Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

RonnieR

Humorne zobrazený príbeh studenej vojny. Fantastické herecké výkony, skvelý scenár a to všetko pod taktovkou všetkými masťami mazanáho režiséra. Čo viac si môžeme priať? Film odsypal tak rýchlo, až mi bolo ľúto že už skončil. Hoffmanov úvodný preslov s "riaditeľom CIA" mi vyrazil dych! Philip ty si fakt clasa herec.80%. ()

PRASÁK

Charles Nesbitt Wilson (narozen 1. 6. 1933) sloužil v americkém námořnictvu a v letech 1972 - 1996 byl za texaský druhý obvod kongresmanem USA. Nepokrytě užíval výhod svého postavení, byl to děvkař, alkoholik a příležitostný uživatel drog, ale proslavil se také tím, že pomohl vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistického impéria. Na počátku roku 1980 měl ze státního rozpočtu USA k dispozici 5 miliónů dolarů a ke konci války Sovětů v Afgánistánu úřad Charlieho Wilsona disponoval částkou ve výši 1 miliardy dolarů! Jak známo, Rusové vtrhli do Afgánistánu 25. 12. 1979. Aby mohli afgánští partyzáni úspěšně vzdorovat ruské letecké přesile, kterou tvořily "létající tanky", vrtulníky Mi-24, potřebovali k tomu účinné protiletecké pancéřové střely, na což byly potřeba peníze, které Charlie Wilson dokázal sehnat. Afgáncům se nakonec podařilo zlomit nepřátelskou invazi, sovětské jednotky se začaly z Afgánistánu stahovat a poslední voják tuto zemi opustil 15. 2. 1989. Ve filmu "Soukromá válka pana Wilsona" excelují Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman a Julia Roberts. Nevím jak ostatní diváci, ale já se při sledování této podívané skvěle bavil. A to byl zřejmě i záměr německého režiséra Mikea Nicholse, který má na svědomí taková filmová díla jako "Absolvent", "Hlava 22", "Tělesné vztahy", "Den delfína", "Silkwoodová", "Vlk" nebo "Na dotek". A ještě bych mohl doplnit, že o válce Rusů v Afgánistánu existuje celá řada filmů různé kvality. Mezi ty lepší patří například snímky "9. rota" nebo "Afgánský zlom". ()

KcarlosK

Výborný film o tom, jak má Amerika 'zmáknutou' zahraniční politiku. Umí jenom ničit a pak se jim to vrací a bojujou proti vlastním zbraním. Kupodivu se asi nikdy nepoučí. V tomto případě senátor Wilson vyzbrojil Al-Kájdu. Hanks je opět ve formě, Hoffman hraje stejně dokonale jako vždycky a Julia (moc jí nemusím) svou roli zvládla překvapivě výborně (včetně zbytečné plavkové scény). Celkově moc zajímavá záležitost, která rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Isidor9

Možná koukám na svět jinýma očima, ale toto je pro mě jen naivní politická agitka s nesmyslnou glorifikací ještě nesmyslnější války. ()

Border

film jsem shlédl až letos nějak se mi do toho nechtělo a byla to chyba.Super ukecanej film,ale zábavnej.Amíci dodávali zbraně afgáncům,který jak dobře víme je použily právě proti amíkům v konfliktu s al-kajdou takže politická satira non plus ultra. ()

Dodge-I

Tohle prostě šlape tak, že se až se zdá, že to musí být drsná fikce - leč právě to je na tom to zajímavé, tak nějak to skoro bylo. Julia Roberts konečně předvedla part, kterým se může chlubit a Tom Hanks si to zase pěkně užívá... ()

Profík

Je to zajímavá část velice důležité historie. Ale filmařsky to není až tak zvládnuté. Hanks je v roli senátora docela fajn, ale to nestačí. Přečtěte si raději knihu. 65%. ()

