Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Strider

Číslo 9 je animák, který až příliš doplácí na fakt, že animované pytlové postavičky se do postapokalyptického světa prostě nehodí. A hlavní hrdina jakbysmet. Jeho hloupé a neuvěřitělně naivní chování vyloženě kazí jinak dobrou linii příběhu. Na druhou stranu animace je docela dobrá a vykreslení prostředí opravdu skvělé. Nic víc se asi ani čekat nedalo, takže takové silnější 3 hvězdičky jsou tak akorát. ()

Gac

Ten příběh mě bohužel vůbec neslovil, není moc zajímavý a zdál se mi strašně poloprázdný a jednoduchý. Ztvárnění a animace se mi naopak velmi líbila. ()

BuchtiCZ

Formálně velice povedené. Prostředí připomínající zákopy z 1.SV a matrix. Ovšem příběh veliká ubohost a ještě k tomu divný ideologický podtext. ()

Dantte..

Líbilo se mi to zpracování postapokalyptického světa i vysvětlení pointy příběhu, ale chybělo tomu více propracování - taková ta omáčka kolem. Ale i tak bravo za zajímavou myšlenku na takový animák. 70 % ()

lenzi

Klady: animácia, atmosféra, "ťah na bránu". Zápory: príbeh sa ani nerozbehne a už končí, a je trochu nedotiahnutý, pričom vyvstáva mnoho otázok - prečo. Problematické je aj, komu je vlastne film určený - pre deti je moci vážny a miestami hororový, pre dospelých niekedy naivný. Čo sa týka kresťanskej agitky, čo tu bolo mnohkrát vytýkané - nemyslím si, že je to tak. Koľko je filmov, ktoré pojednávajú o problematike zneužitia intelektu, zneužitia vedy a techniky ? Koľko je filmov, ktoré pojednávajú o sebaobetovaní a o morálnych premenách hlavných hrdinov ? V koľkých (hlavne amerických) filmoch sa využíva "koncept" duše ? Na druhej strane - musel by byť nejaký film zlý len preto, lebo využíva niektoré kresťanské prvky ? Je naopak nejaký film zákonite dobrý - ak by len "propagoval" ateizmus ? Nakoniec dávam slabé 4. ()

Marty7CZ

Nečekaně vynikající dospělácká pohádka!!! Je to nadstandartní pecka jasně Burtonovskýho střihu. VÉÉÉÉÉÉLMI DOPORUČUJI...... ()

godspeed

vedle mary a max nejlepší animák pro dospělé! zpracování a atmosféra postapokalyptického světa hutná, že by se dala krájet lžičkou. akce plno, a co si budeme povídat, o dost lépe a působivěji provedené, než v leckterém thrilleru nebo sci-fi. příběh sice není na první pohled originální, nicméně pokud vezmeme v úvahu, že the machine je tak zatraceně vykutálené zlo, že mu nestačí vyhubení lidstva a zničení planety, ale potřebuje potírat jakékoliv formy života, tak to je posun. v terminátorovi, martixu a dalších se stroje spokojily s hubením svých stvořitelů. ()

nicneznam

*spoiler* Lidé sestrojili stroje bez "duše", aby jim pomáhaly ničit nepřátele, nakonec ovšem stroje vyhladily lidi s "duší". Vědec ale předtím vloží duši do několika hadráků, kteří se rozutečou a najdou si útočiště v kostele. Pak stroj s označením šelma nějakýho hadráka nesmyslně zajme, protože byl na nesmyslných výzvědách a další hadrák si řekne, že ho zachrání. Skoro v půlce filmu zapojí omylem zdroj do jednoho smrtonosného stroje, ten obživne a začne všem vysávat duše, které hadrákům vtiskl vynálezce. Tím pádem pokračujeme dalším hlavním úkolem, a to vyjmout zdroj ze stroje, zničit stroj a osvobodit duše. Nakonec se povede a hadráci mají svojí planetu, kterou zničila věda. Tenhle námět by si s promyšleností a absencí debilit zasloužil i ty dvě hodiny, ale tento nijaký obsah, který se vyvíjí od devíti k pěti, by stačil na hodinu jednu. 30% za to, že to nevypadá nejhůř a trochu to zachraňuje snesitelná akce. I tak stále nic, co by se dalo doporučit. ()

Neuge

Postapokaliptický animovaný film s woodoo panenkama, slušnou akcční stránkou a takovou tou temnou depresivní atmosférou. Zní to dost dobře? Všechno má svůj háček. Děj je tak neuvěřitelně zrecyklovanej, umělej, klišovitej, že sem se místy vážne musel smát....když se človek zamyslí, co všechno z toho šlo vytežit...a jak to nakonec dopadlo...těžké zklamaní. 2,5* ()

