Aura

(festivalový názov)
  • Argentína El aura (viac)

Aura je předzvěst epileptického nebo hysterického záchvatu. Bezejmenný hrdina tohoto příběhu pracuje jako vycpávač zvířat. Avšak jeho život skrývá jedno tajemství. Když se rozhodne vydat se na lov se svým kolegou, netuší, jak takový „obyčejný“ víkend změní jeho dosavadní život. Vzdálen od města a svého přirozeného prostředí začne experimentovat se svou aurou, což ho nakonec dovede až k extrémně nebezpečnému podniku. Scénář filmu byl poprvé napsán v roce 1984 a poté mnohokrát přepisován. Fabián Bielinsky chtěl tímto příběhem vyjádřit svůj pohled na násilí, ale také natočit žánrově čistý film. Zároveň dílo působí jako psychologická studie individua vymykajícího se většinové společnosti, osamoceného ve svém mrtvém světě. (FEBIOFEST) (oficiálny text distribútora)

Fabrinka

*Cine Argentino - Festival argentinského filmu,Praha 2012* Najväčšie sklamanie festivalu. Tak nudné prevedenie som rozhodne nečakala. Obsah filmu sa tvári zaujímavo, no realita je niekde úplne inde. Ostala som sklamaná sedieť s vyčítavým pohľadom na Ricarda Darína, ktorý ma pred pár dňami tak uchvátil s "Tajemství jejich očí". ()

Vančura

Výborná filmová variace profláklého námětu o chlápkovi, který se připletl, kam neměl. El Aura je temný a neradostný příběh ze světa, kde jsou zlem potřísněni všichni a kde není dobrých konců. Velmi se mi líbila kamera, hudba a herecké výkony, byť u představitele hlavní role mi poněkud vadil jeho poker face - celý film v podstatě odehraje s jedním výrazem. Naprosto dokonalé je zarámování filmu úvodní a závěrečnou scénou preparace, podbarvenou Vivaldiho božskou hudbou ze Čtvera ročních dob. Ačkoli se mi film velmi líbil, k dokonalosti mi tam přece jenom něco chybělo, snad nějaký nezapomenutelný moment, který by mě přiměl dát maximální hodnocení. Nezbývá než si povzdechnout nad tím, že Fabián Bielinsky už nikdy nic nenatočí - škoda, přeškoda... ()

Ixbalanke

Velmi "jemný" film (neptejte se mě, proč "jemný", prostě pocit). Asi proto, že se vše odehrává v klidu a s rozmyslem. Hlavní hrdina je neskutečně sympatický. Po shlédnutí možná budete mít pocit, jako byste právě prožili něco, co jste vždy chtěli zkusit, ale zůstává vám trpká pachuť reality (a ztracených životů) na jazyku. ()

Tosi

Zajímavý nápad o chlápkovi, který ve své hlavě dokáže naplánovat loupež do poledního detailu a pak se k ní nečekaným způsobem opravdu dostane. Mohl z toho být opravdu pěkný film, ale příliš pomalému tempu se podařilo kromě plíživé téměř hypnotické atmosféry uspat vše ostatní. Do ohromujícího filmu to má daleko, ale film pro mě stál za shlédnutí již kvůli mému sluchu lahodící španělštině a rovněž kvůli charismatickému Ricardu Darínovi. ()

Topco

Pomalá, pod kožu zachádzajúca atmosferická vec. Bezmenný taxidermista (v Argentíne nesmierne populárny Ricardo Darín) si počas čakania v banke na svoju výplatu, povzbudený svojou fotografickou pamäťou a všímavosťou, premieta pred očami dokonalú lúpež. Je posadnutý dokonalým zločinom. Šanca na realizáciu ale prichádza nečakane, a to na víkendovej poľovačke s kolegom, kedy... = skvelé východisko pre tento neprávom zabudnutý argentinsky neo-noir. ()