Epikuro

"Historie je sbírka obecně uzávaných lží", tak zní slova klasika, která se přesně hodí na tento věru velkolepý, leč silně propagandistický film. Skvostně dynamické dialogy, prolínající se se scénářem, který nudí jen ty, kteří nechtějí či neumějí skryté narážky vidět. Bohužel toto vše však pod sebe schovává intelektuální povrchnost, která je z filmu zřejmá, či možná je to jen způsob autora jak naznačit, že rozvědka nás pěkně šidí. Dle logiky tohoto filmu USA nemají jasnou zahraniční politiku a stejně jako tomu je v banánových republikách si svojí soukromou válku za peníze daňových poplatníků může udělat jeden nevýznamný kongresman s podporou fanatické a bohaté paničky, která se děsí vítězství SSSR a ztáty svého silného postavení vyplývajícího z kapitalismu. Nebo je to naopak celé hra rozvědky, které zorganizovala umístění kongresmana do správného výboru a obklopila ho svými agenty, kteří jej vodili za ručičku, ale pro případ, kdyby se něco pokazilo, tak se drželi v pozadí v záštitě oběťního beránka v podobě senátora se špatnou pověstí. Možná. Vzhledem k době vzniku bych se spíše domníval, že jeto hlavně obhajoba systému, která říká: "Ano, vyzbrojovali jsme Afghánce (viz Taliban), ale chyba, že jsem se o ně pak nepostarali byla v jednotlivcích a nikoli v americkém systému. Ten je v pořádku." ()

QeeBee

-Takhle to uděláme vždycky. Někam přijdeme, plní ideálů a změníme svět. Pak odejdeme. Vždycky odcházíme. Ale když odejdeme, pořád se tancuje. Tento film vznikl kvůli tomuto dialogu :-). Za mě 5* ()

lahvi

Prava tvar ameriky - zaverecna scena: "Charlie, skoly v Pakistanu jsou nam u prdele." A díky tomu vznikl Taliban a radikalni odnos islamu. ()

stanslon

Tom Hanks spolehlivě utáhne každou komedii. Co k tomu říct víc? Příběh je tak šílený, jak praví OBSAH, aby nebyl pravdivý. Já ten výrok nepochopil, možná to má znamenat, že pravdivý je ? Takže Spojené státy (jak ukazuje pravdivý film) nefinancovaly a nevyzbrojovaly afgánské odbojáře (tedy mudžáhedíny) nepodporovaly je v boji s Rudou armádou a byl to prostě jen pan Rambo Wilson, který Rusáky vyhnal z Afganistánu. Prostě se to na někoho muselo svést. Něco jako národní hrdina a umělec Michael Kocáb, který z vyhnal Ruské okupanty z Československa. ()

viax

Výborný Tom Hanks. Vlastně všichni byli skvělí. A co se politiky týká, těžko soudit, zda bylo či nebylo dobře ponechat zemi dalšímu vývoji vlastní cestou nebo zda tam měli hromadně nastoupit křesťanští učitelé, zdravotníci, důlní inženýři, stavby silnic a železnic, obzvlášť v době, kdy se bývalé kolonie vracely pod vlastní vládu, v době, která stále nepřála porozumění křesťanského a muslimského světa. S žádným jiným náboženstvím nemají křesťané tolik potíží. Žádné jiné náboženství si tak nehýčká několik století staré "křivdy" . A tady ani nešlo o náboženství, šlo o zdroje. Měly padnout do správných rukou. To, že USA odešly, když nota bene tam vlastně ani nebyly, by z tohoto hlediska mohlo být považováno za čestné. Film ukazuje naprosto názorně, že když člověk opravdu chce něco změnit, cestu najde. Velký člověk mění velké věci, malý člověk třeba jen přesadí růže na zahrádce. ()

stuj

Neznámý kongresman USA, který si už dlouho užívá svůj post (holky a alkohol), z ničeho nic procitne a začne se zajímat o válku v Afghánistánu. A jelikož zná lidi, kteří znají lidi, tak úplně v pohodě začne do Afghánistánu pumpovat milióny dolarů, které obrátí válečný vývoj. Jak to bylo doopravdy se s filmu moc nedovíme, je to spíš taková pohodová pohádka se známými herci, kteří to táhnou. ()

Sejkorka

Zajímavé a poučné. Málo padne do škatulky komedie. Je to hlavně historické a životopisné. Tom Hanks jako vždy skvělý. Výborní jsou též Philip Seymour Hoffman a Amy Adams. Co my jsme o tomhle v osmdesátkách věděli ? A vůbec o vlivu na rozpad Sovětského impéria ? Zarážející je konec, který vlastně začíná začátek. "V této zemi je polovina populace mladší 14 let") Dalo se vůbec zabránit následujícím pohromám v téhle zemi ? ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)