Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Nemohu si pomoci, ale já v tom nic mrazivého či napínavého neviděl. Ale líbilo se mi zvolené netradiční prostředí a sedlo mi to i herecky. Pro Emily Mortimer to byla snad největší role, v jaké jsem jí dosud viděl a u mě obstála na výbornou. Naopak mi nesedla táhlost děje a odfláklý závěr. Za zkouknutí to ale stojí. 55% ()

becki_tu

Transsibiřská magistrála, mrazivé ruské prostředí, vlak plný "podivně podezřelých" lidí a k tomu všemu drogové pozadí. Atmosféra je na jedničku, ale scénář kupodivu nenabízí v rámci žánru absolutně nic nového a ani závěrečná pointa nenadzvedává z křesla. Transsibiřský expres i přesto nabízí vcelku napínavou jízdu, která má sice několik pomalejších úseků, ale do cíle dorazí neomylně. Ikdyž pro někoho možná s tím pocitem, že příště tuhle štreku poletí raději letadlem. 70% ()

Radiq

Na plagátu k filmu má největší hlavu Woody Harrelson, ale fakt nevím proč. Skoro tam nehraje a když hraje, tak blbě a ještě takovou blbou roli. Ani Emily Mortimer mi nesedla zrovna na čočku, ale o to víc jsem se těšil, až se ukáže Ben Kingsley. Ten nastoupil hned jak odstoupil Eduardo Noriega, kterej byl jedinej další herec, na kterýho se dalo koukat. Teď k ději: začalo to slušně a myslel jsem, že půjde o hledání nějakýho masovýho vraha někde na Sibiři, protože prvotní vražda nasvědčovala něčemu takovému. Děj se ale stočí úplně jiným směrem a můžu říct, že děj mě nebral tak, jak exteriéry a pohledy do života v Rusku. Jasný, že stupidně vyznělo, že většina Rusů uměla anglicky. Ale zas na druhou stranu tam bylo taky dost žvatlání v cizích jazycích. Ale jinak mě v tom zachvátily asi jenom tak dvě scény, který nebudu prozrazovat, protože se mi nechce. ()

Lima

Jednoznačným plusem je postupně sílící mrazivá atmosféra, která prostupuje celým filmem. A to nejen díky poutavosti chladné sibiřské přírody, která filmu dodává správný říz, ale i pozvolna gradujícímu příběhu, od jeho zásadního zlomu zhruba v půlce stopáže, který ústí až v boj o holý život a jednu brutální scénu mučení, která mi byla značně fyzicky nepříjemná. I díky dobře hrajícím hercům mě osudy hlavních protagonistů zajímaly, žil jsem s nimi jejich úděl a tak trošku jim i záviděl tu počáteční romantiku cestování vlakem. Brad Anderson se znovu pochlapil, i když trošku jiným způsobem, než ostatní čekali (viz. zdejší ohlasy). ()

genetique

Snežný thriller sme tu dávno nemali a myslím, že tento konečne po dlhom čakaní nadviazal na skvelú atmosféru filmu 'A Simple Plan' a konieckoncov nielen na atmosféru, ale aj podstata zápletky nemala od spomínaného filmu ďaleko. Zo zasneženého prostredia a rozľahlého Sibíra v spojení so stiesneným prostredím vlaku sa dá vyťažiť nejedna originálna scéna a nápadom dáva otvorený priestor na vyskúšanie nových vecí, o ktoré vo filme nebola núdza. Anderson zvládol psychologické napätie na výbornú, občas to moje natiahol ako na škripci tak, že mi takmer praskli nervy, občas zas možno nezvládol úvodné zoznamovacie minúty a a bezpredmetné rozhovory, ktoré mali byť len výplňou filmu pôsobili dosť kŕčovito aj zo strany hercov, najmä prekvapujúco od Emily Mortimer. Samozrejme, že celá súhra udalostí je málo pravdepodobná, no tvorcovia sa postarali o to, aby tak aspoň vyzerala. Kamera a technické spracovanie bolo na skvelej úrovni, vyzdvihujem najmä kameru. A aj celý film vôbec. 80%. ()

• Emily Mortimer sa v skutočnosti vie dohovoriť aj po rusky. (U_S_O)
  • Pri premiére mal film smolu v tom, že práve v ten istý víkend šiel do amerických kín aj tretí najlepšie zarábajúci film histórie - Temný rytier. (U_S_O)
  • Okrem Ruska a Číny prebiehala veľká časť natáčania aj v Litve. (MikaelSVK)