ClapTrap

Vynikající hudební doprovod, vynikající animace, vynikající atmosféra, vynikající hadroví paňáčci. No prostě vynikající animák! Moc se mi to líbilo! ()

Mictian

Hezká animace a nápad postaviček nadchne oko. Bohužel děj už ne, je to jeden z dalších ohraných dějů: Příjde někdo cizí, udělá rozruch a hnedka chce spasit celý svět. Během příběhu se zamiluje do jediné holky v partě, která je jako super hrdinka. Ke konci je pár mrtvých kamarádů, kteří mu jako duchové řeknou že prostě umřít museli. Jenom mi tam fakt chyběl HaapyEndovský tanec na konci. Ta akce je místy dokonce zajímavá, ale moc mne nenadchla. ()

Stanix

Animáků bez přívlastků "rodinný" ba přímo "film pro děti" je stále velmi málo a těch opravdu kvalitních by se zřejmě nedalo napočítat ani na prstech jedné ruky. Devítka je tedy tímto doslova spásou. Třebaže z těchto důvodů nemá téměř žádnou skutečně existující konkurenci, troufám si tvrdit, že jde o opravdu hluboký a kvalitní snímek. Je úchvatné jak tvůrce dokázal dostat před dějem předcházející válečnou apokalypsu jakoby do nepodstatného pozadí, zatímco se detailně soustředil na krystalickou lidskost uvězněnou v panenkách, kterou se mu podařilo až brilantně vizualizovat. Divák je nucen přijmout obecné křesťanské dogma o duších. V tomto případě se ale dá tato teze akceptovat jako možnost, neboť není vtloukána nikterak "bolestivě", nýbrž velmi příjemnou formou. ()

vozralec

Vůbec jsem nevěděl, že tento film existuje. Je to zase něco nového a velmi pěkného. Hlavně pajďuláci jsou super (i když vypadají trochu jako bioroboti z Černobylu). ()

3mates33

Nijak zvlásť to neprekvapuje, neuráža, ale má to istý nádych tajomna. Síce mne to strašne pripomínalo Terminátora, ale prežil som to. Dá sa nato pozerať. 4* Nech nežerem ()

Scraffy

Pekne vyzerajúca rozprávka, ktorá má vynikajúci príbeh a vízor tiež. Jeden z tých animákov, že keď dostanem chuť na niečo animované, tak siahnem po tomto. Krása! ()

radaauer

v hodnocení se objevuje celá řada názorů, že číslo 9 je stylově, vizuálně apod. skvělé, ale že jde o prvoplánovou lineární ideologickou agitku. myslím, že film parafrázuje všechna ta umělecká díla, která pojednávají o tom, jak stroje, stvořené člověkem nakonec člověka zničí, která se právě všechna nesou v podobném předválečně humanistickém duchu a že to prostě byl záměr, aby to vypadalo jako předválečná tuctová sci-fi, včetně příběhu. Ale třeba se pletu. ()

alpeew

O čem tento podivuhodný animák je tady nemá smysl psát a protože jsem si, bohužel, hodně komentářů přečetla než jsem do kina šla, spíš bych napsala svůj názor na to, o čem film není (třebaže se to říká). Podle mne film nesděluje žádné prosté či dětinsky naivní sdělení o tom, že stroje jsou zlé a potlačují lidskost, ani nemá žádný náboženský (a podstrčený) podtext, ale spíš-zcela adekvátně rychlosti technického pokroku-připouští variantu, že budoucnost lidstva nebude růžová, přeneseme-li veškerou odpovědnost a ničivou sílu z myslících tvorů na nemyslící stroje. Jejich čipy jsou jen technikou (a koho ještě nikdy nenaštval k smrti třeba jen jeho PC, že...?) Zvrtnout se může všechno. Jen střípek toho je na dlouhé debaty..a tak když vyzdvihnu fantastickou a neotřelou grafiku, parádní hudbu a když pominu těžko přehlédnutelné momenty jak okopírované z Pána prstenů (přičemž hlas "devítky" (E.Wood) ten pocit jen umocnil, film se mi líbil a budu na něj ještě pár dní myslet. ()

Soubi

Nejlepší animovaný film, který jsem měl kdy tu čest vidět. Škoda jen krátké stopáže, několika zbytečných nápadům a absence větší rozlohy (tak nádherně) apokalyptického světa. A ještě musím podotknout, že vizáž kovových potvor se mi líbila OPRAVDU hodně (zvlášť ta s hlavou panenky). Palec nahoru. Pokud jste 9 neviděli...cože? Vy tu ještě jste? :) ()