Šprtáci

Mnohokrát oceněný dramatik Alan Bennett (Šílenství krále Jiřího) přináší rozkošně vtipnou komedii o osmi nadšených talentovaných studentech a jejich touze dostat se na ty nejprestižnější britské univerzity. Na jejich další cestu životem je připravují dva naprosto odlišní učitelé - vypočítavý mladý kariérista a inspirativní starý výstřední profesor. Jejich tak protichůdné životní filosofie chlapce nutí, aby si uvědomili, jaký je skutečný smysl vzdělání a jak relativní hodnotu má štěstí a úspěch. Film vznikl na motivy divadelní hry, která získala cenu Tony a v hlavních rolích se představí původní herecké obsazení, taktéž oceněné cenami Tony. Film Šprti – to je poutavý, otázky vyvolávající a rozpustile vtipný pohled na historii, honbu za znalostmi a náhody života. (oficiálny text distribútora)

DannyBoy80

NUda, nuda, nuda. Otřesní herci, otřesné zahráno. Strašný příběh, respektive o naprostem hovně. Je tam trošku přegejováno. Vedou se tam zhovadilé kecy, cituje se literatura a podobné hovadiny. Protpěl jsem to, ale je to otřes. Být v takové třídě, mlátím všechny hlava nehlava, včetně učitelů. Naprosto zbytečný film, který nic nepřináší a dějově je naprosto chudý )teda pokud tam někdo nějaký děj najde). ()

Blazin

Tak první třetina filmu byla velice slabá, to jsem měl až chuť to vypnout, ale vydržel jsem a docela se to rozjelo a nakonec mi ani ti šprti nepřišli zas tak trapní jak vypadali, ale na druhou stranu bych se na to znovu asi již nedíval, spíše 2,5 hvězdičky. ()

Jayem

Ja by som tento film vôbec neradil do žánru komedia. Je to adptacia divadelnej hry skôr pre naročnejších divákov ako bežných konzumentov komedii. ()

sona123

Začátek? Tristní. Minimálně do třetiny jsem to chtěla vypnout. A pak se to nějak změnilo a ta fůra dialogů, filosofických, literárních, dějinných začala mít smysl a bavit a postavy mi přirostly k srdci a bylo tu pár úžasných vtipů a narážek a konec, ten mě pak dostal. Není to jednoduchý film, nedejbože jednoduchá komedie, je to pro "náročnějšího" diváka, když ale vydržíte, užijete si to. ()

Andronikos

Čo na to povedať? Školský systém na míle vzdialený tomu zo slovenských a českých lúk a hájov, takže človek má od začiatku ťažkosti sa s problémami dotyčných "historických chlapcov" (navyše šprtov, aspoň podľa prekladu, a to hraných trochu obstarožnými tridsiatnikmi) identifikovať. Ak nie je gay, tieto ťažkosti sa v prípade viacerých postáv stupňujú. Ako historik som tam však zaujímavé momenty našiel (ako učiť a vykladať históriu - ako využiť historiografiu). - K sotva popierateľnej dejovej nudnosti pristupujú podľa mňa ubíjajúce, britskú mládež 80. rokov pravdepodobne rovnako málo ako slovenskú začiatku 21. storočia vystihujúce dialógy a orákulá, pôsobiace ako presexualizované (uznávam, to asi sedí) a žoviálnosťou prešpikované rádoby vtipné už-už intelektuálne zaobalené nič ("Jsem Žid, jsem malý, jsem homosexuál a žiju v Sheffieldu. Jsem v hajzlu."). Nejednoznačnosť tohto filmu najlepšie vystihuje fakt, že scéna Hectorovho srdcervúceho plaču mi pri prvom pozeraní prišla silená, lacná a priehľadná, pri opakovanom zhliadnutí v snahe nadviazať na doteraz videnú časť filmu počas druhého pokusu to dopozerať na mňa ale oná ťažoba pocitu premárneného života naozaj nekompromisne dopadla. - Film nie pre každého; nie ako médium nejakého posolstva, určite nie ako kulisa k popcornu. Vďaka niektorým scénam a námetom na úvahy si to asi ale eventuálne budem ochotný pozrieť v repríze, takže to na mierny nadpriemer nateraz u mňa dosiahne. ()

