např. němečtí ovčáci čtveráci připomínající komisaře Rexe žadonícího o housku se salámem, se jen marně snaží hrát vlky. Aspoň natřít našedo je mohli. I jinými triky se šetřilo, což je na druhou stranu spíše klad - průhledné upírky vynořující se z rakví a závěrečný "rozpad" hořícího Draculy by rozesmály i židli. Vrcholem je celého snímku je asi návštěva odvážných mužů v Draculově domě. Tady musím ocenit Frankovu originalitu, snažit se vzbuzovat děs detailními záběry na vycpaná zvířátka jako jsou pštros, liška či jezevec, to jsem ještě nikde neviděla. Všechno doprovází hrozné zvuky, nemohu se zbavit dojmu, že netopýry dabovala nachlazená kočka a hudba je kapitola sama pro sebe, zvláště za ty pseudoromanticky znějící pasáže by zasloužil skladatel vytahat za uši, kdyby je samozřejmě měl. ()

• Drákula (Christopher Lee) zde začíná jako starý muž a se zvyšujícím se počtem obětí vypadá stále mladší, stejně jako je to v knize, avšak ve filmových adaptacích byla tento prvek použitý poprvé zde. (Dreadd)
  • Režisér Jesús Franco chtěl původně do role Van Helsinga obsadit Vincenta Price, ten však měl v té době smlovu s American International Pictures. (Dreadd)
  • Christopher Lee měl v té době za sebou již několik ztvárnění Drákuly pod hlavičkou studia Hammer a k této roli se vracel se stále větší nechutí. Tentokrát se nechal přemluvit, když mu bylo přislíbeno, že film bude věrnou adaptací novely Brama Stokera, nakonec byl však příběh značně upraven. (Dreadd)