Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

L3G1ON4R

Nápaditý příběh v post-apokalyptické době s malými postavičkami, která jsou každá z nich částí nadaného vědce, jenž sestrojil nezvladatelný stroj se skázonosnou povahou. 9 malých panáčků nyní stojí před otazníkem, kterému se snaží porozumět, a po celou dobu jejich existenci ohrožuje příšera s jediným úmyslem. V době neporozumění oživí vědcův stroj, který se neměl na světlo světa nikdy dostat, a našim malým panáčkům neusnadňuje zrovna život. Tato animovaná pouť přivede malé aktéry k závěru jenž se díky společné pomoci opět všichni setkají... ()

Jara_II

Hrozně moc krátké na to, aby bylo vše dotaženo k absolutní dokonalosti. Většina věcí byla jen nakousnuta, nevyřčena, všechno proběhlo moc rychle. Přitom ten svět je moc zajímavej a měl potenciál, škoda ho.. ()

zly.dvojce

Sympatické. Jak panáček číslo 9 tak Jennifer Connelly tak příběh a jeho ztvárnění. Také to, že se snažili postavičkám vdechnout trochu života a nejsou to jen stoprocentně kladní hrdinové tak jako v reálném životě. Za pět bych to přehnal, ale velmi silné čtyři ano. ()

Pharlap

Smíšené pocity.. jsme vrženi rovnou do děje.. pomalu nemáme tucha co se děje a dozvídáme se to postupně.. že ty legrační postavičky mají svůj význam.. Že byly myšleny jako určitá forma "reinkarnace" života na Zemi,a že pouze všechny dohromady dávají smysl. Celkově velmi zvláštní pohádková, vizionářská, apokalyptická scifka s "happy endem"... A snad i možným pokračováním?? ()

Cortesz

Takový "jiný" animák, který je určen pro dospělejší skupinu, než pro děti. Já se bavil, ale podle všemožných trailerů a předcházejícího krátkého filmu jsem čekal větší bombu. Akční stránka je famózní, animace taktéž, ale dějově je to sice originální, ale místy nedotažené, chtělo to více zapracovat. Celkově jde rozhodně o skvělé sci-fi, ale čekal jsem něco více. ()

Pagliacci

Ve skromném počtu animáků bez zvířátek se 9 řadí vedle Koralíny na pomyslný vrchol. Na hadrové panenky bojující proti armádám strojů se díky perfektním akčním scénám (zejména sedmička je killer) dívá jedna radost a protože z celkově hodně krátké stopáže vyplňují její velkou část, film útěšně plyne. Co mi ale vadilo, byly sekvence mezi akcemi. Nechci říct, že Shanovi se nedaří svůj zajímavý a atmosférický příběh prodat, chci říct, že celou dobu filmu jsem si říkal, že mi něco uniká. Postupem času jsem se přišel na to, že to je základy vysvětlující začátek, který tu podle mě opravdu chyběl a zejména při prvním setkání 9 s hadrovou partou mě díky tomu film docela mátl. A ani devítkový kraťas mi nijak nepomohl. Áaale... hážu infantilní námitky za hlavu...Byla to pecka a houšť takových. ()

Elegnor

Po spoustě nadšených komentářů a pozitivní kritiky jsem čekal trošku něco jinýho, příběhově lepšího, tohle bylo prostě příliš jednoduchý.. Bum pic a všechno je zas jak má být.. :-/ Hmmm. Ale když vynechám dějovou stránku, akce jsou perfektní a animaci se taky nedá nic moc vytknout, i když to není zrovna můj šálek čaje.. 3* ()

Burrows

Což o to, hadroví panáčci jsou fajn. Ostatně celý ten apokalyptický svět je fajn. Ale takový lineární a jednovrstvý příběh ... ()

pepino

Efekty supr, jak řekl uvaděč v kině " vizuální orgie", nicméně příběh je cítít (tím myslím docela dost cítit) patosem. ()

Mr.Roman

Tri elementy sa spojili, ich výtvor je mimoriadne zaujímavý a na animované pomery dosť temný. Prvý element je celá obrazová stránka, kde mal očividne veľké slovo prvý z producentov Tim Burton. Osobne príliš veľký fanúšik jeho štýlu nie som, bolo to fajn kedysi, no pomaly sa toho začínam prejedať. Avšak tentoraz obohatený druhým elementom v podaní producenta druhého Timura Bekmambetova, koho vplyv je vidieť v neskutočne efektných akčných scénach ako má zvykom. Až tretím elementom je debutujúci režisér Shane Acker so svojím pôvodným príbehom, ktorý prvý krát zobrazil v rovnomennom kraťase 9 (možno vidieť na youtube) a celé toto filmové spracovanie je len roztiahnutie a doplnenie pôvodného príbehu. Ten si však vystačil bez slov, spravený bol za pár dolárov a mal svoje neopísateľné vnútorné kúzlo. Nieže, by ho táto verzia nemala, len je to to isté, mierne degradované roztiahnutím. Kulisy na to, že sú robené počítačom vyzerajú veľmi chudobne, trocha kixov sa nachádza aj v logike príbehu a hlavne obrazová stránka (tým nemyslím postavičky a príšery - tie sú super, no pozadia a čudný odtieň vetra, či výbuchov) je slabinou číslo 1. Kto hľadá čerstvý vietor medzi animovanou tvorbou tu ho isto nájde, pretože niečo podobné si nepamätám. ()

Narg

Devítka měla našlápnuto k tomu, aby se stala nejlepším animákem všech dob. Čím dále se ale film odvíjel, tím více se tomu vzdaloval. 1) měl zůstat němým filmem - dokud hrdina nemohl mluvit, bylo to SKVĚLÝ. 2) měl se vyvarovat všem vtipům, 3) měl se vyvarovat skoro všem akčním scénkám. Byly sice parádně udělány, ale na filmu bylo nejzajímavější vykreslení světa, jeho příběh a originalita. Akční scénky a vtípky ho srazily mezi ostatní animáky. Američtí tvůrci si stále neuvědomují, že animák nemusí být pro děti. ()

ondey

Čekal jsem daleko víc. Dostal jsem daleko míň. DEVÍTKA je celkem akční, napínavý katastrofický animák. Když zapomenu na předchozí sliby a očekávání, nechce se mi dávat nižší hodnocení, než ****. No ale ono se úplně zapomenout nedá, že jo. Trochu temnější, hlubší a záhadnější dílko by chlapíkům z hadříků slušelo víc. ()

miki68cz

Pěkné ale příliš akční. Filmu by slušelo více jít do hlouby postav (jde vlastně jít do hlouby loutky :-) ????).Hezká muzika, zajímavé zpracování.. ()

angel.CZ

No smíšené pocity. Co na to říct, zkusím to srhnout několika výstižnými slovy. Nudné přitom ale zajímavé, Pro děti i pro dospělé, jednoduché přitom skvěle udělané.Prostě nevím takže davám lepších 60% ()

Cahous

Jaká křesťanská agitka? Co to tu někteří plácají? Není nad to, když si jeden vycucá z prstu nějakou kravinu aby ukázal jak je vnímavý (JFL) a další to po něm opakuje, aby nebyl pozadu. ()

tartan

Pôvodne veľmi zaujímavý a sľubný - najmä, ale nielen vizuálne - potenciál, premrhaný priemerným(=stupídnym) a hrubo nelogickým scenárom. ()