Sluha Jeho Veličenstva

• Rusko Sluga Gosudarev (viac)
Rusko, 2007, 117 min

Réžia:

Oleg Rjaskov

Scenár:

Oleg Rjaskov

Dmitrij Miller, Alexej Čadov, Alexandr Bucharov, Xenija Kňazeva, Olga Arntgolc, Jelena Plaksina, Nina Loščinina, Irina Barinova, Jekatěrina Olkina (viac)

Evropa, 1709. V právě probíhající válce mezi Švédskem a Ruskem byli dva francouzští duelanti vyhoštěni ze země: jeden k carskému vojsku a druhý ke švédskému. Ačkoliv jsou odděleni, osud s nimi ještě neskončil... Dobrodružný příběh na pozadí velkolepé historické fresky nabízí jedinečnou podívanou! (oficiálny text distribútora)

Crocuta

Hudební doprovod filmu je chvílemi dost vlezlý, závěr trochu přitažený za vlasy a pár kýčovitých či sentimentálních okamžiků se zde také najde, ale celkově lze bez uzardění prohlásit, že tento hystoricko-dobrodružný snímek se Rusům opravdu povedl. Výprava je takřka dokonalá - je vidět, že se na ní nešetřilo. Od začátku do konce se to řeže hlava nehlava, ale časté a místy dost brutální násilí nesklouzává k samoúčelnosti. Bitva u Poltavy je vylíčena zdařile a ani portréty panovníků vůbec nejsou špatné. Docela zajímavá je jazyková rozmanitost "Sluhy..." - kromě dominantní ruštiny a francouzsštiny se tu mluví také polsky, švédsky a německy. ()

Orlau32

V poslední době přicházejí z ruské produkce docela zajímavé filmy s historickými náměty (na základě skutečných událostí). To je prostě vždy velmi přitažlivé téma a zdá se, že filmům, které se nabízejí a jsou námětově točeny na základě fikce nebo sci-fi, tyto novodobé historické filmy šlapou pěkně na paty. (Viz film :1612 nebo Sluha Jeho Veličenstva). Oba tyto filmy jsou prostě úžasné. Zvláště film 1612. Ale to už jsem myslím komentovala. Sluha Jeho Veličenstva se na první pohled jeví jako dobrodružno-romantický film, ale není tomu tak, je to freska z Rusko-Švédské války r.1709 a věřte mi, je se na co koukat. Režisér Oleg Rjaskov to prostě úžasně zvládl. ()

liquido26

Rané 18. století nám tady v tomhle vydařeném ruském snímku ožívá v celé své kráse. Setkáme se tu se třemi velkými panovníky té doby - Ludvíkem XIV., Karlem XII. a Petrem I., projdeme si bitvu u Poltavy a ze všech stran na nás budou cákat naturalistické gejzíry krve z hrudníků, hlav a krků střelených nebo probodnutých vojáků, šlechticů, šlechtičen i prostých vesničanek bránících se nepřátelské armádě s vidlema v ruce. Prostě luxusní historická kostýmová brutalitka, jaká by v USA neměla nikdy šanci vzniknout. ()

MartinezZ

Neuvěřitelně rozporuplný snímek. Vypadá více než dobře a musel stát hrozně moc peněz, přesto je to nuda a přiznávám, vůbec jsem nepobral, o co přesně tam jde. Ve Francii mají dva šlechtici spolu souboj na kordy, šavle, rapíry (nevím, jak se to mu správně nadává). Jenže vladař nemá souboje rád a tak oba potrestá zdánlivě ne až tak přísně. Vyšle oba jako pozorovatele Francie do "asi" Rusko-Švédské války. Jenže každého na jinou stranu barikád. Dalším problémem filmu je to, že o téhle historii severovýchodu moc nevím, a tak jsem tápal kdo proti komu vlastně pořádně bojuje, stále jsem měl problémy zjišťovat jaká postava je na které straně (český dabing tomu rozhodně nepomohl) a obě hlavní francouzské postavy mi tak byly naprosto ukradené, včetně jejich osudů. Ani nevím, co proti sobě oba vlastně měli a proč při zjištění, co stojí v jejich průvodních dopisech, nehodili cizáckou válku za hlavu a nešli se někam ožrat. ~~~ Megalomanský film o ničem. Hlavně, že se uživilo a vyhrálo si hodně tamních fanoušků vojenské historie. ()

m.krudenc

Velmi zajímavý historický film. Rané 18. století nám tady v tomhle vydařeném ruském snímku ožívá v celé své kráse. Setkáme se tu se třemi velkými panovníky té doby - Ludvíkem XIV., Karlem XII. a Petrem I.. Shlédneme bitvu u Poltavy a ze všech stran na nás budou cákat gejzíry krve z hrudníků, hlav a krků střelených nebo probodnutých vojáků, šlechticů, šlechtičen i prostých vesničanek bránících se nepřátelské armádě s vidlemi v ruce. Prostě luxusní historická kostýmová podívaná. ()

• Konflikt, ktorý prebieha počas filmu medzi Ruskom a Švédskom, je z histórie známy ako Severná vojna, ktorá začala v roku 1700 a ukončená bola až podpísaním Nystadskej mierovej zmluvy (Treaty of Nystad) 28. apríla 1721. (MikaelSVK)
  • Producenti filmu si pozvali vyše 1500 hercov, z ktorých bolo následne vybraných pre potreby filmu iba 360 osôb. (MikaelSVK)
  • Film Sluha Jeho Veličenstva sa natáčal predovšetkým v Moskve a Petrohrade. (MikaelSVK)