Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

KcarlosK

Čekal jsem dětský animák a dostalo se mi postapokalyptické vize našeho světa. Vědcovo vysvětlení toho, co se stalo je mrazivé (napadl mě Matrix - "Každopádně jsme to byly my, kdo vypálil nebe."). Ale pořád jsem čekal, že se něco stane. A ono se nestalo nic ani v závěru. Opět zústalo 'jen' u působivé animace. ()

Zahanator

Velmi poutavý animák, který během celé své skromné délky skvěle pobaví. Atmosféra je skvělá, konec možná ne až tak dobrý, ale prostě jsem z toho měl velice dobrý pocit. Navíc za kilo nabízí zábavy víc než dost :) ()

B.B.Blue

Cože??? Hrozně hezky se mi na to koukalo a nenudil jsem se, ale proboha, dyť se tam nic nestalo! Proč všechny ty panáčky vytvořil? Proč vytvořil číslo 9? Dyť akorát oživil stroj, kterej se po zbytek filmu snažili zase zničit? WTF?? ()

vojtazz

Animované filmy nejsou zdaleka mým oblíbeným žánrem. Tento řadím k těm nejlepším (ač jsem jich spoustu neviděl, tak to berte s rezervou). Dějově nikterak nevyniká, spíše naopak, ale paňácové jsou (rozto)milý a především je celý film protkán příjemnou nenudící akcí. ()

damned

Skvělá a originální animace s celou řadou ¨neotřelých nápadů a detailů bohužel neutáhne film s průměrným scénářem, nelogickým uvažováním postav za kterými nevidíme nic, než hadrové loutky (ať už sebevíc roztomilé), a proto se s jejich situací nedokážeme dostatečně ztotožnit. Hodně předhazovaná náboženská agitka mi nevadila, protože tu není nijak agresivní. Pokud někdo chce tato témata vidět, tak je zkrátka vidí všude kam se podívá. Těšil jsem se, ale moje očekávání nebylo naplněno. ()

hanzikk

Dal jsem za 5 hlavně ze dvou důvodů. První je ten, že příběh se otírá o lidské vlastnosti a druhá, že je to spíše smutnější animák a ne jak všude samý happyend ať se děje cokoliv. Ponurá atmosféra po celý čas filmu z toho dělá skoro až skeptické drama a nápad s provedením panáčků se mi také velmi líbil. A opravdu nechápu co tady všichni stále melou o křesťanství na konci. Určitě jste viděli X filmu kde byla duše, duch nebo něco a podobné tomuto a nikdy k tomu nic nikdo neřekl, spíše bych řekl, že to bylo jen zpestření závěru aby to diváka ještě emočně dorazilo, což je dobře. Připadá mi, jako by jeden recenzent někde použil přirovnání závěru ke křesťanství a ostatní se toho chytli aby vypadali za velice zdatné kritiky, recenzenty a filmů znalci ;). Hawk. ()

VagaBunda

Skvělý zpracování a výtvarný řešení, akční scény, všechny odkazy na steampunk a (post)apokalyptický díla, roztomile naivní poetika, temná architektura, originální hrdinové, ... bohužel to všechno stahuje dolů slabý podprůměrný scénář, lineární příběh bez překvapení, plochost charakterů, spousta klišé a nedotažených nápadů, a navíc ne úplně povedený konec. Pokud by "Devítka" měla poloviční stopáž, tak by se pro mě jednalo o nejlepší a nejorinálnější animák. Anebo, ještě líp, pokud by se povedlo všechny nápady a náznaky dotáhnout do konce (a že jich v tom filmu je...). U tohoto filmu celkem chápu, že ne každýmu stačí atmosféra světa a aura postav na 4* jako mně ;) ()

melursus

Užasná atmosfera, krásně vytvořený postapokaliptycky svět který mi připomínal Fallout. I dějově mi to nepřišlo tak špatne, pořad jsem se ptal co se stalo a jak to spoulu všechno souvisí. Ale posledních 10 min mne dost zklamalo. Nebýt toho tak dávám 5*. Takhle jen 4* ()

shakeXL

Bavil jsem se a sem tam i mě naskočila husí kůže což jsem od tohoto filmu, zvláště animovaného vůbec nečekal. Poctivá práce a zajímavá dějová myšlenka. ()

pierrek22

Nadšení od začátku do konce. Postapokalyptické drama, které se nevleče a jde hned na věc. Ke konci mě to dostalo a já bulel jak malej. Prostě hadroví panáčci a zvířata ve filmu umírat nesmí! :-) Je škoda že když někdo ve snímku ukáže pravou tvář lidí ( devastují, terorizují a ničí tenhle svět) tak většinou sklidí kritiku za prvoplánovitost a ekologickou agitku a další bláboly. Soundtrack si občas pouštím dodnes. ()

Drticol

Jsem naprosto ohromen nad tím, jak lze animací ztvárnit postapokalyptický svět a příběh v něm. Vůbec jsem netušil, že něco takového existuje. Film jsem viděl s velkým zpožděním. Kamarád film přinesl na DVD se slovy " to je z produkce Tima Burtona - ty ho máš rád. Asi se ti bude líbit". Možná tehdy netušil, jakou má pravdu. Film jsem zhltnul jedním dechem a nedlouho po té jsem si jej pustil znova. Skvěle propracovaný příběh na jedné straně o odhodlání, na straně druhé o nechuti něco měnit. Nádherně proloženo vynikající hudbou. Shane Ackerovi musím vyseknout velkou poklonu. To se mu fakt povedlo a musím dát plných 100%. ()

Rossemary

Mne sa táto animovaná rozprávka strašne páči aj keď je trošku zvláštna. A čo sa týka vizuálneho spracovania nemám čo vytknúť všetko to krásne vystihuje a tie postavičky sú strašne chutnučké :-) ()