Destinytte

Na film jsem narazila náhodou v knihkupectví, moc jsem neočekávala, ale přeci jen jsem ho shlédla. Je typicky britský. Líbí se mi ty dlouhé, chytré dialogy, výkonu herců jsou výborné. Vidět tohle jako divadelní hru musí být jistě větší požitek, tak dávám 4*. Jo, taky byl příjemně zvrhlý. ()

rekkky

Movie version is trying to present conversations with clever backgrounds, but it is very hard to be interested in the individual characters, when most of the scenes are coming and going without broad sense. If you want to have insight into english educational system then The History Boys are quiete good example with focus on age before going to university. ()

Soul

Předesílám, že nehodnotím divadelní předlohu ani umělecké pojetí tohoto dílka - hodnotím film jako takový z pozice obyčejného diváka. ()

Yancl

Při sledovaní této "jakože komedie" jsem byl místy ve fázi, kdy bych tento film nejraděj vypnul...některá hluchá místa byla naprosto nudná, rozhovory probíhající dlouhé minuty o naprosto nezabavných prkotinách a nejhorší bylo, že tohle klábosení nevedlo k žádnému rozuzlení, nýbrž se opakovalo stále dokola. Spíš mi to připadalo jako divadelní hra s povednými hereckými výkony, řešící přijetí na prestižní školu. Zkousnul jsem to a ve výsledku to nebylo nejhorší.. [40%] ()

FvP

Předem mne děsil ten plakát, ale nakonec, snad právě kromě konce, z toho je britská komedie v nejlepším slova smyslu. ()

Havala

Ze začátku sem měl pocit, že to bude hodně nezáživné, ni moc se tam nedělo, ale postupem času mě film chytil a s velkou chut ísem se dodíval až do konce. Myslím že příběh má co říct každému z nás. Překvapivě dobrý snímek. 80% ()

Swayne

*** za celý film a jedna samostatná * za ten pre mňa neuveriteľný záver... /*SPOILER*/ V momente keď som čakal klasický happy end príde taký krutý zvrat... bože... škoda... Ako tu už viac krát niekto spomínal, tak tento film by naozaj asi lepšie pôsobil v divadle, no aj sfilmovaná verzia je dosť dobrá. ()

Kaučuk

Podivuhodně homosexuální film s hrstkou dobrých nápadů a pěkným koncem. Jenže film s nudným začátkem i středem. A zvláštně nepřirozené postavy. Teda doufám, že takoví lidé nežijí ani v ENG, jinak potěškoště! ()

Pavel_Pan

Ona samotná předloha je za 6*. Pak těžko hodnotit. Zdejšímu hodnocení se nelze divit: " Máme být Hektore přemýšliví jako u vás nebo chytří." Jinak překlad klasický průměr, ba i hůř. ()

Miloško

Zaujímavá komédia s prostredia anglickej školy. Nehladajte tu ale tu ale podobné temy ako vidime v teen filmoch (prvy sex a podobne). ide tu skor o filmové adaptovanie jednej divadelnej hry od A.Bennetta. Je to skor konverzačný film, v ktorom sa len rozpráva a uvažuje,trochu v intelektualnom pohlade ako sme zvyknuty. je to film ktorý trochu vybočuje so súčasnej tvorby,ale odporúčam ho.[DVD] ()

