Zápletka sa odvíja od drobného a celkom nenápadného zádrhelu, presnejšie od zámeny osôb. Na prvú kolíziu sa ale v bláznivom slede nabaľujú ďalšia a ďalšie nedorozumenia, zámeny, zápletky, ale hlavne humor. Pritom však nie je porušená kauzalita a logika. Užasne prepletená štruktúra príbehu a motívov sa nakoniec pred divákom rozpletie až do posledného detailu. Film je divácky úspešný aj preto, lebo vychádza z princípu grotesky, ktorú šťastne kombinuje so slovným humorom. Postavy príbehu sú blízke aj švejkovským rozmerom, ktorý v sebe má väčšina Čechov a ktorý sa naplno prejavuje práve v dramaticky vyhrotených situáciách, ako v máji 1945, kedy je česká dedinka obkľúčená ustupujúcimi Nemcami. (STV)

TV spot

Tommassi3 odpad!

"Ooh, mein Gott !!" Das stimt !! Leider.. Tradiční tuzemské zlehčování a špatné pochopení, potažmo uchopení, tématu v naprosto obludné grotesce.. On by ten samotný únik ke komedii jistě nevadil, pokud by to ovšem bylo alespoň trochu vtipné.. Tady se ovšem žádný Velký flám nekoná, byť na konci jak po flámu jednoho bolí hlava.. ()

IvcaSammet

Ona je to vlastně ve své podstatě strašná kravina, ale člověk se aspoň zasměje. Některé hlášky jsou opravdu skvělé. A když se k nim přidají herecké výkony Josefa Abrháma, Radka Holuba a Jaromíra Dulavy, vyleze z toho nakonec docela dobrá komedie. Nejsou to sice čisté čtyři hvězdičky, hlavně protože je to taková hovadina, ale tři mě přijdou už zase málo ... ()

Mariin odpad!

Tohle je hanba českého filmu, jméno Jiří Chlumský si budu pamatovat a nezapomenu na autora slabomyslného scénáře, Miloně Čepelku. To, co má být humorné, je tu jen a jen trapné.Jazyk (mluva) neodpovídá stavu a době, oděvy a chování venkovanů opět svědčí o neznalosti Pražáků. Podle výpravy ten film musel něco stát, ale je to ostuda, a to hlavně s ohledem na vážnost tématu - 2. světová válka, konkrétně její závěr spojený s odchodem Němců, to není žádná legrace. Němci byli všechno možné, jenom ne idioti. Škoda, půvabné zámecké exteriéry v Jevišovicích a krajina jihozápadní Moravy byly zneužity k takovému paskvilu... ()

Padme_Anakin

Nenadchlo mě to, ale zároveň ani nijak neurazilo, místy to i komedie byla, párkrát jsem se zasmála. Herci mě potěšili, míním tím sestavu Abrhám, Bartoška, Brabec, Holub, Somr a pobavili (v rámci daných možností). A tak hodnotím shovívavě tuhle ztřeštěnou věcičku o výměnách mundúrů, záměně osob, jedoucích vlaků, tanků a samozřejmě včetně deskové hry dáma. Táhni, nebo si sedni.. ()

topi80

Filmů, jejichž náplní nejsou rozhovory v umakartových interiérech, je po roce 1990 poskrovnu. A tady je vidět, že si dal někdo s exteriérovými záběry a historickými rekvizitami opravdu práci. Dalo se z toho určitě vytěžit ještě více legrace a více příběhu, ale každopádně jsem se u této nenáročné komedie s lehce infantilním humorem bavil dobře. Co by člověk dal za více takových filmů. ()

• Scenáristé Jiří Šebánek a Miloň Čepelka se během práci na scénáři inspirovali francouzskými filmy s obdobnou tématikou. První verzi scénáře spatřila světlo světa již v roce 1979. (Lynette)
  • Obrněné transportéry jsou československý typ OT-810D. Ten konstrukčně přímo vychází z původního německého Hannomagu Sd.Kfz. 251 a je si s ním vzhledově velmi podobný. (Foxhound#1)
  • Původně obsazená herečka Dana Vávrová, sestra bývalé televizní hlasatelky Hany Heřmánkové, svou účast na projektu tenkrát na poslední chvíli musela z rodinných důvodů odřeknout. [Zdroj: měsíčník Cinema 05/1997] (cinema_cz)