O čem sní ženy

(TV film)

Důvod, proč se režisérka Olga Sommerová rozhodla vyzpovídat několik žen zralého věku, vychází z jejího přesvědčení, že člověk muž a žena jsou dvě naprosto rozdílné bytosti a tudíž ženská zkušenost ve světě patriarchátu má zcela specifické rysy, které je hodno zaznamenat a vyslovit hodně nahlas. Vznikla tak sugestivní hodinová výpověď, v níž se zralost konfrontuje s dávnými dívčími sny a optimismus prolíná s těžkým osudem. (oficiálny text distribútora)

Sofia

Tento dokument (i stejnojmenná knížka) mě vždycky dojme svojí syrovostí – to, co skrývá leckterá ženská duše, je opravdu neuvěřitelné. Olga Sommerová patří spolu s Helenou Třeštíkovou mezi nejlepší české dokumentaristky – je spíše nenápadnou posluchačkou než dominující režisérkou a její filmy tak získávají sílu věrohodnosti a opravdovosti. ()

igi B.

Zajímavý pokus o socilogickou esej, bohužel však trpící příliš nejasně subjekivním výběrem zpovídaných... Mozaika konkrétních osudů a pohledů na život žen, na jejichž místě mohl být vlastně kdokoli jiný a marno dohledat klíč, dle kterého Olga Sommerová vybrala právě JE. Neříkám, že to nebylo zajímavé, neříkám že to nebylo poučné - ale jako "dokumentární" film to bohužel bylo průměrné. Ovšem dlužno dodat, že spoustě tvůrců se může jen snít o tvorbě takto >průměrných< děl, že... Tři a půl hvězdičky tedy za film, za onu - dle mého přílišnou >subjektivitu< však po velmi(!) zralé úvaze s poctivým úmyslem zaokrouhleno dolů... ()

masr

Byl jsem předem připravenej tenhle film zkritizovat a rozdrtit při prvním náznaku falešného opěvování ženské moudrosti nebo velhávání do vlastních ženských kapes, byl jsem připravenej na nějakou tu přemoudřelou hrůzu z které poteče strašně moc "miloučkýho" citu a pochopení pro úplně všechno.... Ale díkybohu ne, nemuselo si to na nic hrát, bylo to zajímavý, podstatný, obohacující. ()

Narya89

Nemůžu si pomoct, ale když srovnám tento snímek s O čem sní muži, tohle mě bavilo víc. Přijde mi, že ženská duše je prostě složitější, komplexnější a právě i díky tomu, že v sobě žádnou stránkou nepotlačuje, jako např. muži emocionalitu, je i celkově bohatší. Jsou zde vidět rozdíly mezi názory mužů, jež se veskrze zaměřovali na ně samotné a úspěchy (je ale možné, že by to bylo pokládanými otázkami), u žen jsou stěžejní vztahy. Nakolik je tento výběr vzorku manipulativní spekulovat nebudu, protože to nevím, nicméně poslechnout si životní zkušenosti starších žen je něco co učiním kdykoliv s velkou radostí. ()

Chudobka

Výborný dokument, který mi před lety, když jsem ho viděla poprvé, hodně pomohl. Myslím, že by ho měli vidět hlavně muži, aby aspoň trochu pochopili, jak žena cítí. Někteří muži se nesnaží ani trochu proniknout do ženského světa (nebo to tak aspoň vypadá) a nad mnohými věcmi, které ženu trápí, jen mávnou rukou. Ale možná se toho ženského světa bojí, a tak žena musí být silnější než muž a mnohdy je skutečně na všechno téměř sama. I kniha je výborná, přečetly si ji i mé dcery. Ale ne jejich partneři. ()