Vltava v obrazech

Dokumentární cyklus České Televize "Vltava v obrazech" představuje nejdelší českou řeku Vltavu. V 86 dílech se dostaneme od pramene této řeky až k jejímu konci v Mělníku. V cyklu jsou použity jak unikátní staré záběry a fotografie, tak i současné záběry. Cyklus byl součástí pořadu Hledání ztraceného času. Seriál zrežíroval a zároveň odmoderoval Karel Čáslavský. (AdamFogl)

Trucker

Velice zajímavý cyklus o proměnách Vltavy v čase. Zejména mě potěšily dokumentární záběry ze stavby mostů a přehrad. Jen je škoda že na horním toku se asi v pěti dílech po sobě neobjevovalo nic jiného než stále stejné závody vodáků a na úsek řeky od Prahy k Mělníku jaksi potom asi nezbyly peníze nebo prostor a tak se posledních padesát kilometrů doslova proletí ve třech dílech. ()

cheyene

Ani zdaleka jsem neviděl všechny díly, ale mnohé z těch, které ukazují údolí Vltavy před výstavbou Orlické přehrady, mne chytly za srdce, a to nejsem z tamního kraje. Utkvělo mi v paměti, jak byl před zatopením zapálen kostel, v němž nechali shořet i neznámé písemné dokumenty. To bylo barbarské, ať už to bylo z nevědomosti či nikoliv. Karel Schwarzenberg říkal, jak bylo údolí Vltavy krásné a měl pravdu. Dnešní přehrada má též své kouzlo a její existence je opodstatněná, ale rozumím i steskům po poetické krajině před jejím zbudováním. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jeden plán za druhým troskotal na překážkách, které kladli majitelé pozemků, papíren, klášterů a také byrokrati." Problémy stavby děl na Vltavě, plavba od chalupy k chalupě po proudu Vltavy, okomentování každého šutru či mlýna na břehu, porovnání aktuálního stavu s historickými fotografiemi a letecké snímky dokazující, že z výšky není vidět zdaleka vše. Já však k Vltavě žádný osobní vztah nemám a po několika epizodách jsem její povodí opustil. ()

Karlos80

Pro všechny staromilce a vodáky naší národní řeky doslova poklad. Původní Vltava se všemi jejími obcemi kolem člověkem tehdy ještě téměř nepoznamenané a nedotčené. Dnes se už ale jedná o místa dávno zmizelá, buď rukou člověka nebo jen prostě vodou zatopená. Všechno to jsou unikátní filmové záběry tak jak ji zachytily v průběhu několika let dávno minulých jak zkušení filmaři tak i ty amatérští. Na tomto dokumentárním filmu mě toho zaujalo celkem víc, ale kdybych měl napsat jen jedinou věc tak zmíním přeci jenom stavbu naší kolosální přehrady Lipno. Velice pěkný a myslím si že i zdařilý dokumentární cyklus, navíc s opravdu skvělým průvodcem-odborníkem a filmovým historikem Karlem Čáslavským v režii Pavla Vantucha viz. třeba ještě filmové Úsměvy. ()

S120

Výborná exkurze do historie obcí podél Vltavy a do života kolem této řeky vůbec. Kromě opravdu raritních hisotrických záběrů kdy je například mapován život vorařů je značná část díla věnovaná i událostem, které ovlivnily Vltavskou krajinu až později. Divák se tak může podívat i na stavbu Vltavské kaskády, Podolského nebo Žďákovského mostu, popřípadě si může připomenout legendární boj rozestavěné Slapské přehrady s povodní v roce 1954. Na novějších záběrech z okolí Týna nad Vlatvou pak je možné zahlédnout například i rozestavěnou jadernou elektrárnu v Temelíně. ()

• Původně se počítalo s 8, poté s 20 díly. Nakonec jich bylo natočeno 86. (gogos)
  • Od počátku vyvolal cyklus mezi diváky velký zájem. Ti pak posílali fotografie i amatérské záběry, které se v jednotlivých dílech objevily. (gogos)