A State of Mind

Veľká Británia / Severná Kórea, 2004, 93 min

Dokumentární tým britské BBC sleduje přípravy dvou mladých severokorejských dívek na světově největší choreografické vystoupení (obdoba bývalých Spartakiád v Československu). Dívky trénují gymnastiku denně několik hodin, aby dosáhly požadované úrovně a splnil se jim sen, vystupovat před vůdcem Kim Čong-ilem. (Eso_Rimmer)

darwin

Další z dokumentů vrchního zahraničního propagandisty KLDR Gordona. Velkým úspěchem je, že mu severokorejští komunisti dovolili natáčet. Podle toho taky ten dokument vypadá. Gordon ukazuje pouze "ukázkové" fragmenty hlavního města a nikdy nesklouzne ke kritice nejhoršího režimu na světě. Malinkatý výřez ze severokorejského života tak uchvacuje naivní "západní" diváky a potěšuje severokorejské komunisty a manipulované občany, viz. ocenění na "mezinárodním filmovém festivalu" v Pchjongjangu. Umně diplomaticky natočený dokument, který de facto nic převratného nepřináší, a tak nemůže ani nikoho urazit. ()

molotov

Nesmírně zajímavý dokument o jedné neuvěřitelné zemi. I když je dost věcí ukazovaných v dokumentu známých, tak i přesto jsem se dozvěděl spoustu dalších věcí a hlavně je neocenitelné něco takového vidět na vlastní oči. Už jen pohled na Pchjongjang a jeho široké bulváry, po kterých neprojede žádné auto a nikdo ani živáčka, všude jen šeď a bída a paneláky obklopené revolučními plakáty, obřími sochami a všudepřítomných vymýváním mozků je zážitek. Dokument sleduje dvě mladé školačky a jejich přípravu na Hry, které se pořádají několikrát ročně u různých významných příležitostí. Nesledujeme jen jejich tvrdý trénink, ale i jejich rodinu, školu a situaci v celé zemi. Je neuvěřitelné, že něco takového je v dnešní době možné, ale evidentně je. Jsem zvědavý, jestli se někdy dožiju konce tohohle hrůznýho pokusu, který nevyšel, ale nikdo si to nechce přiznat. ()

Kwaichi

Fascinujúce. Pri pohľade na životy ľudí žijúcich pod taktovkou režimu mi behá mráz po chrbte. Úžas nad zanietením človeka pre ideológiu vodcu vo mne prevláda nad pochybovačnými myšlienkami o komunizme. Pri sledovaní sa cítim ako v krajine krivých zrkadiel. Kto vie, koľko scén zachytených anglickými reportérmi muselo byť zničených pre dobro režimu. ()

Sysel_CZ

Plným hodnocením musím ocenit to, že i když jsem viděl stopy zkreslování a překrucování, tak v podstatě nechali tvůrci dokumentu prostor na to, aby si závěry udělal každý sám. Každý říkal to co chtěl, žádná prvoplánová křeč jako v jiných podobných dokumentech... Takhle se to má dělat, ukazovat věci, ne vnucovat názory. ()

neoBlast

Režisér Daniel Gordon si ukousl příliš velké sousto. Ačkoliv synopse říká, že sledujeme dvě mladé studentky, tak celý dokument se snaží do sebe nasáknout daleko hlubší poselství a obsáhnout snad celou severokorejskou kulturu. Nepřichází s ničím novým, film tlachá většinu stopáže do větru o ničem. Škoda, podrobnější zaměření na zákulisí příprav by jenom prospělo. Pár fascinujících záběrů z vystoupení nic na hodnocení nemění, protože stejný účel splní youtube a navíc za mnohem kratší/zábavněji strávený čas. 50 % ()