Kluk a kometa

(TV film)
  • Československo Pohádka o klukovi a kometě
Rozprávka / Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1964, 9 min

Pohádka o večerním setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídít si nový účes svého kadeřavého ohonu. Stále nespokojená a vybíravá parádnice přivede Petříka až k pláči. Po přátelském zásahu kapitána požárníků a policie nakonec dojde k jejich usmíření. Všechny protagonisty prvního hraného Večerníčku ztvárnila známá herečka a moderátorka Štěpánka Haničincová. (oficiálny text distribútora)

Karlos80

Legendární první večerníčková hraná pohádka. A druhý večerníček historie. Všechny role zde ztvárnila proslulá dětská moderátorka a příležitostná herečka Štěpánka Haničincová, druhá manželka herce Jana Přeučila. Mimochodem pohádka vznikla a je stejně stará jako samotná večerníčková znělka. Která je nejstarší televizní znělkou nejen u nás ale i snad v Evropě! Primitivní kulisy (hlava baculaté komety s ohonem), krásně sytá černá barva a jedinečný velice atmosferický projev hlavní protagonistky, dělali z tohoto seriálu, tenkrát děsně populární záležitost. Ostatně i tenkrát před časem co jsem tuto záležitost viděl to na mě padlo a doslova mě to i dostalo, ale samozřejmě že na dnešního jiného člověka působí vše už trochu směšně, ale přesto z nostalgie a z jisté originality dávám vysoké hodnocení a sice za 4*. To co jsem viděl to mi stačilo. ()

Stegman

Hodně mě tu zaujalo, jak Š. Haničincová přechází mezi rolemi, aniž by se nějak výrazněji snažila o jejich rozlišení, např. hlasem. A to ztvárnila hned 4 role! Vypravěčku, kluka, kadeřnici a kapitána od (státní) bezpečnosti. Je sice pravda, že kapitán nosí čepici, zatímco kluk má na hlavě uvázaný šátek a kadeřnice nemá na hlavě vůbec nic, ale vypravěčka se strojí tak, jak se jí zrovna zlíbí. ...Není to pro děti matoucí? ()

fragre

Tohle pošimralo mou paměť, že už jsem to jako kluk viděl. Na tehdejší primitivní podmínky to vůbec není špatné. Večerníček jako One Woman Show kultovní Štěpánky Haničincové. Hodně tomu pomáhá hlas J. Bohdalové, která mluví kometu vlasatici a příjemná jazzovitá hudba. ()

zdeny99

Předchůdcem večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který se vysílal od roku 1963. Večerníček se na obrazovce někdejší Československé televize poprvé objevil v neděli 2. ledna 1965. Na dobrou noc se tehdy dětem vysílala pohádka Kluk a kometa, kterou lze považovat za první večerníčkovský příběh. Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-vecernicek-sledovanost.A191211_104832_mediahub_jpl Tím se tento ani ne deset minut trvající černobílý filmeček zapsal do dějin české filmografie, ovšem vlivem toho, že se již nevysílá, tak se na něj zapomnělo. A já se vůbec nedivím proč. V roce 1965 to asi bylo něco. Ovšem dneska je to otřesná podívaná na bizarní domečky s anténkami a ještě bizarnější kometu, kterou mluví Jiřina Bohdalová. S tou si vypráví Haničincová v baloňáku a šátku na hlavě. Není na tom vůbec nic pěkného. Bizarnost této pohádky doslova bije do očí a zaujme tak jedině skrytá reklama na zahradnictví, mlékárnu či oděvy. Co by asi kometa říkala dneska? Tesco, Obi, Mountfield, Globus... [92. hodnocení, 5. komentář, 68%] ()

• První skutečný Večerníček, byl vysílán 2. ledna 1965. (Zdroj: časopis COOP). (M.B)
  • Rozprávka patrila medzi priekopníkov Večerníčkov na Slovensku. (Raccoon.city)