Letecké katastrofy - Season 6 (2007) (séria)

Osudová chyba (S06E02)

(epizóda)
  • Česko Osudné závady (viac)

Aj také omračujúce zázraky súčasného inžinierstva, akými sú dnešné moderné prúdové lietadlá, sú poskladané zo stoviek tisícov celkom obyčajných dielov a jednoduchých súčiastok. Udržiavanie spoľahlivej prevádzky týchto kolosov pri letoch vysoko na zemou si vyžaduje ich neustálu údržbu a opravu. Dnešná špeciálna epizóda nám ukáže, čo sa stane, keď prehliadneme čo i len jednu jedinú, malú, na prvý pohľad nepodstatnú chybu alebo chybnú súčiastku. Následky môžu byť katastrofálne. Znova si pripomenieme niektoré z najviac znepokojujúcich katastrof leteckej histórie, z ktorých každú spôsobil iba jediný, malý, takmer  neviditeľný problém. (TV JOJ)

Arsenal83

Osudová chyba je slabé slovo. Lebo čo povedať na to, keď zomrú desiatky až stovky ľudí v hroznej smrti (keď desiatky sekúnd padáte s vedomím, že zomriete, to musí byť na okamžité ošedivenie) len preto, že niekto nenamazal jednu zasranú šrubku. Proste nestíhal... A takých príbehov je v tejto časti oveľa viac. ()

• Při popisu havárie Alaska airlines (první havárie v tomto dílu) říká komentátorka ke stabilizátoru: „Když se jeho plocha vyklopí nahoru, příď stroje se skloní dolů.“ Je tomu však přesně naopak. Stabilizátor nahoru = příď nahoru, stabilizátor dolů = příď dolů. (pjotri)