wikipetr

Líbilo se mi to strašně moc. Na ČSFD jsem zjistil, že šlo původně o divadelní hru. No, pokusím se najít její záznam, protože by to mohlo být zajímavý. Ano, bylo to takový celý britský a mělo to ten britský humor. Ze začátku jsem se clkem smál, pak jsem zvážněl a ke konci jsem se málem rozbrečel. *SPOILER* Proč musel ten herec, co vypadá jak Paul McCartney zemřít?! Ikdyž smysl to dává, říkejme tomu možná karma. Ale spíš bych to přál Dakinovi (ke konci mi byl dost nesympatický) nebo tomu plnoštíhlému studentovi. Že zemřel Hector (Richard Griffiths) to chápu. Bylo to hodně smutné, ale ten film to asi jako závěr potřeboval. Ale myslím si, že to klidně mohlo skončit jen tím, že ti dva učitelé jedou na motorce. A pak k tomu přihodit, jak ti studenti sedí třeva ve třídě a ta postarší učitelka si s nima povidá, co dělají v budoucnosti. Ale tak nevadí *KONEC SPOILERU* Ale bylo zajímavý, jak se mě sympatie k různým osobám měnily. Osoby, které mi byly na začátku sympatické (Dakine, mladý profesor, celkem i říďa) jsem ke konci skoro nemohl vystát, ale pak jsem se s nima nějak smířil. No a postavy, co mi ze začátku moc sympatický nebyly nebo jsem se o ně moc nezajímal, z nich se vyklubali ti nejlepší borci (a boryny) z celýho filmu. Ano, jsou tam zajímavé diskuze: o homosexualitě, obtěžování, holocaustu, básních a kultuře obecně a samozřejmě a věcech typicky britských, které jsem místy nemusel chápat, protože zkrátka nejsem Brit. Ale hodnocení těchto diskuzí by vydalo na další komentář a připomínalo by to nějákou tu esej z toho filmu. A to asi nikoho nezajímá, že? Jo a pro uživatele/ku slunicko2: Jestli tento koment čteš, tak si myslím, že autoři film zařadili do 1983 (nebo tak nějak) asi proto, že dnes (2006) by vše potřebné hledali na internetu, nemuseli by trávit tolik času v knihovně a byli by ještě více světaznalí. Ale to je jen můj názor. A nakonec chci říct, že ano, tento film nesedne každému. Jak se tady v komentech dívám, tak skoro nikomu. A já jím to neberu. Vždyť je to vlastěn nuda, nestřílí se tam, jen 2 mrtví (navíc jen jeden přímo ve filmu) a celé je to jen o (jak napovídá název filmu) historii a šprtech. A pár dalších věcech.... R.I.P. Richard Griffiths... ()

Crtcus

Adaptace divadelní hry do televizní podoby může být i skvělá (viz Blbec k večeři), ale je třeba si uvědomit rozdíl mezi televizí a divadlem - což se zde bohužel nepovedlo. Divadlo je o fantazii, kde je běžné vystupovat z rolí či vkládat "oslovující složky", ale pokud něco takového dáme do televize bez jeviště - hrůza sledovat. Film nehodnotím jako odpad, měl celkem zajímavou myšlenku a ona hra je pravděpodobně výborná, ale jinak nemám co bych povznesl. Navíc ona homosexuální problematika mi připadala značně účelová, do filmu o rozdílném chápání výuky a světa jako takového se to vůbec nehodilo, rozhodně ne tím způsobem, jakým zde byla prezentována. ()

engu

Intelektuální divadelní hra o těžkostech homosexuálů (stárnutí, pocit zbytečnosti, chtíč..) a pohledu na vnímání vzdělání a jeho formy a důležitosti, převedená poměrně kvalitně do filmu ... pro ty, kdo vědí, je to výborný film. Postavy dávají smysl, herci jsou přesní (včetně několika oblíbenců), příběh není příliš složitý a jednou za čas se tam zpívá :) Je třeba otevřená mysl, nadhled. Ta britská vlajka na plakátu není zbytečně. Pro mainstreamové publikum ne. ()