Uncle Josh's Nightmare

všetky plagáty
Krátkometrážny / Komédia
USA, 1900, 2 min

Strýček Josh usne a ve snu se mu zjevuje čert v různých bizarních podobách. (zdeny99)

Trainspotter

Noční můru strýčka Joshe můžeme skoro považovat za předchůdce hororu. Svou roli svého času sehrála jistě i ta skutečnost, že lidé neměli ani páru, jak takový film vzniká, možná jim nějaký promítač vysvětlil, že v projektoru je světýlko, objektiv a průhledný pás s jednotlivými obrázky, které když se rychle za sebou promítnou vytvoří iluzi pohybu kvůli jisté vlastnosti lidského zraku. Ale určitě se nikdo neobtěžoval mluvit o tom, co je třeba střih, nebo, že se dá běžící film při natáčení filmu na cívku v kameře zastavit a proč by to také říkali, to by bylo to samé, kdyby nám kouzelník řekl, kde se vzal v jeho klobouku králík. A proto lidé žili v této sladké nevědomosti a jen zírali co se to na plátně děje a konkrétně v tomhle případě pak ani nemohli v noci spát, protože si mysleli, že je může potkat podobná příhoda jako strýčka Joshe. ()

hans500

Narozdíl od předchzích snímků (konkrétně "The Mystic Swing" a "Faust and Marguerite") již v tomto filmu Porter nevyužívá stop-trik samoúčelně, ale je zde využit s mírou a pro potřeby filmu (je tu již jakýsi příběh, který je až nápadně podobný pozdějšímu Mélièsovu "Le diable noir"). ()