Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

FEAR99

Promarněná příležitost. Shane Acker dostal po své prvotině, krátkém snímku 9, šanci na celovečerní film. Potenciál tu byl, trestuhodně však zůstal nevyužit. Věřím, že krátkometrážní 11 minutový film tomuto projektu seděl mnohem, mnohem víc. I těch 80 minut mě přišlo moc, příběh by se dal odvyprávět ani ne za polovinu celkového času. Jediné, co stojí za zmíňku je animace, která je pěkná, tohle si zaslouží pochvalu. Ale když je devítka chladná, nudná a bez života (a to totálně, nevěřím, že se někdo zžije s postavami) tak je něco špatně. Nezachraňují to ani akční scény (není jich málo), které mě přišli taktéž jako celý film k uzoufání nudné. Palec dolů, 20 %. ()

sAreOn

Čekal jsem mnohem víc, než to co se mi dostalo. Náboženská agitka na n-tou, příběh, který nedával moc smysl a bohužel můžu pokračovat. Perfektní zpracování a efektní akční sekvence to nezachraní. Hvězdičky dávám především za ten úžásný postapokalyptický svět, který autoři vytvořili. ()

Obenny

Krásná atmosféra post-apokalyptické doby, kdy se mozek robotů rozhodlo zničit svět lidí, v kterém přežilo pouze 9 jakých si figurek, které roboty nakonec zničí. Zánik lidstva pomocí strojů, pěkně zpracovaný boj figurek proti mozku robotů "Machine". Svět okolo je v temném závoji, který bude nakonec osvobozen od jakési síly. ()

veverysiak

Nadmieru interesantné humanistické dielko, vydarený námet je spracovaný perfektne prepracovanými animáciami a zaujímavé je, že vôbec nevadí absencia komediálnych prvkov, takže 75%. ()

racing666

Sice trošku zklamání, čekal jsem od toho něco víc... ale... Na druhou stranu povedená i originální animace; skvělý momenty vzbuzující napětí; akční prostředí, ve kterým se film odehrává; pěkný příběh s nečekaným koncem. 75% ()

Tredi

takové ponuré...až lehce depresivní...ale myšlenka nebyla zlá, bylo to napínavé, dobrodružné...někdy se na to podívám ráda znovu.. ()

Sonome

Omlouvám předem se všem pisatelům komentářů - realistům, kteří vždy stojí nohama pevně na zemi, ale mám tentokrát dojem, že musím jít pevně proti proudu. Film na mě nepůsobil ani jako křesťanská agitka (ba právě naopak), ani jako souboj vědy a náboženství, ani jako příběh plný děr. Ve filmu vidím dvě jasná poselství: to, co dělá člověka člověkem, není ani jeho tělo, ani intelekt, ale jeho duše (což koneckonců řešila i řada filmů o robotech), a dále pak, že každý z nás má duši sice složitou a složenou z mnoha částí (a možná jich bude i víc než devět, ale numerologie zase operuje jen s devíti čísly), ale měl by se především naučit poslouchat svoji intuici; koneckonců to, co uděláme z náhlého popudu, bývá to správné, i když to ze začátku působí divně… 4 * dávám proto, že příběh by si zasloužil trochu více propracování. A abych nezapomněla, hehe, zvláštní ohodnocení dávám za scénu s magnetem :-). ()

izolator

Tento film byl původně natočen jako krátkometrážní a po úspěšné nominaci na Oskara bylo rozhodnuto o jeho celovečerním zpracování. Bohužel filmové zpracování je zde pouze protáhlejší verzí toho původního a nenabízí tak kvsalitní podívanou postapokalyptyckého světa jako v oné jedenáctiminutovce z roku 2005. Tak trochu mi připomíná úspěch filmu District 9. Tam se ale celovečerní zpracování náramě povedlo. V tomto případě mě však hadrová panenka s číslem 9 na zádech tolik neuchvátila. Chyběla jí lepší pointa a propracovanější příběh. Přesto je toto dílo příjemným "negativním" zpestřením večera. ()

wray

Pravdopovediac, 9 bolo trosku sklamanim. Vela som o tom pocul v spojeni s Timom Burtonom, trailer vyzeral tiez fajne akcne, mohutna muzika... Napokon to vsak bolo (pre mna) len cosi priemerne, animovane, a tusim ze som to ani cele uplne nepochopil. Vlastne - asi to bolo aj trosku nudne (a to to netrvalo ani 90 minut). Urcite si to najde svojich priaznivcov medzi milovnikmi animacie, mna to vsak bohuzial az tak nezaujalo :/ ()

gpx

To je ale sakra dlouhej trailer na... na co vlastně? Kdyby se to zkrátilo, někdo to moh použít jako intro ke hře ve stylu "Psychonauts". Btw. Navíc by tomu slušela bezpohlavnost loutek, takhle je hrdinka naprosto zmateně zneužívána momentálními potřebami režiséra. Trochu mi to připomnělo seriál Melrose Place a pravidelné totální přerody všech hlavních postav. ()

fferdas

I přes tu záplavu animovaných filmů, které v této době zaplavily kina, mě tento zaujal jak svým ztvárněním tak i příběhem. ()

othoson

Prostředí fantastické, atmosféra fantastická, postavičky vypadají skvěle, jen ten příběh mě nakonec až zas tak moc nedostal... ()

pan.husty

Pěkné. Po shlédnutí jsem nepříjemně pocítil krátkost filmu, bylo to takové polovičaté. Co se ale zpracování i příběhu týče, byl jsem velmi potěšen. Překvapila také nepříliš originální, ale padnoucí hudba nepříliš známé Deborah Lurie. ()

ondraluky

Zvláštně lidský příběh bez lidí. Nezlobil bych se, ani kdyby postavičky nemluvily. Prostředí ve kterém se odehrávají osudy všech postav, dává samo o sobě vědět, co bude. Kdo bude na straně zla i kdo na straně dobra. Rozhodně to není natočeno pro děti, spíše sci-fi pro náctileté dívky. ()

kelet

Vynikajúci animovaný film pre dospelých. Skvelá myšlienka, výborné prevedenie, akčné, pútavé, milé, zábavné, dojemné. Bol som veľmi zvedavý na tento film aj kvôli dobrým hodnoteniam, aj kvôli tomu, že som nevedel čo si o ňom mám myslieť. Napokon extrémne prekonal moje očakávania. Od začiatku do konca ma to chytilo a aj pri relatívne krátkemu času sa mi zdalo, že ten film bol maximálne využitý a nič mu nechýbalo. Postavičky boli originálne a každá mala svoj vlastný charakter, navyše boli milé. Celkové posolstvo tohto post-apokalyptického filmu je na zamyslenie a má svoj význam. A na to, že to je animovaný film, tak by tromfol aj mnoho akčných filmov súčasnosti či akciou, alebo zápornými postavami. Skvelé. Hodnotenie: 100% ()

rigby

Hadráci v postapokalyptickém světě? Proč ne. Jen kdyby nebyly všechny ty animované příběhy tak stejné... Takhle si raději pustím Matrix nebo Válku světů a zážitek budu mít větší. Zpracování bylo na výbornou, ale příběh byl velmi slabý. Možná tak pár dílů večerníčku by se z toho dalo udělat... ()