Hledání ztraceného času

Československo, 1991, 484x20 min

Réžia:

Pavel Vantuch

Karel Čáslavský (sprievodca), Emil Hácha (a.z.)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiálny text distribútora)

RadimFišer

Jenom ta atmosféra a vůdčí protagonisté mi nějak zavání starobou a hluboce usazeným prachem. Když překonám tady tohle a vidím ty filmy z minulosti, líbí se mi to. Má to styl a má to historii. Řekl bych, že by se to dalo použít do školy. Je to naše historie, kterou většinou neznáme. Našim rodičům vyprávěli bybičky a kdo vypráví nám? Hledání ztraceného času. ()

Brtniik

Nebudu se unavovat a nosit sovy do Athén – přečtěte si komentář od krabatt76, vše mohu podepsat. Pan Karel Čáslavský by opravdu zasloužil veliký pomník. Je zvláštní, že človíček, který to nestudoval v USA, navíc z řečovou vadou mohl takovýmto způsobem zmámit divactvo. ČT vaří z vody – do nekonečna opakuje co se natočilo dříve a pokračování bohulibého projektu HZČ je v nedohlednu. I jeho bratr pan Jiří Čáslavský by zasloužil pomníček. Léta jezdil po vlasti se svým kinematografem (traktorem tažená maringotka) a promítal, laskavě a nadšeně uváděné, hezké filmy. Vaz mu zlomila „nová doba“, kdy filmy jsou distribuovány a promítány digitálně nikoli na pásech. Přestal jezdit. Škoda vynucené nečinnosti obou pánů a věčná chvála jim za dřívější činnost. ()

sator

1. díl Praho má matičko stověžatá nad Vltavou 2. díl Tak trochu mimo čas 3. díl Pádlem i kamerou (1,2,3) 4. díl Se značkou Praga 5. díl To bylo v máji. 6. díl Lázeňsky trojúhelník. 7. díl V+W1,2. 8. díl Se značkou Praga. 9. díl Pozdrav z pouti. 10. díl Pražské tramvaje 11. díl Pražské maléry 12. díl Slunce, voda, vzduch 13. díl Kaput! aneb jak Německo mlelo z posledního, Bim bam, O tramvajích a kolejích....Cesta do Indie  zde a zde ()

krabatt76

Myslím si,že za tento pořad by si Karel Čáslavský s celým tvůrčím týmem zasloužili pomník.Tolik let s takovou výdrží a zápalem produkovat takovou kvalitu....Smekám.! Trochu mi sice vadí,že pořad tak často mění čas vysílání,ale to už je halt úděl všech kvaltních pořadů z Kavek.Zrušit,nahradit nějakou licencovanou pitomostí z "úesá" a nebo alespoň odsunout do nekoukatelného času na 23:00 a déle..Tento pořad si ale diváci a zájemci o historii vždy najdou.Tomu věřím na 100%.... HZČ _FOREVER !!!!!! ()

LoneGunman

Absolutní srdcovka. Vzpomínám, jak k nám na začátku 90tek chodili pravidelně každou neděli prarodiče a u povídání vždy běželo Hledání ztraceného času následované "Filmem pro pamětníky", které často okomentovali, doplnili, případně poupravili. Není to ale jenom těmi příjemnými osobními vzpomínkami na dětství, proč mám tenhle cyklus hrozně rád. I dnes na něm oceňuji tu nepřekonatelně pohodovou atmosféru, za kterou panu Čáslavskému budiž nekonečný dík. Jeho komentář se krásně poslouchá. Záběry z dob dávno minulých jsou nesmírně zajímavé a přiznám se, že si na YouTube některý z dílů pouštím docela často např. při cestě vlakem. Nejde primárně o vzdělávací pořad, na to jsou ty filmové záběry moc útržkovité, ale ta atmosféra je prostě dokonalá. ()

• Hledání ztraceného času vzniklo na základě pořadu Kino a já (od r. 1980), které uvádělo kaleidoskop různých filmových atrakcí z oblasti dokumentárního filmu. O rok později se formát pořadu přeměnil na Hledání ztraceného času se stopáží 40 minut 4krát do roka. Díky úspěchu se pak formát pořadu opět změnil, a to na 20 minut každý týden. (gogos)
  • Název seriálu je odvozen od slavného románu Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“. (gogos)
  • V historii pořadu vyšlo již sedm tématických minisérií, a to „Filmy z Václaváku“ o 13 epizodách, „Vltava v obrazech“ o 86 epizodách (k 12. červnu 2005), „Z našich měst“ o 6 dílech (k 1. červnu 2007), „Sokolská kronika“ o 8 dílech (k 16. červenci 2007), „Na sněhu i na vodě“ o 4 epizodách (k 22. lednu 2008), „Archivní žurnál“ o 39 dílech (k 1. květnu 2008) a „Události minulosti“ o 15 epizodách (k 30. září 2009). (San Miguel)