Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (viac)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiálny text distribútora)

ArdathBay

Ani se mi nechce věřit, že se jedná o debut. Líbí se mi tento typ malých filmů. Na povrch vyplouvají ( většinou na pozadí nějaké fatální záležitosti ) staré křivdy, nedořešené spory, dávná tajemství a veselé příhody z dětsví. Často se stává, že prostřihy do minulosti mě ruší v ději v čase přítomném. Dennis Lee nezklamal ani tady a vkusně a s citem (je) zasunul :) Vadilo mi jen nedořešení nenalezených pěněz. Příjemný film s kvalitními herci i propracovaným scénářem. ()

Pavlínka9

Tenhle film jsem měla stažený několik let a nechávala jsem si ho pořád pomalu jako na vzácnou příležitost. A moje natěšenost byla celkem k ničemu....Je to takové "lehké" a volně si plynoucí, ale hlavně mi to přišlo dost slabošské, jelikož sice s happyendy nemám problém, ale to, co udělal v závěru hlavní hrdina v podání syna Michaela mi přišlo absurdní...Být celé dětství týrán a šikanován svým otcem a nakonec to zabalit a zapomenout na to - přišlo mi to stupidní. Jak bylo již zmíněno - prolínání se časových linií nebylo nějak znatelně odlišené, jelikož tam nebyly extrémní změny v oblečení či interiérech, tudíž to bylo lehce zmatečné. Dávám tomu lepší 2*. ()

honajz

Další z mnoha nízkorozpočtových reminiscenčních rodinně psychologizujících filmů, v němž však hrají herecké hvězdy. Takže zde objevíme Julii Roberts, Willema Dafoea, Emily Watson, a pro fanoušky seriálu Heroes i představitelku nezničitelníé roztleskávačky. Herecké obsazení je hezké, i kamera se snaží kouzlit a vytvářet atmosféru. V ději se pohybujeme napřeskáčku - 70. léta, současnost, zpět a zase do současnosti. Paralelně tedy sledujeme, jak se na vývoji osobnosti může už od mládí podepsat despotický otec. A na druhou stranu vnadná a mladičká teta... A jak se to pak všechno zúročí a sčítá v dospělém věku, kdy je vztah všech poznamenán tragickou autonehodou. Všechno je to ale žel už mnohokrát viděné - všechny podobné filmy, a že jich v poslední době vzniká docela hodně, sázejí na nějakou tragickou událost v rodině, která rozvíří jakési stojaté vody minulosti a zasutých křivd. Ale když vidíte třeba film Domů na svátky, vidíte, že to jde i bez těch tragédií a mnohdy lépe. Celkově tedy snímek nepřináší kromě účasti slavných hvězd, jež zde - přišlo mi - trošičku přehrávaly, nic nového pod sluncem, ani nijak výjimečně zpracovaného. ()

Arsenal83

Naozaj dobre zahraný tyranský otec s ksichtom Dafoa nie je podporený ďalšími rolami. Film je vlastne zmesou takého rodinného, dramatického a citového štýlu, ale Reynolds, Watson, ani Roberts nie sú tak výrazní. Každý z nás si z týchto problémov môže nanešťastie niečo nájsť, má to zmysel ukázať, ale bez Dafoovych diktátorských vsuviek by ten film nemal šmrnc. ()

ZkuKol

Rodiná dramata z USA nejsou zrovna žádaným vývozním artiklem. Je to většinou na jedno brdo a všichni víme, jak to dopadně. Světlušky jsou jiné. Napovídá tomu už obsazení, které vypadá báječně a dle toho funguje, Ryan umí zahrát všechno, Willem je osobnost, Julia hvězda, ostatní zkušení a Hayden příjemně překvapila. Kamera je velmi příjemná a nebojí se v rámci žánru až nečekaných úhlů a zbůsobů snímání. Co si ale budem namlouvat, vše stojí na příběhu a ten stojí za to. DIalogy jsou velmi přirozené, žádné zběsilé twisty, žádné šoky, vše příjemně plyne. Jen ten závěr nemusel tolik zaplout do prověřených mělčin... Rodina se sjíždí na promoci nejmladší dcery, žel dojde k tragédii a všichni se s ní musejí nějak vyrovnat a než se odhodlají k odrazu do budoucnosti, musí se vyrovnat se svou minulostí... 75% ()

• Kritici Dennisovi Leemu vyčetli, že jednotlivé časové roviny ve filmu splývají a jsou nepřehledné - s výjimkou modelů aut je totiž od sebe neodlišuje téměř žádný rozdíl v designu šatů nebo budov. (curfew77)
  • Film se má podle scénáře odehrávat v "nejmenovaném městečku na Středozápadě nedaleko Chicaga", natáčel se ovšem v Texasu, což je z exteriérových scén docela dobře patrné. (curfew77)
  • Za kamerou stál Danny Moder, manžel Julie Roberts. (curfew77)